nedeľa 5. januára 2014

Pýtate sa čím kŕmiť svojho psíka?



Krmivá živočíšneho pôvodu

Mäso je pre psov najprirodzenejšou a najstráviteľnejšou potravou. Mäso možno psíkom podávať aj surové, varením stráca časť svojej výživnej hodnoty, no nemalo by byť jedinou zložkou stravy. Mäso z núteného výseku je vždy nutné tepelne upraviť z dôvodu nebezpečia parazitárnych chorôb. Mäso má veľmi nízky obsah vápnika, a vyznačuje sa nepriaznivým pomerom vápnika a fosforu, preto ak je pes kŕmený len mäsom bez vhodných doplnkov, vyvstáva veľmi závažný problém nedostatočnej mineralizácie kostí. Mäso je dobrým zdrojom kvalitných bielkovín, tukov, železa a niektorých vitamínov skupiny B. Ak je teda riadne doplňované zdrojmi vápnika, jódu a vitamínov A a D, radí sa medzi veľmi dobré súčasti krmiva.

Vnútornosti sú síce pre psa vhodným krmivom, ale je nutné ich podávať opatrne, pretože obsahujú viacej kolagénu, fosforu, a tiež ťažkých kovov. Z vnútorností je vhodné napríklad srdce, ktoré má priaznivé zloženie bielkovín, ale obsahuje tiež viac tuku, dobré sú aj obličky či mozog, hovädzie predžalúdky, vemená, žalúdky a maternice. Črevá a pľúca sa do krmiva dodávajú hlavne pre zasýtenie, pretože sami o sebe nemajú veľkú výživnú hodnotu. Slezina môže spôsobiť psovi hnačku, preto je nutné podávať ju veľmi uvážlivo. Výborným krmivom je pečeň, ktorá obsahuje mnoho kvalitných bielkovín, glykogénu a vitamínov. Do jedálnička psa sa však nedoporučuje zaradzovať ju pravidelne alebo príliš často, pretože môže obsahovať zostatky liečiv, chemikálií alebo ťažkých kovov.

Chrupavky obsahujú mnoho potrebných minerálnych látok, sú zdrojom chondroprotektív, na druhej strane sú však dosť ťažko stráviteľné.

Kosti sú dobrým zdrojom minerálnych látok, obzvlášť potom vápnika a fosforu. Je vhodné ich podávať psovi mimo kŕmenia, okrem živín mu poskytnú tiež zábavu. Prednosť je treba dávať mäkkým, väčším kostiam z mladých zvierat, kosti z králikov a hydiny sú príliš tvrdé a lámavé, a ich úlomky sú pre psa nebezpečné. Príliš veľký príjem kostí však môže vášmu psíkovi spôsobiť zápchu. Odpad z hydiny, ako napríklad hlavy alebo beháky, je nutné pred podávaním tepelne upraviť.

Bravčové mäso a odpady možno podávať len obmedzene, obsahujú totiž vysoký podiel tuku.

Rybie mäso je ľahko stráviteľné, je výborným zdrojom esenciálnych aminokyselín, vitamínov a dôležitých mikroelementov. Ryby je nutné podávať až po tepelnej úprave a je nutné ich zbaviť dlhých, ostrých kostí. Silne solené, údené či marinované ryby však rozhodne nie sú vhodné.

Mlieko podávame len psom, ktoré ho dobre znášajú. Niektorým psom chýbajú enzýmy, potrebné k tráveniu mlieka, a to môže následne vyvolať hnačku. Pokiaľ však mlieko vášmu psíkovi nevyvoláva žiadne ťažkosti, niet dôvodu, prečo mu ho nepodávať. Mlieko sa podáva čerstvé alebo kyslé, skysnuté mlieko môže vyvolať tráviace poruchy. Mlieko je výborné predovšetkým pre výživu dojacej feny a šteniat. Dobrým zdrojom minerálnych látok, vitamínov a bielkovín je tvaroh, ktorý možno považovať za veľmi kvalitné krmivo, a rozhodne by nemal chýbať v jedálničku šteniat. Veľmi priaznivo tiež pôsobí na kvalitu srsti. Pre svoj obsah mliečnych baktérií je tiež výborným krmivom jogurt. Možno ho použiť po hnačkových ochoreniach alebo po podaní antibiotík, kedy je potrebné upraviť mikroflóru čriev. Veľké množstvo bielkovín, tukov a minerálov obsahujú aj syry.

Vajcia sú tiež výdatnou potravou, mali by však byť podávané tepelne upravené, aj keď zatiaľ nebolo preukázané, že v surovom stave by mohli psovi spôsobiť zdravotné ťažkosti. Bielok surových vajec však obsahuje zložku avidín, ktorá znemožňuje psom využívať biotín, preto sa nedoporučuje skrmovať väčšie množstvo bielkov. Po tepelnej úprave však účinok avidínu mizne. Vajcia sú zdrojom železa, bielkovín a vitamínov B, A a D. Niektoré psy ochotne prijímajú aj škrupinu vajca bez úpravy, ktorá je dobrým zdrojom vápnika.

Kvasnice sú veľkým zdrojom vitamínov skupiny B. 

Tuky
, ako zdroj energie, je vhodné pridávať len psom s nedostatočnou hmotnosťou alebo psom s vysokou záťažou.

Ovsené vločky a obilný šrot je nutné pred podaním spariť, aby boli lepšie stráviteľné. Tieto prísady priaznivo ovplyvňujú konzistenciu výkalov, a takto znižujú riziká hnačky alebo zápchy.

Ryža a cestoviny sa podávajú vždy varené, v surovom stave sú pre psa nestráviteľné. Nie je vhodné ich však podávať obéznym psom.

Zemiaky sa pred podaním musia zbaviť všetkých nečistôt, staré zemiaky je nutné ošúpať. Všetky zemiaky sa musia rozkrájať, aby si organizmus psa, ktorý nie je uspôsobený ku tráveniu rastlín, zobral čo najviac živín a podávajú sa psovi uvarené.

Krúpy a strukoviny sa pred varením musia nechať 8 až 10 hodín namočené v studenej vode, aby napučali. Strukoviny obsahujú značné množstvo rastlinných bielkovín, väčšina psov ich však odmieta, pretože sú pre nich ťažko stráviteľné a môžu vyvolať tráviace poruchy a nadúvanie.

Zelenina sa pridáva do chladnúceho krmiva v surovom stave, dobre očistená a nastrúhaná alebo rozkrájaná. Je dôležitou sýtiacou zložkou a strave dodáva dôležité vitamíny. V lete podávame šalát, mrkvu, žihľavu, kapustu, kaleráb, karfiol, červenú repu, púpavové listy; v zime mrkvu, ktorá má najlepšie dietetické vlastnosti a je teda obzvlášť dobrá pre psov s tráviacimi problémami, ružičkový kel, zeler, poprípade sušenú zeleninovú zmes.  Zelenina, obzvlášť zelená listová, by mala byť rozhodne súčasťou zdravej výživy psa. Psy potrebujú zeleninu, pretože obsahuje mnoho dôležitých zdraviu prospešných živín. Vlákninu pes získava zo surovej zeleniny, ktorá obsahuje rozpustnú a nerozpustnú vlákninu. Obsahuje ťažko získateľnú omega-3 esenciálnu mastnú kyselinu, mnoho pre psa potrebných vitamínov, mnoho enzýmov a rozličných antioxidantov a fytochemikálii. Vhodnými sú šalát, mrkva, cukina, brokolica, špenát, zeler, paprika, klíčky...
Brokolica je jednou z najvýživnejších potravín. Je bohatým zdrojom vitamínu C, beta-karoténu, kyseliny listovej, vápnika a vlákniny. Je tiež dobrým zdrojom chrómu. Brokolica má významný protirakovinový účinok. 
Špenát obsahuje dvakrát viac železa ako ostatná zelenina. Podobne ako iná zelenina, obsahuje chlorofyl a karotén, čím sa stáva bohatým zdrojom antioxidantov. Okrem beta-karoténu, špenát dodáva aj dva ďalšie karotény, luteín a zeaxantín. Tiež je zdrojom vlákniny, vápnika, draslíka a vitamínov A, B6 a K.
Zeler je bohatý na vápnik, draslík, fosfor, sodík a železo a tiež vitamínov A, B, C. Fytochemikália 3-n-butyl phthalide je jednou zo zložiek, ktoré dávajú zeleru charakteristickú vôňu a chuť, a je obzvlášť účinná proti rakovine (významne znižovala rozsah tumorov u laboratórnych zvierat) Taktiež znižuje nervozitu a používa sa na neutralizovanie kyselín.
Mrkva je kráľom zeleniny. Je najbohatším zdrojom pro-vitamínov A, karoténov, spomedzi všetkých bežne konzumovaných zelenín. Ale na rozdiel od vitamínu A, beta-karotén a ďalšie karotény v mrkve nepôsobia toxicky. Beta-karotén je taktiež silným antioxidantom. Mrkva tiež obsahuje vitamíny B, C D, E, K, riboflavín, niacín, vápnik, draslík, fosfor, sodík a železo. Mrkva vyživuje očné nervy a významne zlepšuje zrak.
Paprika je výborným zdrojom mnohých podstatných živín. Červená paprika má trikrát viac vitamínu C ako citrusy. Okrem toho červené papriky sú veľmi dobrým zdrojom beta-karoténu a poskytujú vhodné množstvo vlákniny a vitamínu B6. Pretože paprika stimuluje cirkuláciu a zlepšuje krvný tok je považovaná za vhodné jedlo pri poruchách cirkulácie a ako prostriedok pre podporu trávenia. Červené papriky sú jednou z niekoľkých potravín, ktoré obsahujú lykopén (červené rastlinné farbivo – najsilnejší antioxidant) fytochemikáliu, ktoré môžé pomôcť ako prevencia pred rozličnými formami rakoviny.
Cesnak má antibakteriálne vlastnosti. Tieto brzdia rast baktérií a plesní. Cesnak pomáha stabilizovať krvný tlak a podporuje imunitný systém. Veľký úspech má kvôli cenným zlúčeninám síry. Cesnak je zdraviu prospešný a pôsobí ako prevencia proti chorobám. Je bohatý na draslík, zinok, vitamín A a C a selén. Taktiež obsahuje vápnik, magnézium, meď, vitamín B1 a železo. Niektoré zdroje však uvádzajú cesnak ako nevhodný pre psov.
Obilninové prílohy - ovos, ryža, jačmeň, raž, proso,+amarant, pšeničné klíčky, kukuričná múka. Obsahujú minerály a vlákninu. Niektoré psy môžu vykazovať znaky intolerancie až alergie na obilniny. Preajvujú sa dávením, hnačkou. V takom prípade ich nepodávame vôbec.

Je treba sa vyhnúť surovým zemiakom, avokádu a cibuli.


Ovocie - najväčší podiel ovocia tvorí voda. Hlavnou živinou ovocia sú rozpustné sacharidy, teda jednoduché cukry. Je to energetické jedlo. Ovocie obsahuje mnoho vlákniny. Taktiež obsahuje vitamíny, enzýmy, antioxidanty, minerálne látky, malé množstvo bielkovín a tukov. V surovom ovocí sú najviac prítomné vitamín A ako karotén a vitamín C. To robí ovocie cenným jedlom pre psa. Enzýmy prítomné v surovom ovocí sú taktiež dôležitou súčasťou potravy psa, obzvlášť v staršom veku kedy sa začínajú objavovať degeneratívne choroby.
Je nutné aby psy jedli ovocie? Nie. Všetky živiny prítomné v ovocí môžu byť získané z iných zdrojov. Avšak pridávaním ovocia do potravy zaistíme širokú škálu zdravých potravín. Tým máme väčšiu šancu poskytovať vyváženú stravu čím zvyšujeme dĺžku života a podporujeme imunitný systém. Pes môže jesť všetky druhy ovocia (okrem avokáda), avšak tropické ovocie je obzvlášť cenné, pretože obsahuje mnoho antioxidantov. Vedci zistili, že enzými a antioxidanty prítomné v ovocí (mnohé ešte neboli identifikované) chránia pokožku a telo pred degeneráciou a chorobami spojenými so stárnutím.

Podávame: jablká, hrušky, banány, hrozno (pozor na otravu pesticídmi, ak bolo ovocie chemicky ošetrené; niektoré zdroje uvádzajú hrozno ako nevhodné pre psov), kiwi, grapefruit, pomaranč...
Jablká sú bohaté na karotén a pektín. Pektín je významným časťou vlákniny, ktorý má mnoho prospešných účinkov- môže zlepšiť črevnú pohyblivosť, pretože vytláča odpad zo zažívacieho traktu. Pektín tiež viaže a eliminuje toxíny z čreva. Jablká sú bohatým zdrojom beta-karoténu a vitamínu C, ako aj niekoľkých vitamínov skupiny B, najmä vitamínu B6, kyselinu listovú a mnoho draslíka.
Hrušky sú výborným zdrojom vo vode rozpustnej vlákniny, taktiež obsahujú pektín, ktorý pomáha posilňovať črevá. Čerstvé hrušky obsahujú draslík, ktorý je nevyhnutný pre udržovanie srdca, svalového sťahovania, nervového prenosu a metabolizmus sacharidov. Hrušky tiež obsahujú vitamín C.
Grapefruit je výborným zdrojom flavonoidov, vo vode rozpustnej vlákniny, draslíka, vitamínu C a kyseliny listovej. Štúdie ukázali, že grapefruit podobne ako ďalšie citrusové ovocie má protirakovinové účinky ako u ľudí, tak aj u zvierat. Pektín v grapefruite znižuje hladinu cholesteru podobne ako ďalšie ovocné pektíny. Celé ovocie obsahuje viac pektínu než džús. Nedávno sa zistilo, že grapefruit normalizuje úroveň hematokritu. Grapefuit tiež ničí plesňové ochorenia a zabíja mnoho rozličných typov parazitov a napomáha telu pri tvorbe prospešných baktérií. Biologicky aktívne prírodna látka objavená v semenách zabíja salmonelu, e-coli, kvasinky, herpes, vírus chrípky, parazity, plesne spôsobujúce hnačku a používa sa v antibiotikách v prípravkoch proti plesni. 
Pomaranč je výborným zdrojom vitamínu C. Jeden pomaranč obsahuje množstvo kyseliny listovej, draslík, a vitamín B1 (tiamín) a tiež nejaké množstvo vápnika a magnézia. Rovnako dôležitou výživovou hodnotou pomaranču je jeho zásoba flavonoidov, čím pomaranč pomáha posilňovať imunitný systém, podporuje spojivové tkanivo a podporuje zdravie celkovo. Pomaranč chráni proti vzniku rakoviny a ničí vírusové infekcie. 


Potraviny nevhodné pre psíkov 

Kakao - všetky krmivá, obsahujúce kakao sú pre psov toxické, a vo väčších dávkach môžu spôsobiť aj smrť psíka.

Korenené a solené potraviny podávané príliš často, môžu spôsobiť tráviace problémy psa, ochorenia pečene a obličiek, zápaly análnych vačkov alebo zhoršenie kvality srsti.

Strukoviny, čerstvý chlieb, kapusta, kaleráby a karfiol by mali byť do kŕmnej dávky zaradzované len v malých dávkach, pretože nadúvajú.


Viac informácií o správnych metódach kŕmenia vášho psíka nájdete na 
http://mambigla.blogspot.sk/2013/12/ako-cim-krmit-psika.html

zdroj: http://korbova.webnode.sk/potraviny-vhodne-pre-psov/krmiva-zivocisneho-povodu/

Zásady poľovníckych skúšok



1. ÚČEL SKÚŠOK


Predpisy vydané na jeho realizáciu ukladajú užívateľom poľovných revírov používať pri výkone práva poľovníctva poľovne upotrebiteľné psy.
Poľovná upotrebiteľnosť sa preukazuje na skúškach poľovných psov. Okrem toho sa na skúškach zisťujú vrodené vlohy psov, ktoré sú dôležitým činiteľom pri čistokrvnom chove psov. Chovaľelské kluby, ak to uznajú za potrebné, môžu vypísať špeciálne skúšky chovnej spôsobilosti, ktorými však nezískava pes poľZákon o poľovníctve a povnú upotrebiteľnosť alebo môžu niektoré zo skúšok určiť ako povinné pre zaraďovanie jedincov do chovu. Najvyšší stupeň výcviku všetkých psov sa zisťuje na vrcholových skúškach a memoriáloch.



4. ÚČASŤ NA SKÚŠKACH A PRIHLÁŠKY


Na jednotlivých druhoch skúšok sa môžu zúčastniť psy príslušných poľovných plemien, ktorým je umožnené ten–ktorý druh skúšok absolvovať.

Na skúškach môžu predvádzať psy členovia SPZ, členovia alebo pracovníci ostatných užívateľov poľovných revírov, mladiství vodiči (starší ako 15 rokov) a cudzinci.

Pri prehliadke sa vodiči psov, nevlastniaci platný poľovný lístok na území SR musia preukázať, že sú poistení zo zodpovednosti za spôsobené škody (môže to byť aj jednorazové poistenie).



Psy prijaté na skúšky, musia byť:
  1. registrované v uznaných plemenných knihách FCI,
  2. pri veterinárnej prehliadke uznané za zdravé a spôsobilé,
  3. na skúšky včas a riadne prihlásené.

Prihlášky sa podávajú na predpísanom tlačive a do termínu uvedeného v propozíciách. Prijatie prihlášky je podmienené súčasným zaplatením stanoveného poplatku. Štartovací poplatok na skúšky určuje usporiadateľ podujatia.  Zamietnutie prihlášky musí usporiadateľ skúšok spolu s odôvodnením oznámiť majiteľovi psa doporučeným listom najneskoršie 14 dní pred konaním skúšok. Usporiadateľ je povinný prihlášku zamietnuť vtedy, ak odporuje propozíciám. Prijímanie náhradníkov po oficiálnom otvorení skúšok je neprípustné.

Majiteľ prihláseného psa ručí svojím podpisom na prihláške, že údaje v nej uvedené sú správne a pravdivé, že sú mu známe ustanovenia skúšobného poriadku a že ručí za škody spôsobené jeho psom. Ak sa dodatočne zistí nesprávnosť údajov uvedených v prihláške, získané ocenenia na skúškach strácajú platnosť a proti majiteľovi sa podá podnet na začatie disciplinárneho alebo kárneho konania.

Psa možno prihlásiť na skúšky u ktorejkoľvek OkO-RgO a MO SPZ.

Psy bez skúšok majú prednosť pred psami so skúškami. Ak pes získal nižšie ocenenie na skúškach ako I. cenu, má právo zúčastniť sa na ďalších skúškach za účelom opravy ocenenia. Usporiadateľ môže prijať na ten istý druh skúšok i psy, ktoré už absolvovali skúšky v I. cene, ak majiteľ psa má záujem o získanie lepšieho bodového ohodnotenia.

Na všetkých druhoch povrchových skúšok môže vodič predvádzať len jedného psa s výnimkou SVS a JSS, na ktorých môže jeden vodič predvádzať dvoch psov. Hlavný rozhodca musí žrebovanie prispôsobiť tak, aby vodič predvádzajúci dvoch psov štartoval s obidvoma v jednej skupine.
Na skúškach je vodič povinný strieľať si zver sám. Mladiství vodiči a vodiči, ktorí nemajú oprávnenie na držbu poľovnej zbrane, si na skúšky, kde sa použitie zbrane vyžaduje, musia zabezpečiť strelca s platným poľovným lístkom a zbrojným preukazom. Ten sa na skúškach musí podriadiť pokynom rozhodcov a usporiadateľov. Náklady spojené s jeho účasťou na skúškach znáša vodič psa. Vodičovi, ktorý na skúškach zle strieľa, môže rozhodca prideliť náhradného strelca. Zásadne je neprípustné, aby namiesto vodiča strieľal zver rozhodca.
Organizovať skúšky a vrcholové podujatia len pre zahraničných účastníkov je neprípustné. Na skúškach sa môže zúčastniť maximálne 20 % vodičov zo zahraničia.

5. PREHLIADKA PSOV


Pred otvorením skúšok nastúpia všetky prihlásené psy na prehliadku pred rozhodcovský zbor a veterinárnu prehliadku. Pri prehliadke musí vodič predložiť doklad o členstve v poľovníckej organizácii (s výnimkou poľovníkov a lesníkov z povolania, mladistvých vodičov a cudzincov) a odovzdať hlavnému rozhodcovi preukaz o pôvode predvádzaného psa. Hlavný rozhodca zodpovedá za overenie správnosti tetovacích čísiel. Nečitateľné tetovanie nevylučuje psa zo skúšok, ale hlavný rozhodca uvedie túto skutočnosť do preukazu o pôvode.
Veterinárneho pracovníka na veterinárnu prehliadku zabezpečuje usporiadateľ. Vo výnimočných prípadoch (ak sa nedostaví veterinárny pracovník), zistí hlavný rozhodca, či sú psy fyzicky spôsobilé a nemajú niektorú chybu, ktorá vylučuje psa zo skúšok. Vodič psa pri veterinárnej prehliadke musí predložiť veterinárny preukaz, v ktorom musí byť záznam o tom, že pes bol očkovaný proti besnote, psinke, parvoviróze a infekčnej hepatitíde nie viac ako 1 rok a nie menej ako 4 týždne pred konaním akcie.
Pri prehliadke psov hlavný rozhodca vylúči zo skúšok psy:
  1. ktorých pôvod a totožnosť nie je možné dokázať preukazom o pôvode,
  2. choré, zranené, slepé, hluché, podvyživené a zoslabnuté,
  3. honcujúce sa suky (v žiadnom prípade sa na skúškach nemôžu zúčastniť)

K ostatným chybám zovňajšku, ktoré neznižujú praktický výkon, nesmie sa pri prehliadke prihliadať a psy s inými chybami, ako sú uvedené, nesmú byť vylúčené zo skúšok.

Chyby a úchylky povahy fyziologickej, psychickej alebo úchylky inštinktu, nepriaznivo ovplyvňujúce upotrebiteľnosť psa, ak sa prejavia počas skúšok, musí rozhodca zapísať do rozhodcovskej tabuľky.

6. PORADIE SKÚŠANÝCH PSOV


Poradie, podľa ktorého sa budú psy skúšať, sa určí verejným žrebovaním. Rozdelenie psov do skupín určuje vyžrebované poradové číslo. Hlavný rozhodca rozdelí rozhodcov do jednotlivých skupín podľa skúšaných disciplín pred vyžrebovaním poradia psov. Rozdelenie verejne vyhlási. 

Poradie skúšania jednotlivých disciplín určí hlavný rozhodca po predchádzajúcej porade s rozhodcami a usporiadateľmi podľa miestnych pomerov.

Vodič môže počas skúšok z vážnych dôvodov uznaných rozhodcom psa zo skúšok odvolať. V tom prípade sa účasť na skúškach nezapíše do preukazu o pôvode, ale zaznamená sa v prihláške na skúšky a v prehľade výsledkov skúšok.

Pred skúšaním prinášania vlečenej zveri na diaľku a pofarbenej (nepofarbenej) stopy pri LS, FS, VS sa určí poradie psov žrebovaním.

7. ORGANIZÁCIA SKÚŠOK


Usporiadateľ je povinný zabezpečiť organizáciu skúšok tak, aby ich priebeh bol plynulý a regulárny. Určí zodpovedného vedúceho skúšok a dá mu k dispozícii potrebný počet pomocníkov. Vedúci skúšok musí počúvnuť všetky pokyny hlavného rozhodcu. Akékoľvek zásahy do výkonu rozhodcov, ktoré by mohli ovplyvniť výsledok skúšok, sú neprípustné.

Usporiadateľ je povinný zabezpečiť dostatočne zazverený revír na zodpovedné odskúšanie všetkých psov, resp. zver na vypúšťanie pre každého psa (pri skúškach s malou zverou).

Usporiadateľ je povinný poslať najneskoršie 4 týždne pred konaním skúšok propozície ústrediu SPZ a po uzávierke prihlášok (najneskoršie 3 týždne pred skúškami) nahlásiť počet príhlásených psov. Bez týchto údajov nebude SPZ delegovať rozhodcov a skúšky sa nesmú uskutočniť.

Pred otvorením skúšok je usporiadateľ povinný odovzdať hlavnému rozhodcovi prihlášky psov, trojmo vyplnené rozhodcovské tabuľky, dvojmo vyplnený prehľad výsledkov skúšok.

Ak rozhodcovia zistia, že skúšky nie sú dostatočne pripravené, najmä ak revír nie je dostatočne zazverený, hlavný rozhodca má povinnosf ich priebeh zastaviť. Výsledok takých skúšok je neplatný a usporiadateľ je povinný niesť všetky vzniknuté náklady vrátane nákladov za delegovanie rozhodcov, prípadne i nárokov vodičov. Usporiadateľ je tiež povinný postarať sa o včasnú propagáciu skúšok, aby sa vodiči stihli včas prihlásiť a zúčastniť sa skúšok, aby sa základňa poľovne upotrebiteľných psov rozširovala.

Ak bude treba, usporiadateľ je povinný zabezpečiť pre delegovaných rozhodcov a čakateľov ubytovanie a písomne im to oznámiť.
Usporiadateľ zabezpečí dopravný prostriedok pre hlavného rozhodcu a riaditeľa skúšok kvôli rýchlejšiemu prechodu od jednej skupiny k druhej.
Usporiadateľ nesmie bez súhlasu ústredia SPZ robiť v zbore rozhodcov žiadne zmeny, najmä rozhodcov odvolávať alebo zbor rozhodcov dopĺňať. Ak usporiadateľ po uzávierke prihlášok zistí, že má väčší alebo menší počet psov, ako nahlásil, musí hneď požiadať o zmenu v zbore rozhodcov. Ak to neurobí včas, znáša náklady i za nadpočetných rozhodcov. Usporiadateľ ani hlavný rozhodca nesmú bez súhlasu ústredia SPZ prekročiť najvyšší počet psov prípustný pre jednotlivé druhy skúšok.

8. ROZHODCA



Každý delegovaný rozhodca a čakateľ je povinný najneskoršie do troch dní po obdržaní delegačného listu písomne oznámiť ústrediu SPZ, či delegovanie prijíma. Ak nie, musí oznámiť dôvody neprijatia delegačky.

Oneskorené potvrdzovanie prijatia alebo zamietnutia delegovania znemožňuje včas delegovať náhradníka a narúša regulárnosť skúšok. Ak sa rozhodca alebo čakateľ na skúšky nedostavia, hlavný rozhodca je povinný oznámiť to ústrediu SPZ. Túto skutočnosť uvedie v prehľade výsledkov skúšok, aby z tejto nedisciplinovanosti mohli byť vyvodené dôsledky.

SPZ za rozhodcu alebo čakateľa, ktorý včas nepotvrdil prijatie delegovania, deleguje náhradníka. V tom prípade náklady za vyslanie náhradníka znáša pôvodne delegovaný rozhodca, a to aj vtedy, ak sa na skúškach zúčastní. Hlavný rozhodca je povinný pred otvorením skúšok overiť si pravdivosť delegačiek rozhodcov a čakateľov u usporiadateľa skúšok. Je neprípustné, aby si rozhodcovia alebo čakatelia odovzdávali delegačné listy medzi sebou. Okrem zmocnenia daného hlavnému rozhodcovi určuje aj náhradníkov len ústredie SPZ.

Menný zoznam delegovaných rozhodcov pošle ústredie SPZ najneskoršie týždeň pred skúškami usporiadateľovi. Každú zmenu v delegovaní rozhodcov oznámi usporiadateľovi i hlavnému rozhodcovi.

Rozhodca alebo čakateľ, ktorý sa bez včasného ospravedlnenia nedostaví na skúšky alebo prijatie delegovania potvrdí oneskorene, prípadne sa často bez náležitých dôvodov ospravedlňuje, môže byť odvolaný z funkcie.
Rozhodcovia alebo čakatelia, ktorí pri posudzovaní požívajú alkohol alebo sú pod vplyvom alkoholu, alebo omamných látok, správajú sa hrubo, sú nedbalí, nepoznajú skúšobný poriadok, pri posudzovaní niekoho úmyselne poškodzujú, presadzujú určité plemeno alebo nemiestnymi poznámkami kritizujú alebo podceňujú niektoré plemeno, vystavujú sa disciplinárnemu postihu.
Rozhodca musí byť členom SPZ. Rozhodcovia výkon svojej funkcie plnia z poverenia SPZ a ich pokyny sú záväzné pre všetkých účastníkov skúšok. Bezdôvodné narušovanie plynulého priebehu skúšok zo strany vodičov alebo korony, ktoré by mohlo znížiť prestíž rozhodcu, významu skúšok či poľovníckej kynológie, môže byť dôvodom na podanie podnetu na začatie disciplinárneho alebo kárneho konania. Osobu, ktorá narúša priebeh skúšok, môže hlavný rozhodca zo skúšok vykázať.
Pri výkone funkcie musí rozhodca za každých okolností zachovať pokoj a dôstojnosť vo vystupovaní.
Usporiadateľ je povinný delegovaným rozhodcom a čakateľom uhradiť nevyhnutné cestovné náklady a odmenu za výkon funkcie.

9. HLAVNÝ ROZHODCA



Ústredie SPZ deleguje na všetky druhy skúšok predpísaný počet rozhodcov. Jedného z nich určí ako hlavného. Ak je na skúšky prihlásených viac psov ako pre jednu skupinu, ústredie SPZ deleguje hlavného rozhodcu naviac. Pre zabezpečenie objektívnosti posudzovania je minimálne hlavný rozhodca z iného okresu. Hlavný rozhodca na skúškach zastupuje zároveň SPZ, ktorému zodpovedá za regulárnosť a vysokú úroveň skúšok. Rieši prípadné spory medzi vodičmi a rozhodcami a jeho rozhodnutie je konečné.

Hlavný rozhodca pred otvorením skúšok zvolá poradu rozhodcov a zástupcov usporiadateľskej organizácie, na ktorej určí dvojice rozhodcov a pri niektorých druhoch skúšok tiež disciplíny, ktoré budú tieto dvojice posudzovať.

Ak na skúšky nepríde niektorý z delegovaných rozhodcov alebo čakateľov, určí hlavný rozhodca z prítomných nedelegovaných rozhodcov alebo čakateľov náhradníka, ale len takého, ktorý má kvalifikáciu pre posudzovanie príslušného druhu skúšok. Ak nemá možnosť doplniť náhradu za chýbajúcich rozhodcov, hlavný rozhodca po porade s usporiadateľmi rozhodne, koľko z prihlásených psov môžu prítomní rozhodcovia zodpovedne odskúšať. Ak na skúšky nepríde hlavný rozhodca, delegovaní rozhodcovia určia do tejto funkcie jedného zo svojho stredu.

Hlavný rozhodca krátkym príhovorom otvára skúšky a vyžrebuje psov do skupín. Oznámi rozdelenie rozhodcov pre jednotlivé skupiny a disciplíny a po dohode s usporiadateľmi určí príebeh skúšok.
Po ukončení skúšok hlavný rozhodca:
  1. Vyhodnotí a vyhlási výsledky skúšok.
  2. Vodičom odovzdá:
    1. preukaz o pôvode psa so zapísaným výsledkom skúšok,
    2. opis rozhodcovskej tabuľky,
    3. diplom, prípadne čestné ceny
  3. Najneskoršie do 14 dní pošle ústrediu SPZ 2 kompletné sady rozhodcovských tabuliek a prihlášok zoradených podľa výsledkov skúšok, 1 prehľad výsledkov skúšok so stručnou správou o priebehu skúšok a hospitačné listy čakateľov. Opis prehľadu výsledkov skúšok odovzdá usporiadateľovi.

Hlavný rozhodca zodpovedá za správne vyplnené a rozhodcami podpísané rozhodcovské tabuľky, za správnosť a úplnosť záznamov o výsledkoch skúšok v preukazoch o pôvode, ktoré v príslušnom stĺpci podpisuje a signuje pečiatkou svojho mena. Podľa možnosti sleduje výkon čakateľov na funkciu rozhodcov a po dohode s rozhodcami, ku ktorým bol čakateľ pridelený, uvedie hodnotenie jeho práce na potvrdení o hospitácii čakateľa.

Každé rozhodnutie pri spore medzi dvojicou rozhodcov alebo pri podanom proteste musí hlavný rozhodca zdôvodniť počas skúšok príslušným ustanovením skúšobného poriadku, za ktorého presné dodržiavanie zodpovedá.



10. ČAKATEĽ NA FUNKCIU ROZHODCU


Pre každú skupinu psov deleguje ústredie SPZ určený počet rozhodcov. Namiesto jedného rozhodcu v skupine môže delegovať jedného čakateľa. Rozhodca, ktorému je čakateľ pridelený, musí mu poskytnúť možnosť ohodnotiť výkony psov a navrhnúť im známky. Rozhodca ho má pri tom usmerňovať a poradiť mu pri výklade a aplikácii skúšobného poriadku v praxi. Čakateľ však nesmie sám posudzovať a rozhodovať o ohodnotení psa, ani podpisovať rozhodcovské tabuľky a preukazy o pôvode. Za ohodnotenie výkonu psa zodpovedá len rozhodca.
Čakateľ je povinný odovzdať hlavnému rozhodcovi tlačivo „Potvrdenie o hospitáci", na ktorom hlavný rozhodca spolu s rozhodcom, ktorému bol čakateľ prídelený, uvedú ohodnotenie výkonu čakatefa a podpíšu ho.

11. SPÔSOB POSUDZOVANIA


Hlavnou zásadou pri posudzovaní je správny výklad skúšobného poriadku so zreteľom na použitie psa v poľovníckej praxi. Aj ten najpodrobnejší skúšobný poriadok môže chápať každý po svojom. Posúdenie výkonu psa sa však musí zhodovať so znením skúšobného poriadku.

Po skončení každej disciplíny musia rozhodcovia verejne oznámiť vodičovi výsledok posudzovania okrem disciplín, ktoré sa skúšajú počas celých skúšok. Výsledná známka sa už nesmie meniť, len ak vodič podá protest, ktorý bol prijatý. (Organizátor môže v prípade podania protestu žiadať od vodiča zloženie finančnej záruky, ktorá prepadá v prospech organizátora, ak námietka bola neopodstatnená.) Rozhodcovia sa preto pred vyhlásením výsledku musia ujednotiť a ak sa nemožu dohodnúť, o ocenení s konečnou platnosťou rozhodne hlavný rozhodca, ktorý svoje rozhodnutie musí zdôvodniť, vyhlásiť a uviesť v rozhodcovskej tabuľke. Rozhodcovia musia zachovať v každom prípade takt a rozvahu.

V záujme objektívneho ohodnotenia psa musí byť posudzovanie výkonu nestranné a spravodlivé. Rozhodcovia musia sledovať výkony psov z primeranej vzdialenosti a zamedziť zasahovaniu rušivých vplyvov, ako je blízkosť korony ap.

Ak nie je pes v určenom čase dostatočne odskúšaný z niektorej disciplíny, rozhodcovia sú povinní verejne to oznámiť a pred ukončením skúšok umožniť psovi dokončenie tejto disciplíny, aby po odchode z revíru mali všetky psy ukončené práce a známky mohli byť verejne oznámené.

Ak pes získal z niektorej disciplíny známku, ktorá ho zaraďuje do ocenenia neobstál, nevylučuje ho to z ďalšieho posudzovania. Ak vodič psa má záujem pokračovať v skúškach, rozhodcovia posúdia psa na všetkých zvyšných disciplínach, konečné ohodnotenie sa však nemení. Oprava disciplíny, z ktorej dostal pes vyraďujúce ocenenie, nie je prípustná.

Rozhodca nesmie na skúškach posudzovať psy v jeho majetku, ani psy v majetku príslušníkov jeho rodiny.

12. POVINNÉ ZÁZNAMY


Rozhodcovia sú povinní viesť presný záznam o priebehu skúšok a hodnotení každého psa osobitne v rozhodcovskej tabuľke. Záznamy v rozhodcovskej tabuľke musia byf jasné, stručné, jednoznačné a čitateľné. Okrem výkonu psa uvedú v rozhodcovskej tabuľke aj stručné zhodnotenie vodiča, aby bolo zrejmé aký podiel na hodnotení psa mal vodič. Rozhodcovskú tabuľku musia podpísať rozhodcovia, ktorí psa posudzovali, a hlavný rozhodca.
Hlavný rozhodca je povinný skontrolovať, aby v preukaze o pôvode boli uvedené údaje: dátum, miesto konania a druh skúšok, výsledné ocenenie a počet bodov, známka z čuchu, jedna limitujúca známka, ktorá ovplyvnila zníženie ceny, ak bol pes hodnotený nižšou ako I. cenou. Hlavný rozhodca záznam o výsledku skúšok potvrdí, preukaze o pôvode podpisom a pečiatkou svojho mena.

13. TRESTANIE PSA


Vodič má na skúškach viesť psa na hladkom pracovnom obojku a nesmie ho trestať ani počas ani mimo predvádzania na skúškach. Vodič nesmie počas predvádzania psa niesť, resp. držať v ruke predmet umožňujúci trestať psa alebo hroziť psovi trestom. Počas skúšok nesmie mať pes obojok s elektronickým zariadením alebo s atrapou elektronického zariadenia a ostnatý obojok. Ak vodič počas skúšok so psom hrubo zaobchádza alebo ho trestá, môže ho rozhodca zo skúšok vylúčiť. Vodiči psov sa musia postarať, aby ich psy mimo skúšania voľne nepobiehali a ani inak nerušili priebeh skúšok.

14. NEUZNANIE SKÚŠOK



Skúšky usporiadané bez súhlasu a vedomia ústredia SPZ, alebo pri ktorých boli hrubo porušené ustanovenia skúšobného poriadku, nebudú uznané a ich výsledky budú vyhlásené za neplatné. Náhrada strát z takýchto skúšok ide na ťarchu usporiadateľa, resp. funkcionárov, ktorí to zavinili.

Ak sa skúšky konajú v nedostatočne zazverenom revíri a výkony psov sa nedajú ohodnotiť, hlavný rozhodca je povinný požiadať usporiadateľa o poskytnutie iného revíru. Ak to nie je možné alebo ani náhradný revír nie je vhodný na odskúšanie psov, je povinný skúšky ukončiť bez ohodnotenia psov. Škoda z toho vzniknutá ide na ťarchu usporiadateľa.

15. ZNÁMKOVANIE A VÝSLEDNÁ KLASIFIKÁCIA


Známky za výkon z jednotlivých predmetov sú:

4 – výborne, 3 – veľmi dobre, 2 – dobre, 1 – dostatočne, 0 – nedostatočne. Pri disciplínach, ktoré sa hodnotia viacerými známkami, výslednú známku tvorí aritmetický priemer, pričom sa výsledok zaokrúhluje na celú známku – do 0,50 nadol; od 0,51 nahor.

Dôležitosť a obtiažnosť tej–ktorej disciplíny je vyjadrená koeficientom, ktorým sa násobí udelená známka. Výsledné číslo je počet bodov, ktoré pes získal z danej disciplíny. Súčtom bodov zo všetkých disciplín dostaneme celkový prospech psa. V tabuľkách pre jednotlivé druhy skúšok je uvedený najnižší počet bodov pre získanie l., II. a III. ceny. Okrem toho musí pes získať pre tú–ktorú cenu aj limitné známky z jednotlivých disciplín (tiež uvedené v tabuľkách).

Pri rovnakom počte bodov u viacerých jedincov má pri zostavovaní poradia prednosť chovný jedinec pred nechovným, pri dvoch chovných alebo nechovných jedincoch mladší pred starším a pri rovnakom veku prvšie abecedné písmená vlastného mena.

Psy, ktoré preukázateľne načínajú zver alebo ju zahrabávajú (hrobária), sa zo skúšok vylučujú.Túto skutočnosf uvedie rozhodca v rozhodcovskej tabuľke a v prehľade výsledkov skúšok (nie v preukaze o pôvode psa).
Dokladom získaného ocenenia pre vodiča sú:
  1. opis rozhodcovskej tabuľky,
  2. diplom,
  3. záznam v preukaze o pôvode.
Bez zreteľa na získané ocenenie si majiteľ psa nemusí dať výsledok skúšok zapísať do preukazu o pôvode psa. V takom prípade mu rozhodca odovzdá rozhodcovskú tabuľku s uvedením hodnotenia psa, prípadne i diplom.

16. NÁMIETKY


Vodič psa môže mať námietky proti ohodnoteniu psa iba vtedy; ak môže dokázať, že pri skúškach nebol dodržaný skúšobný poriadok. Námietky musí podať ihneď po oznámení výsledku ocenenia z jednotlivých disciplín a rozhodca je povinný vyriešiť ich hneď. V sporných prípadoch rozhodne s konečnou platnosťou hlavný rozhodca ešte pred vyhlásením výsledkov skúšok. Dodatočné námietky ani neskoršie podané písomné oznámenia sa neberú do úvahy.

17. PREVINENIA VODIČOV PSOV


Vodiči psov, ktorí sa dopustia priestupku proti tomuto skúšobnému poriadku, alebo sa snažia nejakým spôsobom znevážiť alebo pozmeniť výsledok skúšok, môžu byf disciplinárne stíhaní. 
Vodiči počas skúšok nesmú požívať alkoholické nápoje. Pri neuposlúchnutí tohto zákazu má rozhodca právo vylúčiť ich zo skúšok, a takisto každého, kto by svojím správaním narúšal riadny priebeh skúšok.

18. VŠEOBECNE


Vodič psa má prísť na skúšky športovo-poľovnícky oblečený, musí mať so sebou nevyhnutné doklady pre účasť na skúškach, vodiaci remeň, signalizačnú pomôcku na privolávanie psa, ap. 

Vodič psa sa musí na skúškach postarať o kŕmenie a ustajnenie psa sám. Zodpovedá za škody spôsobené jeho psom. Pri strate alebo poranení psa nemôže žiadať náhradu od usporiadajúcej organizácie.

Pes, ktorý sa vzdiali z dosahu svojho vodiča na dlhší čas, ako umožňuje skúšobný poriadok, na skúškach neobstál. Usporiadatelia a rozhodcovia musia dbať, aby sa skúšky nekonali v porastoch, ktoré boli krátko predtým ošetrené chemikáliami alebo hnojivom. Ak to zistia počas skúsok, musia psovi poskytnúť náhradnú prácu.

Viac o poľovníckych skúškach týkajúcich sa priamo bíglikov nájdete TU

zdroj: http://www.vyzla.sk/skusky/zasady/


streda 1. januára 2014

Ako Charlie spinká :)

Takto sladko spal v prvý týždeň ako k nám prišiel :)

Jeho obľúbená poloha :D

                                  Na zemi sa tiež celkom dobre spinká ... no nie je to ono...

 Siesta medzi páničkami po namáhavej práci v záhrade :)

 Na hojdačke sa spinká najlepšie :)

A ešte keď tam páničkovia nechajú aj vankúšiky...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Moje obľúbené stránky