streda 13. augusta 2014

Charlie a cuketka :)

Charlie je od malička tak trošku viac vegetariánom ako zarytým mäsožravcom....
A tak mi ochotne zapózoval pri skúšaní nového foťáčiku, ktorý možno konečne stíhne zachytiť jeho vrtké pohyby ;)

Vždy si sám vyberie tú správnu...

Nenápadne ju ukradne...

Uloží sa na svoje obľúbené miestečko s dobrou energiou...

Niekedy prejdeme od papania až k vyrezávaniu... Máme na to prirodzený talent!

A pol cuketky je preč...

Pekne si ju treba pridržať oboma labkami...

Toto je už druhá v poradí... Nikdy netrochárči...

A vyberá si tú najtučnejšiu...

Chrum, chrum...

Podrobné preskúmanie je súčasťou cuketkového rituálu...

Tu mi naznačuje, aby som už prestala s fotením... Ževraj to preháňam...

Vôňa takej cuketky je špecifická...

Odporúča sa 1 cuketka denne...

Ale ja ak môžem, tak si beriem aj tri...

A s nikým sa o ne nedelím...


streda 6. augusta 2014

Najčastejšie psie zlozvyky 4.časť


AGRESIVITA MEDZI PSÍKMI

Sklony k agresívnemu správaniu mávajú zväčša príslušníci rovnakého pohlavia, a to predovšetkým psíky. A samozrejme treba dodať, že mnoho plemien (napr. dobermany) má výraznejší sklon k takýmto prejavom než iné. Zvyčajne je väčšia pravdepodobnosť že budú medzi sebou súperiť najmä psíky podobnej veľkosti, veku a pohlavia.
Agresívne správanie sa zvykne prejaviť, keď je psík na svojom území a bráni si ho. Niektoré psíky sú už od narodenia neznášanlivé a nemajú radi, ak iný psík čo i len prejde okolo. Mnohokrát však agresivita súvisí s pohlavnými hormónmi alebo sa vyvinie ako dôsledok toho, že psík nie je navyknutý na spoločnosť iných psíkov. 
Veľa odborníkov (hoci je to pravdaže na vašom posúdení) odporúča psíka dať už v mladom veku kastrovať a tak predísť problémom s takýmto neželaným správaním. 
Treba si však uvedomiť, že náprava takéhoto správania si vyžaduje nemalé množstvo času, trpezlivosti, úsilia a tiež aj profesionálneho poradenstva. A efekt nikdy nie je dlhodobý! Aj napravený psík sa kedykoľvek môže k svojmu predošlému správaniu vrátiť.

Agresívny psík býva spravidla aj dominantným vodcom a vo väčšine prípadov zaujme pred útokom agresívny postoj a vrčí. Pokiaľ sa jeho protivník nevzdá, nasleduje boj a ktokoľvek, kto sa do neho zapletie môže veľmi ľahko prísť k ujme na zdraví, dokonca aj jeho pán.
  1. V každom prípade, pokiaľ si všimnete, že sa váš psík chystá napadnúť iného psíka (je veľmi sústredený a má vzpriamený chvost), treba zasiahnuť už vo chvíli, keď títo dvaja nadviažu spolu vizuálny kontakt a skrátka zmeniť smer chôdze, aby psíky na seba nemali výhľad.
  2. Psíky tým, že sa postavia pred svojho pána, naznačujú svojmu protivníkovi, že sa svojho pána chystajú brániť za každú cenu. Ak ťahajú za vôdzku, iba sa tým stimuluje ich agresivita a oni sa tak pripravujú na útok. Dokonca si spoja pocit obmedzenia (vôdzku) a to, že by nemohli svojvoľne brániť svojho pána, keby k útoku prišlo, pretože sú vôdzkou obmezdovaní s priamou agresivitou, pričom bez nej by ju vôbec nemuseli prejaviť. 
  3. Ak sa psík začne ťahať, každý z nás inštinktívne zareaguje pritiahnutám vôdzky na kratšie, hoci práve tento akt povzbudzuje agresivitu. Preto skrúťte psíkovi hlavu, aby sa nemohol svojmu protivníkovi pozerať do očí. 
  4. Veľmi dôležité je aj psíka dokonale naučiť privolávaniu a to aj v rušnom prostredí či na otvorených priestranstvách. Psík vás musí poslúchnuť aj keď je nadohľad iný psík, pričom psíka vždy odmeňte ak vás poslúchne a nebude voči iným zvieratám agresívny. Každým dňom zmenšujte vzdialenosť medzi vami a ostatnými zvieratami až váš psík nebude schopný s pokojom zniesť aj prítomnosť iných psíkov. 
  5. Ak sa dostanete do situácie, kedy by sa psík mohol správať agresívne, skúste jeho pozornosť upútať hračkou a prikážte mu "Sadni!"
  6. Naučte psíka aj na nosenie náhubku, čo mu nielen zabráni v hryzení, ale aj utlmí jeho nadradenosť. 

AGRESIA VOČI ĽUĎOM

Na počudovanie, veľa ľudí stavia psíkov nielen do stredobodu svojich životov, ale zvyká ich na postavenie vodcov svorky. Popritom si neuvedomujú, že psíky sú úplne spokojné so svojím podriadením postavením a ochotne počúvajú príkazy všetkých členov svojej psej rodiny. Vodca sa vždy prvý vstupuje so miestnosti, prvý dostáva jedlo, má všetku pozornosť v rodine a taktiež aj starostlivosť. Pokiaľ si psík uvedomuje, že on je vodcom svorky, môže si svoje postavenie vynucovať aj agresivitou. Aby ste psíka toto správanie odnaučili, budete pravdepodobne potrebovať aj profesionálnu pomoc.

Ako rozoznáme dominantného psíka?
V prvom rade, dominantný psík sa na cudziu osobu pozerá veľmi upreto, nezvykne cudzích vítať a správa sa k návštevám nedôverčivo.

Ako takéto správanie napraviť?
  1. Dbajte na to, aby psík v byte nikdy neležal na gauči ani na vašich kreslách. Pamätajte, že psík má byť podriadený a práve preto si nemôže uzurpovať vaše miesto. Jeho miesto je pri vašich nohách.
  2. Psíka rozhodne neprovokujte a aj doma môžete používať náhubok či ohlávku. Týmto krokom znížite u psíka dominanciu a psík sa bude ochotnejšie podriaďovať vaším povelom.
  3. Ignorujte psíkove vynucovanie pozornosti. Aby si vašu pozornosť vyslúžil, musí pre vás niečo urobiť- prikážte mu, aby si napr. sadol alebo aby vám podal labku. Ak poslúchne, pohlaďte ho a venujte mu pozornosť. Psík sa tak naučí, že pánom situácie ste len a len vy!
  4. Nedovoľte psíkovi, aby vchádzal prvý do dverí. Prvý vchádzate vždy vy ako vodca. Psík by sa mal tiež prispôsobiť tempu vašej chôdze!
  5. Ukážte psíkovi, že mu práve pripravujete jedlo, misku mu však podajte až keď sa sami najete. Zároveň počas niekoľkých týždňov, čo budete psíka odvykať od dominantného správania, pokúste sa upustiť od maškŕt.
  6. Dominantného psíka češte a kefujte každý deň. Samozrejme psík nosí ohlávku a je na vôdzke. 
  7. Aspoň dvakrát denne psíka prinúťte zostať po dlhšiu dobu v ľahu, pokojne. Toto cvičenie robte po dobu "anti-dominantného" výcviku, teda približne 3 týždne.
  8. Cvičte psíka často, cvičte hlavne prinášanie predmetov, pri ktorom sa psík učí, že pánom situácie ste vy. 
  9. Dominantný psí by mal byť na vôdzke aj doma, počas toho, ako oddychuje. Pelech mu však umiestnite do stredu miestnosti, do otvoreného priestoru. Nedovoľte psíkovi spraviť si svoje útočisko v rohu, čím by ste iba podporovali jeho sebadôveru.
POZOR! Ak si nie ste istý tým, ako postupovať pri prevýchove či váš psík odmieta akýkoľvek pokus o spoluprácu a stáva sa ešte agresívnejším, ihneď vyhľadajte pomoc. Nikdy psíka za agresívne správanie netrestajte, ani zbytočne neriskujte poranenie tým, že budete skúšať "vaše" metódy!
Dominantná agresivita je veľmi nebezpečný problém, ktorý sa dá zo začiatku celkom účinne eliminovať, no pri pretrvávajúcom správaní neváhajte vyhľadať odbornú pomoc.

Viac informácií o psích zlozvykoch nájdete TUTU a TU :)


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Moje obľúbené stránky