sobota 31. mája 2014

Najčastejšie psie zlozvyky 2.časť

STRAVOVACIE ZLOZVYKY 

Pokiaľ ste sa rozhodli mať svojho psieho kamaráta v byte a zdielať s ním naozaj naozaj všetko, mali by ste si uvedomiť, že psík by sa mal napriek tomu naučiť istej hierarchii a pár základným pravidlám ohľadom stravovania. Tieto pravidlá vám nielenže uľahčia spoločné spolužitie, ale zároveň zabránia vytváraniu si zlozvykov.

1. Psík by sa mal naučiť prijímať potravu výlučne zo svojej misky a táto by mu mala byť podávaná len po tom, ako sa naje rodina. Tak ho naučíte, že musí rešpektovať vaaše povely a nadradenosť.
2. Taktiež nenechávajte jedlo na miestach, kde sa k ním psík môže dostať a rozhodne nedávajte psíkovi potravu z vášho stola.
3. V neposlednom rade dbajte, aby nádoba na odpadky mala tesne priliehajúci poklop.
4. A psík predsa len pátra po zvyyškoch potravy, pripravte scénu tak, aby ju hľadal vo vašej prítomnosti. Následne okamžite vydajte povel "Nesmieš", aby sa psík naučil, že túto činnosť nemá povolenú.
5. Odpadky budú pre psíka menej lákavé, ak nádobu postriekate nejedovatým horkým sprejom. Kľudne nechajte, aby si psík postriekanú nádobu preskúmal. Aby táto metóda zabrala, sprej musí mať o niečo výraznejšiu chuť ako pochúťky získané sliedením.
6. Pri podávaní potravy, pripravte psíkovi rituál. Keď mu pripravíte jedlo, naučte ho, aby si vždy sadol ďalej od stola a čakal. Misku pred neho položte až vtedy, keď bude pokojne čakať. Týmto spôsobom si psík ihneď spojí rituál s podávaním jedla a pri akejkoľvek inej príležitosti, ktorá rituál obsahovať nebude, psík o jedlo nebude ani žobrať.

Pokiaľ váš psík považuje požieranie zvieracích výkalov (koní, zajacov) za atratívne, existuje viacero spôsobov, ako ho tento zlozvyk odnaučiť. Niekedy sa stačí vrátiť k štandardnému výcviku poslušnosti. Ak uvidíte, že sa psík so záujmom pozerá na zvieracie výkaly, vydajte príkaz "Nesmieš". Pokiaľ ich psík už zdvihol, prikážte mu "Pusť". Bohužiaľ, požieranie výkalov iných psov alebo vlastných je oveľa nebezpečnejší zlozvyk. Psík sa môže nakaziť črevnými parazitmi. Takisto sa v črevách môžu premnožiť populácie baktérií, ktoré môžu spôsobiť chronickú hnačku. Preto po psíkovi výkaly vždy pokiaľ je to možné upracte. V  krajnom prípade môžete nechať na mieste stolicu, no pokvapkáte ju korenenou omáčkou, posypete pálivým korením či postriekate jedným z horkých sprejov, ktoré psíkovi smrdia.



PSIA RIVALITA

Nielen my ľudia vieme byť žiarlivý, tieto pocity môžeme veľmi ľahko spozorovať aj u psíkov. Psíci môžu súperiť nielen o jedlo, ale aj o takú jednoduchú vec ako je miesto na spanie či pozornosť svojho pána. Preto by mal mať každý psík svoju vlastnú misku a miesto na spanie vzhľadom na to, že psíkovia sa o tieto veci skrátka nevedia deliť. Miska na vodu však môže byť spoločná. 

Všeobecne najväčší počet nezhôd vzniká o kosti. Tomuto problému môžeme veľmi ľahko predísť tak, že buď nebudeme psíkom dávať kosti vôbec alebo im ich budeme dávať každému zvlášt v oddelenej miestnosti. Vôbec nezaleží na tom, aké množstvo kostí psíkom dáme, psík bude vždy chcieť aj kosti toho druhého. Ďalšou možnosťou je znížiť rivalitu tým, že dominantnému psíkovi budete dávať potravu ako prvému a podriadený psík sa naučí, že jeho miesto je až za druhým psíkom, pričom dominantný psík bude spokojný so svojou vodcovskou pozíciou. Rivalitu môžete takisto znížiť tým, že psíkov budete kŕmiť spoločne, no tak, aby na seba nevideli, resp. sa medzi nich postavíte. Oba psíky sa naučia, že dostanú odmenu iba v tom prípade, že kŕmenie prebehne bez bojov. Pokiaľ nie je jasné, ktorý zo psíkov je dominantný, pokúste sa kŕmiť oboch psíkov súčasne. 

Ak jeden zo psíkov dáva najavo, že on je ten dominantný, mali by ste tento vzťah rešpektovať. "Vodcu" vždy zdravte ako prvého a tak uspokojíte jeho potrebu prejavovať svoju autoritu a zároveň tým pohladíte jeho psie ego.

Napriek tomu, že väčšina psíkov nemá problém s príchodom nového člena do domácnosti, spočiatku môže dôjsť k občasným prejavom žiarlivosti zo strany už udomácneného psíka. Problémom sa vyhnete, ak nebudete nič meniť na už zabehanom režime a budete sa v rovnakej miere venovať aj staršiemu psíkovi, nešetrite pozornosťou a zahŕňajte ho láskou aj v prítomnosti nového člena rodiny. Tak sa naučí spájať si prítomnosť nového člena psej rodiny s príjemnými pocitmi. Navyše môžete efekt tohto drobného triku zväčšiť ešte väčšmi tým, že psíka budete tak trochu ignorovať, keď bude s vami sám v miestnosti a tak si dá vo veľmi krátkom čase do súvislosti vašu pozornosť a prítomnosť nového psíka. 

Staršieho psíka kŕmte v rovnakom čase ako nového psíka a to tak, aby sa na seba nemohli pozerať (aspoň spočiatku). Množstvo potravy  i jeho charakter by mali byť totožné u oboch aspoň v takej miere, ako je to len možné. Nikdy nedávajte jednému zo psíkov niečo úplne iné ako tomu druhému, najmä ak sa jedná o rozdiel medzi miskou granúl a miskou plnou kostí či domácej stravy.

Šteniatka vedia byť zábavné, no častokrát aj otravné, čo môže staršiemu psíkovi prekážať. Preto mu podľa potreby vytvorte miesto, kam sa mladší psík nedostane a kde bude môcť mať svoj kľud.

Okrem toho je veľmi dôležité, aby mal každý psík vlastné miesto, kam sa môže uchýliť, keď je unavený a chce si oddýchnuť. Doprajte každému psíkovi možnosť mať svoj vlastný pelech a pokiaľ je medzi psíkmi vájomná rivalita, neodvoľte jednému psíkovi, aby používal pelech toho druhého psíka, pretože to môže viesť iba k ďalším bojom, 


Viac o psích zlozvykoch nájdete TU, TU a TU :)


sobota 10. mája 2014

A aký je ten váš bíglik? :)

Vedeli ste, že taký bíglik nemusí byť iba dvojfarebný (bicolor) či trojfarebný (tricolor)?

A že existujú viaceré odtiene hnedej od jemne citrónovej až po čokoládovú?

Tu je menší prehľad skutočnej rôznorodosti bíglieho rodu :)





Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Moje obľúbené stránky