sobota 28. septembra 2013

Predoperačná a pooperačná starostlivosť o psíka

Našla som iba veľmi málo stránok, ktoré by sa venovali práve tejto tematike a to napriek tomu, ako často sa stáva, že naši miláčikovia takýto zákrok musia podstúpiť. Práve preto som sa rozhodla túto tému spracovať podrobnejšie na svojom blogu :)



Čo sa týka PREDOPERAČNEJ STAROSTLIVOSTI, tá pri plánovaných operáciách začína už minimálne deň pred zákrokom. Svojho psíka by ste 24 hodín pred operáciou nemali vôbec kŕmiť, pretože uspatie zvieraťa s plným žalúdkom môže spôsobiť vdýchnutie zvratkov do dýchacích cies a tiež je nutné psíkovi podať zbytočne väčšie množstvo narkózy, dôsledkom čoho sa psík z narkózy prebúdza oveľa dlhšie. Najlepšie je podať poslednú kŕmnu dávku deň pred zákrokom a to poobede, prípadne podľa dohody s veterinárom, aby mal žalúdok dostatok času na vyprázdnenie. Prísun vody však psík musí mať nevyhnutne zabezpečený. Iba tesne pred zákrokom (asi 2 hodiny) mu vodu odoprite. 
Je dobré si zákrok naplánovať tak, aby ste sa o zvieratko mohli aspoň dva dni postarať a nemuseli ste ho nechávať samého doma či v starostlivosti pre neho cudzích ľudí. Tým, že so psíkom zostanete počas jeho rekonvalescencie doma, dáte psíkovi pocítiť dostatok podpory a lásky a nevystavíte ho tak ešte väčšiemu stresu. 
Menších psíkov je dobré priviezť na kliniku v prepravke, do ktorej mu dáte vlastnú deku. Keď sa preberie z anestézy, bude sa tak cítiť bezpečne a navyše mu deka zabezpečí dostatok tepla. Zvieratá po zákroku sú často podchladené a potrebujú zohriať, preto ak vám to váš veterinár povolí, túto možnosť určite využite. Zvyčajne sa prvý liek na uspatie podáva ešte vo vašej prítomnosti a po prejavení sa účinku môžete odísť domov. Dĺžka operácie závisí od zložitosti zákroku, no každý skúsený veterinár vám vie povedať aspoň približný čas trvania operácie, aby ste si psíka mohli prísť ihneď vyzdvihnúť. 

PO PREBUDENÍ je psík zväčša ešte malátny, hoci  vo všeobecnosti sa aktívne a malé psy prebudia rýchlejšie. Niektoré môžu kňučať, to záleží na použití anestetík, ktoré aplikuje veterinár, no nebude to však kňučanie od bolesti! Psík bude pod vplyvom liečiv, ktoré menia stav vedomia a psík je akoby nadrogovaný, čo sa môže prejavovať až halucináciami. Ako laik si to môžete predstaviť tak, že váš psík vás môže vidieť ako veľkú kosť, ku ktorej sa ale nemôže dostať a preto kňučí. Psík pravdepodobne nebude chcieť piť, ak áno, tak minimálne a jesť tiež ešte nebude.



POOPERAČNÁ STAROSTLIVOSŤ je rovnako dôležitá, ako dobre odvedená práca operatéra. Dobrý veterinár nepustí psíka do domácej starostlivosti, pokiaľ nie je úplne prebratý z narkózy a nemá odsledovaný jeho stav. Pri prepustení domov by mal byť psík pri plnom vedomí. Samozrejme môže byť unavený, ospanlivý, ale mal by na vás reagovať. Rana by nemala krvácať, stehy majú byť dobre uviazané. Rany po operácii sa u zvierat zvyčajne nechávajú odkryté, bez obväzu, samozrejme závisí od charakteru operácie. Obväzy zvieratá znášajú ťažko a preto ak sa obviažu, musia sa dobre fixovať ešte elastickým ovínadlom. 
Počas nasledujúcich dní sa vám psík môže zdať smutný. Je to individuálne. Je možné, že sa na vás dokonca urazí. Psík by sa ešte nemal  príliš namáhať či behať. Mal by odpočívať, ležať. Možno bude chcieť jesť menej, možno viac. Opäť záleží na psíkovi, no netreba ho prekrmovať. Odporúča sa kŕmiť varenou stravou, najlepšie niečím ľahkým ako je kuracina s ryžou alebo slepačí vývar. Počas prvého týždňa nedovoľte psíkovi behať, skákať ani aportovať a venčite ho iba na vôdzke.  
Druhý týždeň už psík môže behať. Nedovoľte mu však skákať, agility v tomto období takisto nie je vhodné. Po 14 dňoch vo všeobecnosti už môže robiť čo len chce. Tieto poznatky sú však iba informačné. Pri komplikáciách alebo ak vám váš veterinár povie inak, riadte sa jeho radami!

Ako sa ku psíkovi správať?
Najlepšie urobíte, ak sa budete správať akoby sa nič nedialo a potom aj psík bude brať svoj stav ako normálny. Ak budete psíka rozmaznávať a ľutovať, začne to zneužívať, od čoho ho len ťažko odnaučíte. Rovnako, ak budete dávať najavo svoj strach a nepokoj, psík bude nepokojný tiež. Akokoľvek sa o svojho psíka bojíte, snažte sa nedávať najavo svoju nervozitu a iba ho občas skontrolujte. 

Každý psík prežíva obdobie rekonvalescencie inak. Nemusí mať žiadne zmeny správania, dokonca ani tendenciu si ranu lízať. Niektorí veterinári už dávajú, laicky povedané, "vnútorné" stehy. Sú šité vláknami na chemickej báze, ktoré sa po určitom období (spravidla 14 dní) rozpadnú. V takomto prípade si pes môže ranu lízať. Potom je steh vonkajší, klasický: môže byť šitý silónom, alebo opäť vláknami na chemickej báze. Pes si ani v jednom prípade nemôže ranu lízať.

Typy ako zabrániť lízaniu:

Tričko: Oblečiete psíkovi ľudské tričko. Treba ho obliecť cez hlavu, predné labky vsunieme do rukávov. Podľa potreby skráťte, prispôsobte dĺžku rukávov a trička.Tesne pred zadnými labkami ho previažte šnúrkou alebo látkou. Ak si psíček vyzlieka tričko, previažte ho aj tesne za prednými labkami. Najideálnejšie je tričko ku krku či roláčik. Zabránite tak vyzlečeniu. 

Plastový golier:  Keďže rana ostáva odkrytá, zakladá sa psíkovi častokrát okolo krku golier, ktorý bráni vyhryzeniu stehov. Mal by byť uviazaný pevne, ale nesmie psíka škrtiť. Kým si zvykne, môže byť zmätený. Ak ho však dáte dolu, sledujte, či si stehy nevyhrýza. Predčasné vytiahnutie stehov by malo za následok rozpadnutie rany. No zatiaľ čo tričkom zabránite aj "zašpineniu rany", čo v tomto prípade nie je možné. Psíky si na goliere často iba ťažko zvykajú. Rozširujú zvuk čo im je nepríjemné, obtiažne s ním jedia a pijú. No opäťje to individuálne.

Gáza (pružný prispôsobivý tkaný materiál, pruban): Od veterinára môžete dostať aj akúsi pletenú gázu. Natiahne sa na psíčka ako ponožka, ktorá sa presne prispôsobý tvaru a veľkosti tela. Urobia sa iba dierky na predné labky. Psík si ju nevie vyzliecť.


Psíka po operácií držte v teple, v tichej tmavšej miestnosti, aby si mohol v pokoji pospať. Je dobré zainvestovať do klietky, ak vás čaká povinný dlhodobejší kľudový režim. Jej rozmery zvoľte podľa veľkosti psíka, aby sa mohol pohodlne postaviť, otočiť či prejsť zopár krokov. Ako som už spomínala, prvý týždeň po operácii je dôležité postrážiť stehy a ranu. V závislosti od typu operácie sa stehy vyberajú na 7.-10. deň. Pri rozsiahlych ranách sa môžu ponechať aj dlhšie. Všímajte si okraje rany, akékoľvek opuchy, začervenanie či prítomnosť hnisu. Všetky zmeny by ste mali hlásiť veterinárovi. Zvyčajne na tretí deň po zákroku si vás veterinár pozve na kontrolu. Po operáciách hlavne pohybového aparátu má psík naordinovaný kľudový režim, čiže minimálny pohyb počas niekoľkých týždňov. Na toto všetko sa treba pripraviť časovo, finančne i psychicky. Psík v klietke musí vykonávať potrebu, prípadne ho prenesiete na určené miesto a zase zanesiete nazad. Musíte ho v klietke kŕmiť, zabávať, lebo sa bude silne dožadovať vypustenia. Po operáciách pohybového aparátu či tráviaceho traktu je často nutné prispôsobiť aj stravu zvieraťa. Či už zmysle obohatenia alebo obmedzenia potravy. V tomto vám určite kvalifikovane poradí veterinár. Problémov po operácii vás môže stretnúť mnoho. Pokiaľ začne rana mokvať uvarte silnejší repíkoví čaj, ktorý necháte vychladnúť a ním potriete ranu. Každé zviera reaguje inak a závisí to aj od charakteru operácie. Možno budete musieť zmeniť pohybový režim či stravu zvieraťa podľa jeho ochorenia. Osobitnou kapitolou sú handicapované zvieratká po amputácii či vybratí očka. V takýchto prípadoch vám však určite odborne poradí dobrý veterinár. 

Na záver už len všetkým malým pacientom zaželám skoré uzdravenie :)

Zdroj: 
http://www.psysos.sk/index.php?ktory=Pooperacna%20starostlivost%20o%20sucky&praca=clanky,
http://www.animal-life.sk/pooperacna-starostlivost-o-zvieratko/


2 komentáre:

  1. Zajtra ide nas maxo na operaciu labky..

    OdpovedaťOdstrániť
  2. nas mal problem po operacii labky hlavne s pohybom a nechutenstvom a to nas az desilo ale vet nam poradil brit monoprotein a ten ho navabil nejak vonou a maly zral jak drak a dodnes sme mu verný lebo ho má rád a je to čiste mäso a nevyvoláva to u neho alergie

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Moje obľúbené stránky