Psíci odpradávna spájajú svoj život so svorkou a práve preto mnohé z nich s radosťou tolerujú život so zvieratami iného druhu. Avšak výnimkou sú psíci, ktorí nosia v sebe už od narodenia lovecké pudy (ako bíglici :), a preto môžu mať niekedy problémy s prijatím či už nového alebo starého člena rodiny a tak sa konflikty stávajú každodenným problémom. Predovšetkým ak je týmto členom MAČKA.
Pokiaľ sú psíkovia ešte šteniatka, je oveľa ľahšie predstaviť im celú vašu domácu svorku a zvyčajne nemajú problémy s adaptáciou. Od malička totiž berú za samozrejmosť, že ich svorka sa skladá nielen z ľudských členov, ale taktiež aj z iných zvieracích kamarátov. Staršie psíky, ktoré predtým neboli zvyknuté výdať sa s inými zvieratami ich však pokladajú za votrelcov a majú v hlave jasnú predstavu o tom, z akých členov sa má skladať svorka a že nikto "iný" v nej nemá čo robiť. Akú predstavu si psík o zložení svorky vytvorí v ranom veku, taký bude počas celého života pokladať za normálny. Vo väčšine prípadov sú však aj staršie psíky napokon schopné integrovať sa.
Počas niekoľkých rokov sa medzi psíkmi a mačkami môže vytvoriť naozaj krásny vzťah. Ak si domov privediete psíka a váš domov už obýva mačička, ihneď treba dať psíkovi najavo, že si neželáte, aby ju naháňal a takéto správanie nebudete akceptovať. Najlepšie tomu zabránite tak, že predovšetkým nenecháte obe zvieratá osamote. Pokiaľ je vaša mačička zvyknutá na psích nespratníkov a vie si s nimi poradiť, nebude pred psíkom utekať a radšej zostane na mieste. Mačky sú veľmi učenlivé a čoskoro si uvedomia, že najvhodnejšou formou úniku je skrátka neutekať, inak ich psík bude naháňať ešte viac. Alebo sa iba vyšplahať na strom a počkať, pokým sa psík znovu neupokojí. Mačky taktiež psíkovia naznačia prskaním či syčaním, kde sú jeho hranice.
Dôležité je dopriať obom stranám čas, aby si na seba zvykli a nenútiť ich hneď od prvého dňa do blízkeho kontaktu. Postačí, ak sa budú vzájomne rešpektovať. Vaši miláčikovia budú potrebovať istý odstup, kým medzi nimi nevznikne dôverné a priateľské puto. Keďže každý z nich má svoje zvyky a rituály, musia sa postupne naučiť spolu vychádzať a odhadnúť správanie toho druhého. Samozrejme to neznamená, že psíkovi mačičku nepredstavíte. Po príchode nového člena rodiny, či už je ním psík alebo mačička, je dôeležité oboch najskôr zoznámiť :) Podľa reakcií vašich malých kamarátov im dožičte dostatok času, pokúste sa obom venovať rovnako a pokiaľ na seba žiarlia (to sa stáva najmä pri psíkoch), pokúste sa psíka zbytočne neprovokovať pestovaním mačičky, ale iba pomaly ho privykať na jej prítomnosť vo vašom náručí. Odporúčam tak každý tretí až štrvrtý deň, pričom počas mazlenia sa s mačičkou, zároveň hlaďte aj svojho psíka.
Ak má váš psík veľmi dobre vyvinutý lovecký inštinkt, mali by ste byť veľmi opatrný pri zoznamovaní psíka s mačičkou. Mnohokrát nemusíte poznať všetky podrobnosti z minulosti psíka a pokus o vytvorenie vyrovnaného vzťahu a vzájomného spolužitia sa môže skončiť fiaskom. Pokiaľ psík považoval počas celého svojho života mačku za korisť, ktorá sa loví, môže byť skutočne zložité naučiť ho, že to tak nie je. Žiaľ, takto zakorenené a rokmi utvrdené správanie je veľmi ťažké zmeniť a niekedy sa to vôbec nedá. Všetko však záleží len a len na vašom psíkovi, keďže každý psík je iný. No ale prečo to aspoň neskúsiť?