piatok 23. januára 2015

Ako rozlíšiť kvalitné krmivo od nekvalitného?

Majitelia psíkov častokrát doslova bojujú s popismi na krmive a snažia sa rozlúštiť, čo ktoré obsahuje a či bude vhodné práve pre ich psíka. Ako to však naozaj objektívne zistíme bez hodín a hodín brázdenia internetom a čítania hodnotení?
Na trhu je množstvo menej či viac kvalitných krmív.  Nuž a všetko je viac menej závislé od vášho psíka, jeho imunity, záťaže a od vás ako kvalitnú stravu mu chcete dopriať.
Všeobecne platí zásada: zdravá strava, zdravý pes. Každé krmivo nech je to konzerva alebo granule, musí mať vypísané zloženie!
No rozumieme, čo sa pod jednotlivými položkami skrýva? Ponúkame zopár rád ako im rozumieť...

Zloženie by malo vždy odzrkadlovať obsah zložiek podľa percentuálneho zastúpenia od najväčšieho po najmenšie: 
  • Najskôr by mala byť deklarovaná mäsová múčka 
Múčka obsahuje viac proteínov ako čerstvé mäso - múčka obsahuje 68% proteínov na 1 kg, pričom 1kg kuraťa ich obsahuje 18% a 70% vody. Pre veľký obsah vody v čerstvom mäse nevieme, koľko proteínov psíkovi reálne dávame, častokrát nedostáva ani minimálnu dávku.
Pri identifikácii z akého mäsa je múčka vyrobená, si treba všimnúť či výrobca jasne identifikuje napr. kuracia mäsová múčka alebo hydinová múčka alebo píše iba mäsová múčka (pri týchto identifikátoroch buď vieme z čoho presne je krmivo vyrobené, alebo nám to chce výrobca zámerne utajiť). Dôležitá je aj informácia čím je múčka konzervovaná. Rozhodne vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu a mäsové deriváty na popredných miestach v zložení sú znakom nekvality (toto platí aj pre identifikáciu obilovín v krmive).
  • Za tým nasledujú obiloviny
Aj tu platí pravidlo, že musí byť jednoznačne uvedené o aké obiloviny sa jedná. Vedľajšie produkty rastlinného typu či rastlinné deriváty na popredných miestach v zložení (uvedenie tejto položky na konci zoznamu zloženia nie je na závadu, keďže jeho množstvo je zanedbateľné resp. minimálne) sú len známkou, že výrobca používa zdroje aktuálne finančne dostupnejšie, ako by chovatelia možno chceli.
K obilovinám často uvádza výrobca sóju, ktorá ovplyvňuje položku bielkoviny(bielkoviny rastlinného pôvodu sú pre psí organizmus nedostatočne trávené) a položku percenta tuku. Je to lacnejší spôsob spĺňania stanovených percent zastúpenia jednotlivých zložiek v krmive, avšak pre psí organizmus na úkor kvality. 
Keďže je aj alergénom, treba zvážiť kúpu krmív s jej obsahom. 
Alergie dnes netrápia len ľudí, ale veľmi často aj psíkov a to hlavne na pšeničný lepok. Uvádzame stráviteľnosť jednotlivých zložiek od ktorých si odvodíte vhodnosť pre vášho psíka. Ryža - 72%, kukuričný lepok - 68%, pšenica - 60% , kukurica - 54%.
Obilniny sú zdrojom vlákniny – tá by v optimálnom množstve mala byť zastúpená 3% z kŕmnej dávky. Keď jej je však veľa, teda nad 5%, znižuje stráviteľnosť stravy a využitie živín z potravy a zvyšuje množstvo výkalov. Nemala by však klesnúť pod 2%.
  • Množstvo popola 

uvedeného na obale, znamená podiel zle stráviteľných zložiek (kostí a živočíšneho odpadu). Má však súvis s dusíkatými látkami, a preto jeho optimum v krmive je 5 – 7%.
V prípade suchých krmív sledujeme aj vlhkosť, pričom by mala byť  10 %; pri nižších hodnotách sa krmivo mrví a pri vyšších môže plesnivieť.
  • Prirodzené konzervovanie

vitamínmi C, E alebo rozmarínom. Krmivá s doplnkovými látkami povolenými v EÚ obsahujú chemické a nešpecifikované konzervanty, čiže ich neodporúčame. 
Často používané konzervanty (taktiež uvádzané aj ako antioxidanty)sú: BHA(nebezpečný karcinogén), BHT(karcinogén, spôsobuje poruchy správania,  astmu), ethoxyquin (povolený v U.S., v EU nie - treba sledovať pri krmivách z Ameriky).
  • Potravinárske farbivá 
Pri superprémiových krmivách sa používajú, aby mali granule rovnakú farbu. Pri veľkom množstve produkcie sa používajú rovnaké suroviny, ale z iných oblastí. To spôsobuje rôznu farbu, no nie je to na závadu.
  • Ochucovadlá 

používané na zvýšenie „žravosti“ granúl majú zväčša charakter soli, preto jej obsah by mal byť čo najnižší, najlepšie žiadny.
  • Množstvo živín na kŕmnu dávku
Vyvážená strava u psíka znamená vyvážený pomer jednotlivých zložiek v kŕmnej dávke, preto si treba pozorne všimnúť aj množstvo živín na kŕmnu dávku:
Bielkoviny – najzákladnejšia zložka stravy psíka. Chránia psíka pred chorobami, ovplyvňujú metabolické, enzymatické a hormonálne procesy v tele, svalovú sústavu, vnútorné orgány i kožu. A sú taktiež zdrojom energie. Podiel všetkých bielkovín v kŕmnej dávke by mal byť 1/3. Denná potreba u psíka je 4-5g na 1kg váhy psíka.
Tuky sú veľmi dôležitým zdrojom energie. Mali by byť zastúpené asi tak 5 až 20% v kŕmnej dávke podľa zaťaženia psíka. Tuky hrajú pre prísun a vstrebateľnosť vitamínov do organizmu mimoriadne dôležitú úlohu.
Uhľohydráty ovplyvňujú zdravé trávenie a čiastočne pokrývajú energetické potreby organizmu. Ich 20% podiel v strave pomáha vo zvýšenej stráviteľnosti bielkovín.
Minerálne látky sú nenahraditeľné pri tvorbe tkanív, podpore imunitného systému, činnosti žliaz s vnútornou sekréciou, zachovávaní pevnosti bunečných stien a vyrovnanej črevnej mikroflóry. Sú dôležité aj pre tvorbu zubov, kostí a telových tekutín.
Vitamíny slúžia pri mnohých procesoch v tele. O ich význame asi nemá zmysel veľmi polemizovať. 
Voda je pre život nevyhnutná. 10% strata vody z tela je spúšťačom mnohých porúch, ale 20%  je smrteľná. 
Nech už sa pri svojom súkromnom prieskume dopátrate a rozhodnete pre akúkoľvek značku krmiva, pamätajte na to, že nie je všetko zlato, čo sa blyští a nie všetky drahé  reklamované značky sú naozaj aj tie najlepšie z hľadiska zloženia. Častokrát sa vám môže stať, že objavíte takmer neznámu značku s pomerne dobrým zložením a ktorá dokonca ani nezruinuje vás rodinný rozpočet :) A naopak, prestížnu značku s takmer nulovým prínosom živín pre vášho psíka. Nenechajte sa oklamať a určite sa nespoliehajte na to, že vám predajca bude vždy vedieť správne poradiť! Radšej sa preto vyzbrojte informáciami už z domu.
A nakoniec ešte jedna veľmi dôležitá vec: na kvalitnom krmive nájdeme VŽDY výrobcu, ako aj informáciu kde sa dané krmivo vyrába.

zdroj:http://zvery.rodinka.sk/zvierata-a-dieta/pes/ako-rozlisit-kvalitne-krmivo-pre-psa-od-nekvalitneho/

Aký typ búdy pre psíka?

Každý majiteľ chce pre svojho psíka iba to najlepšie, a preto sa chce na jeho príchod do nového domova starostlivo pripraviť. Zväčša vždy najskôr premýšľa nad výberom vhodného ubytovania a vzhľadom na fakt, že dnes nám už trh ponúka také veľké množstvo možností, voľba toho správneho nie je vôbec ľahká.
Najskôr samozrejme vychádzame z toho, či psík bude spať dnu alebo vonku.
Podľa toho rozdeľujeme psie príbytky nasledovne:
Outdoor – pre vonkajšie použitie  - búdy, koterce 
Indoor - pre vnútorné použitie - klietky, pelechy, vankúše, deky, kukane, iglu
 
 
A keďže táto téma je naozaj rozsiahla, dnes sa budeme venovať iba outdoorovým možnostiam ubytovania psíka:
  • Búda
  • Búda pre psíka je využívaná v lete i v zime, preto by mala byť prispôsobená tak, aby si v nej psík udržal vhodnú teplotu za každého počasia. Čiže je potrebné jej zateplenie a umiestnenie aspoň 5cm - 10cm nad zemou kvôli vlhkosti. Do búdy sa môžu dať vonkajšie matrace alebo stačia i deky, starý koberec (treba ich však častejšie čistiť). Zateplenie búdy by malo byť z každej strany a to by malo byť prekryté ďalšou vrstvou povrchového materiálu aby si ho psík v čase „oddychu“ nezničil. Otvárateľná strecha je veľkou pomocou pri čistení ako aj pri prúdení vzduchu v lete. Ak sa rozhodnete práve pre ňu, určite neoľutujete!
 
AKÁ VEĽKÁ BY MALA BYŤ?
 
Veľmi dôležité pri výbere búdy je jej veľkosť. Mala by byť taká veľká, aby sa tam váš psík (veľkosť v dospelosti) mohol bez obmedzenia postaviť, otočiť, ľahnúť a sadnúť si tam. V podstate keď vychádzame z rozdelenia psov na malé stredné a veľké, tak rozmery búdy by mali byť nasledovné:
 
Plemená
Dĺžka spálne
Dĺžka predsiene
Šírka
Výška
Šírka vchodu
Malé - do 35 cm
65 cm
40 cm
55 cm
70 cm
30 cm
Stredné - do 60 cm
95 cm
55 cm
80 cm
100 cm
55 cm
Veľké - nad 60 cm
115 cm
70 cm
110 cm
120 cm
60 cm
 
 
Pri zisťovaní správnej veľkosti psej búdy som narazila na odporúčanie, ktoré optimalizuje veľkosť búdy podľa konkrétneho psíka nasledovne:
Dĺžka búdy by mala byť taká, ako je dlhý psík, poprípade 150% dĺžky vášho miláčika. Šírka by mala zodpovedať od 75% do 125% dĺžky psíka, výška od 125% do 150% výšky psíka a vchod by mal byť okolo 3/4  jeho kohútikovej výšky. 
Inými slovami, vchod musí byť zhruba vo výške o niečo menší ako má psík kohútik a šírke, ktorá ho pri vstupe nebude obmedzovať. Dĺžka a šírka búdy by mala byť o niečo väčšia ako je dĺžka psíka. Výška by mala byť o málo viac ako je výška psíka, keď stojí.
Vynikajúce sú búdy s vyberateľnou prepážkou, jedná sa o búdy kde má pes predsieň a za ňou spaciu časť. V zime mu totiž nebude unikať toľko tepla a v lete sa prepážka vyberie aby mu prúdil vzduch v búde pri jemne nadvihnutej streche. V súčasnosti otvárateľná avšak zateplená strecha je už bežnou praxou.
 
  • Koterec
Koterec je v podstate oplotená klietka pre psíka, ktorá mu umožňuje celodenný pobyt, aspoň minimálny pohyb a často je v nej umiestnená aj búda. 

Minimálna veľkosť koterca:

Koterec býva o rozmeroch aspoň 2x2m. Minimálna veľkosť (bez výbehu) sa však opäť odvodzuje od veľkosti psíka. Pre malé plemeno do 35 cm kohútikovej výšky sa uvádza približne 4m², pre stredné plemeno do 60 cm kohútikovej výšky - 6m² a pre veľké plemeno s kohútikovou výškou nad 60 cm - 9m². 
Najčastejšie sa stretávame s kotercami z pletiva alebo zvaraných pletivových panelov z 2 – 3 strán a z pevných 3 – 4 strán (počítame aj podlahu aj strechu), koterec by v každom prípade mal byť pevný a vzdušný. Strecha a podlaha by mali byť vyspádované.  Podlaha sa tak lepšie čistí.
V prípade drevenej podlahy by mal celý koterec stáť na drevených kockách asi 20 cm nad zemou. Výška by vám mala umožniť pohodlné čistenie a psíkovi sa postaviť na zadné labky. Oplotenie musí byť pevné, veľkosť očiek pletiva musí byť taká, aby sa psík nedostal von, ani aby nemohol prestrčiť vonku hlavu a zaseknúť sa. Oplotenie by malo dosahovať až po strechu. 

Umiestnenie

Miesto pre búdu i koterec starostlivo vyberajte. Mali by byť umiestnené na kľudnejšom mieste záhrady, v závetrí, a to tak, aby psík nerušil vás ani susedov. Vzdialenosť stanovišťa od susedovho pozemku je stanovená právnym predpisom. Nemal by taktiež ležať v blízkosti plotu, okolo ktorého vedie chodník či cesta, aby neľakal chodcov a aby mu oni nemohli nijako ublížiť či stresovať ho.

Pevne verím, že pre akúkoľvek podobu "ubytovania" sa rozhodnete, vyberiete tú najlepšiu pre vášho psíka! :)

zdroj: http://zvery.rodinka.sk/zvierata-a-dieta/pes/buda-pre-psa/

 

streda 21. januára 2015

Ako bojovať proti blchám a kliešťom?

Napriek tomu, že Charlie nosí antiparazitný obojok, niekedy mám pocit, že proti klieštom hádam ani nefunguje a blchy sa držia vo väčšej vzdialenosti iba zo zdvorilosti a aj to len niekoľko mesiacov.
Ako vlastne môžeme účinne bojovať proti tejto hávedi a neprísť na mizinu?
Predstavím vám niekoľko užitočných tipov:
  1. Pipetky
  2. Obojky
  3. Spreje
  4. Šampóny
  5. Tablety
  6. Iné

  • Spot-on - pipetky
Pipetky sú v poslednej dobe v našom okolí mimoriadne obľúbenou novinkou jednak pre svoju aplikáciu, ale najmä veľkú účinnosť. 
Účinnou látkou je fipronil (Frontline, Controline, Frontline Combo, Certifect), permetrín (Advantix, Activyl Tick Plus) a dinotefuran (Vectra3D).  Niektoré pipetky obsahujú navyše látky, ktoré majú aj repelentný účinok, odpudzujú aj lietajúci hmyz (Advantix, Vectra 3D). 
Dôležitý je fakt, že parazit je usmrcovaný už pri kontakte s kožou, ešte pred prisatím a uchytením. Tým sa zabráni prenosu chorôb a infekcií. Existujú dokonca aj prípravky, ktoré účinkujú aj na vývojové štádiá parazitov.
Aplikujú sa zvyčajne priamo na kožu za krk alebo medzi lopatky a to tak, aby si psík miesto v žiadnom prípade nemohol olízať.
Účinok trvá približne mesiac proti kliešťom (čo je však dosť málo) a 1-3 mesiace proti blchám. Pri použití prípravku by sa psík nemal kúpať dva až tri dni pred a dva dni po aplikácii.
Nevýhoda: zníženie účinku častým kúpaním so šampónom, nutnosť aplikácie každý mesiac a s tým súvisiace vyššie náklady
Cena: pre psíka 20kg až 40 kg – od 8 eur (Frontline Combo), s repelentným účinkom 10,80 eur pre takú istú váhu psíka

  • Obojky proti kliešťom a blchám

Protiparazitárne obojky pre psov môžu mať rôznu účinnú látku a teda i dobu pôsobenia. Chránia proti kliešťom i blchám od 4 do 8 mesiacov (zvyčajne výrobcovia vravia o 5 mesiacoch). Účinná látka sa uvoľňuje postupne a zabezpečuje tým dlhodobý účinok. 
Aby obojok fungoval, musí byť v kontakte s kožou (utiahnutý má byť tak, aby sa pod neho zmestili dva prsty). Pri skladaní sa jeho účinnosť znižuje. Obojky sú tiež odolné voči vode (vraj). Na zachovanie dlhodobého účinku je dôležitá údržba, raz mesačne je vhodné obojok odmastiť mydlovou vodou.
Výhoda: jednorazová aplikácia a dlhodobá účinnosť
Nevýhoda:
  • zápach niektorých obojkov
  • nie je vhodné pre psov v rodinách s malými deťmi kvôli postupnému uvoľňovaniu sa účinnej látky - deti by mohli obojok chytiť, vložiť si prsty do úst a látka by sa tak mohla dostať do organizmu dieťaťa
  • psíky zvyknú obojky strácať (výnimkou je obojok Foresto, ktorý má dvojstupňový bezpečnostný systém)
  • psíky s kožnými léziami nemôžu obojok používať
Cena: od 5 eur podľa značky a doby účinnosti môže byť aj 17 eur pre stredného psíka

  • Spreje

Spreje proti kliešťom a blchám majú účinnosť v niektorých prípadoch až 60 dní, avšak ich aplikácia je pre zviera veľmi náročná. Psík musí byť v kľude, nesmiete mu zasiahnuť oči a pri dlhosrstých plemenách srsť musí byť riadne navlhčená.
Sprej treba rozptýliť po celom tele psíka. Väčšina sprejov však usmrtí len parazity prítomné na tele zvieraťa. Teda najlepšie je tieto spreje aplikovať po prechádzke v lese a tak sa zbaviť neželaných návštevníkov po prechádzke. Do ďalšieho dňa však jeho účinnosť pominie.
Cena: cca 12 eur


  • Šampóny proti blchám
Podobne ako spreje majú krátkodobý účinok a ničia len parazity prítomné na tele zvieraťa. Repelentný účinok strácajú po pár dňoch. V podstate dobré iba na vykúpanie, peknú vôňu a lesk srsti.
Cena: od 6 eur

  • Tablety

Medzi najnovšie spôsoby boja proti blchám a kliešťom patrí antiparazitikum vo forme tabliet s novou účinnou látkou fluralaner (Bravecto). Účinok tablety pretrváva 3 mesiace. 
Výhoda:
  • jednorazová aplikácia, 
  • vhodná voľba  pre rodiny s malými deťmi
Nevýhoda: Mechanizmus účinku prípravku – účinkuje až po kontakte parazita s krvou psíka a tak je stále riziko, že sa psík predsa len môže nakaziť.
Cena: pre stredného psíka okolo 40 eur

  • Iné prípravky:

Ak sa z finančných alebo zdravotných dovodov rozhodnete pre bio verziu prevencie proti kliešťom a blchám máte taktiež niekoľko možností:
 - existujú rôzne odpudzovače kliešťov na báze levandule alebo čajovníka (cdVet, Bio Band), spot on verzie (Anicosa) alebo aj na báze ultrazvuku (Tick Less) či bioenergie (Tick Clip, Bio Pend) a odpudzovače ako prívesky aplikovateľné i pre ľudí.
Výhoda:
  • úplná bezpečnosť pre psov v rodinách s deťmi 
  • pre všetky vekové a hmotnostné kategórie,  gravidné a laktujúce fenky 
Nevýhoda: Účinnosť týchto prípravkov je individuálna.
Cena: 
  • obojky Bioband od 4 eur
  • spot on Anicosa okolo 22 eur pre stredného psa
  • prívesok na báze ultrazvuku – Tick Less na cca 9 mesiacov za 22 eur
  • prívesok na báze bioenergie Anicosa Bio Pand účinnosť 3 roky cca 30 eur

    Hierarchia v rodine

    Každý psík si po príchode do rodiny zmapuje situáciu a vyhodnotí postavenie všetkých členov. Preto môžeme pozorovať, že sa psík ku každému členovi správa úplne inak. Vodcu (zvyčajne muža) poslúchne na slovo, zabezpečovateľa jedla (ženu) si váži a zvyčajne ho poslúchne, k iným členom (deťom) je úplný maznáčik, no neposlúcha ich. Od majiteľa, cez deti, babičku, až po druhého psíka alebo mačku má každý svoje postavenie.

    Existujú však rozdiely v správaní psíka vzhľadom na vek dieťaťa.

    Hierarchia v rodine z pohľadu psa
    Vek človeka
    Pozícia v očiach psa
    Správanie psa
    Správanie človeka
    Dieťa do 5 rokov
    „ľudské“ šteniatko
    ochranárske, dominantné
    bez zábran, môže psovi ublížiť
    Dieťa od 5 do 8 rokov
    väčšie šteňa, ale podriadený
    ochranárske, dominantné
    deti by nemali dávať dominantné povely
    Dieťa od 8 do 12 rokov
    rovnocenný partner
    priateľské správanie, ochranárske pokiaľ sa neohrozujú
    môže začať s výcvikom psa pod dohľadom
    Od 12 rokov
    nadradený
    podriadené
    dominantné, priateľské
     
     
     
    • Deti do 5 rokov
    • Malé deti, t.j. do 5 rokov majú špeciálne privilégia, sú psami zvyčajne ochraňované a môžu si k nemu aj viac dovoliť. A. Wegmannová vo svojej knihe Voľný čas so psom píše, že deti do 5 rokov vníma pes ako šteňatá, čiže sú mu podriadené a to im dáva väčšiu mieru voľnosti. Pokiaľ však dieťa v tomto veku psa provokuje  alebo mu neúmyselne ubližuje, môže dostať psiu „príučku“. Zatiaľ čo vyrovnaný, pokojný pes, ktorý miluje deti, sa jednoducho stiahne, môže iný (spravidla však opatrne) dieťa „uhryznúť“.  Záleží na osobnosti psa, pričom treba zvážiť, aký pes je vhodný pre malé deti.
       
    • Deti do 8 rokov
    • Deti do 8 rokov pokladá psík väčšinou za podriadené. Nemali by preto dávať psíkovi príkazy, ktorých splnenie od neho vyžaduje určitú dávku podriadenosti a mohlo by tak spochybniť jeho miesto vo svorke.
       
    • Deti od 8-12 rokov
    • Za rovnocenné považuje psík deti zhruba od 8 do 12 rokov a ich spolužitie je obyčajne bezproblémové. Priznáva im rovnaké práva. Pokiaľ nemá pocit, že mu dieťa upiera jeho postavenie, zaobchádza s ním priateľsky. 
       
    • Staršie deti a mladistvých
    • Psík najčastejšie akceptuje bez problémov staršie deti a mladistvých, vníma ich ako nadriadených. Platí to najmä vtedy, ak psík vyrastal spolu s nimi v rodine.
    Nech je postavenie dieťaťa v rodine akékoľvek, rodičia sú povinní mu vštepiť, že psík nie je hračka. Keď sa deti hrajú so psíkom a zachádzajú za hranice, treba ju ukončiť ráznym a jasným povelom. Význam týchto povelov však musíte vštepiť psíkovi už vopred. Veľmi ťažko sa existuje v kombinácii "divoké dieťa" a "nezvladnutý pes".

    Väčšina problémov začína práve vtedy, keď si psík nie je istý svojím postavením. Preto vy ako vodca musíte psíkovi ukázať jeho postavenie vo svorke, nie silou - ale komunikáciu a konaním.
    Už u malých šteniatok môžeme pozorovať pokusy o vytvorenie hierarchie. Súperením si šteniatka vydobijú svoje miesto pri miske. V podstate všetko podlieha hierarchii: jedlo, hračky, miesto na spanie, pozornosť, telesný kontakt. Najmä v puberte sa psíci zvyknú pokúsiť postaviť sa na čelo svorky a to im musíte jednoznačne vyhovoriť. Inak sa môže stať, že vám jedného dňa môže šéfovať váš malý generál.
     
     
    Vodca svorky alebo alfa má vždy mnoho výsad, napr. môže si vynútiť telesný kontakt a vnucovať sa do priazne, ma lepšie miesto na odpočinok (zvyčajne vyššie postavené) a keď príde, nižšie postavený ho musí opustiť, kŕmi sa ako prvý a dostane to najlepšie, vydáva podnety ku hre a on určuje aj jej koniec, priechodmi prechádza ako prví...
    Mnohokrát práve majiteľ umožňuje psíkovi dostať sa na vyššiu pozíciu svojím správaním a nedôslednosťou a postupne si psík začína brániť svoje výsady. So zvyšujúcim sa vekom a aj psíkovou veľkosťou, môže psík chcieť prijať ponúkanú pozíciu a chcieť ju riadne utvrdiť. Ide o náznaky, ktoré si najskôr nemusíte všimnúť, no o čo bude psík väčší a bude chcieť použiť proti vám svoju silu, následky budú o to horšie.
     
    Pamätajte, že:
    • VY určujete s akou hračkou a kedy sa budete hrať, psík by si hru nemal vynútiť a tiež VY určujete, kedy je dosť a pri hrubom správaní to platí dvojnásobne
    • VY vítate vašu návštevu ako prví a VY prechádzate dverami ešte pred psíkom a pokiaľ leží niekde, kadiaľ vy chcete prejsť, musí sa ako podriadený uhnúť
    • VY určujete kedy a kam sa pôjde na prechádzku a samozrejme aj smer prechádzky
    • k fyzickému vyjasňovaniu si situácie by nikdy nemalo dôjsť a mali by ste takýmto situáciám rozhodne predchádzať - hierarchia sa stavia na mentálnej úrovni a nie fyzickej, a preto by ste voči psíkovi nemali nikdy použiť fyzické tresty, pretože psík sa tým naučí, že aby si vydobyl postavenie musí byť agresívny tiež
    • VY určujete, kedy sa psíkovi budete venovať a preto by si psík nemal vašu pozornosť vynucovať, hlavne, keď vidí, že máte prácu
    • VY sa môžete dotýkať jeho labiek, chrbta, kontrolovať mu uši, musí sa dať učesať
    • VY máte nárok na vyššie postavené miesto na posteli či pohovke a psík tam môže byť iba pozvaný a v prípade potreby vám musí miesto prenechať; psík má mať vyhradené, no nižšie položené miesto blízko pri vás
    • VY dostávate jedlo ako prví a psík sa kŕmi až po vás pričom jedlo dostáva do svojej misky, nikdy nežobre zo stola; jedlo si navyše nesmie chrániť
    Samozrejme, nie je možné sa vždy striktne riadiť všetkými pravidlami, no mali by ste dbať na to, aby sme aspoň väčšinu vecí dodržiavali a trvali na ich dodržiavaní aj pri ostatných členoch rodiny. Mali by ste odmala sledovať správanie vášho psíka a regulovať akékoľvek pokusy o prevzatie vedúcej pozície. Všímajte si a kontrolujte preto všetky hore uvedené body :) Treba podotknúť, že už v období 4-5 mesiacov je šteniatko vo svorke brané ako právoplatný členovia a môže byť rovnako "trestané" za porušenie hierarchického fungovania.
     

    utorok 20. januára 2015

    Bígl do bytu či do domu?

    V súčasnosti sa vedú siahodlhé polemiky o tom, či sú naši bíglí kamaráti vhodní skôr do domu s veľkou záhradou alebo naopak do bytu.
    Je možné vychovať bígla natoľko, aby bol schopný zvládať dlhodobý pobyt v byte tak, aby to váš byt aj prežil alebo je nutnosťou vlastniť aspoň malú záhradku, kde by si váš malý poľovník mohol vybiť svoju nahromadenú energiu?
     
     
    Názory na túto tému sa rôznia a v podstate neexistuje úplne správna odpoveď :)
    Všetko totižto záleží nielen od povahy, ale aj od veku psíka.
    Tak ako aj my ľudia sme každý iný, tak neexistuje úplne platná všeobecná poučka, ktorá by vystihovala každého bíglika. Áno, môžeme sa niečo dozvedieť o tomto plemene z atlasov, ale tie nám nenapovedia, či bude náš psí kamarát skôr flegmatický, pokojný, tzv. spací typ bígla alebo večné ubehané hyperaktívne šťeňa. Ono sa to ukáže v podstate až časom. Určite si nemyslite, že mu to v 8. týždňoch budete vedieť vyčítať z packy, keď si ho budete brať od maminky.
     
    Musíte sa zmieriť s tým, že ak váš bíglik bude akčný športový typ a vy budete silou mocou trvať na tom, že ho preonačíte na život v byte, sú iba dve možnosti: buď sa aj vy zmeníte na športovca a najmenej 4 krát denne budete ochotne chodiť s vaším rošťákom na prechádzky hoc by aj tekvice z neba padali, alebo na to škaredo doplatíte v podobe, povedzme, prestavaného interiéru. Samozrejme, budete sa musieť zmieriť s tým, že niektoré pekné kúsky vášho nábytku či dvere naberú oveľa dekoratívnejší tvar tak či tak a jedlo budete musieť klásť minimálne 2m. od podlahy. A netreba zabúdať ani na to, že čo je na zemi, je vždy jeho. Skrátka - bíglik v byte vás rozhodne naučí väčšej poriadkumilovnosti.
    Prvé dva roky vás okrem zábavy určite budú stáť pár šedivých vlasov, iba ak by ste natrafili na mimoriadne pokojného jedinca, ktorý je skrátka taký pohoďák, že naozaj bude preferovať časté vylihovanie. Tiež starší bíglik môže mať väčší sklon ku gaučovaniu a najmä pokiaľ už v byte predtým býval.
    Byt je v mnohých ohľadoch pre bíglika ako uliaty, hlavne vzhľadom na jeho spoločenskosť a mojkavú povahu. Bude vám tým najlepším psím spolubývajúcim, ktorý s vami presedí celý večer na pohovke pozeraním romantických filmov a ani nebude frflať. Bíglik skrátka potrebuje byť v kontakte s človekom a byť prítomný pri všetkých činnostiach, čomu táto predstava iba nahráva. A s jeho veľkosťou to tiež nie je najhoršie ;) Hoci... sú bíglici, ktorý napriek tomu dokážu zaplniť naozaj celý byt, to by ste ani neverili ako.
     
     
    Každý bíglik je však dušou rodený lovec, obdivovateľ prírody a čerstvého vzduchu a povedzme si narovinu: zavrieť ho medzi štyri steny pravdepodobne nebude to pravé orechové. Už len tá radosť v jeho očiach, keď sa môže navoľno prebehnúť po celej šírej záhrade. Vedeli by ste mu ju odoprieť? A hoci je pravdou, že pravdepodobne nebude môcť tráviť večery s vami na kresle, rozhodne to však neznamená, že by prišiel o kontakt s vami. Pokiaľ len nebudete po celý deň zavretí vo vnútri. Navyše, pri pobyte vonku je menšia pravdepodobnosť, že sa bíglik bude nudiť a začne vám ničiť zariadenie. Keď k tomu predsa len príde, myslím, že každý radšej obetuje nejakú tú záhradnú sedačku či rastlinku ako LCD televízor. Pre každého energického bíglika (ktorých je asi 90%) je v podstate veľký dvor jeho splneným snom o bývaní. A veľkou záhradkou vyhoviete rovnako i pokojnejšiemu či staršiemu psíkovi, ktorý si isto bude užívať vylihovanie na slniečku. Záhradkou u bíglika jednoducho nemôžete nič skaziť.
    POZOR! Mať bíglika vonku však rozhodne neznamená, že ho nebudete i tak musieť brávať minimálne raz do týždňa na prechádzku do blízkeho lesíka či na pole a venovať sa mu rovnako, ako by ste sa venovali psíkovi v byte. Odpadnú vám však starosti s pravidelným venčením, prípadným zavýjaním a rozhryzeným oblečením, kozmetikou (tá je nanajvýš chutná) a zo začiatku aspoň dvojitou spotrebou potravín. Tiež veľmi častou mylnou predstavou býva, že psíkovi bude v zime chladno - a aj tento problém sa dá veľmi ľahko vyriešiť tak, že psíka môžete na noc púšťať do nevyužívanej miestnosti v dome, do garáže či skomfortniť mu búdočku trochou hrejivého sena. Treba si uvedomiť, že bíglik nie je žiaden precitlivený bytový psík, ale v minulosti sa bežne preháňal v zime v lesoch na poľovačkách, a tak mu určite trocha zimy neublíži.

    Príklad z praxe:
    Nás Macko bol úplný pohoďák, ktorý bol schopný pospinkať si aj 6 hodín, v sychravom počasí v podstate odmietal vyjsť ďalej ako za dvere. Teoreticky by sa teda do bytu hodil, avšak akosi odmietal akékoľvek pokusy o cvičenie (sadnúť si bol ochotní iba u veterinára a zostal iba v prípade, že sa parkovalo auto). A keďže trval na tom, že chce byť nadpriemerne dobre živený, jedlo by ste pred ním asi museli zamykať :D
    Charlie je naopak odmala veľmi čistotný a učenlivý, takže by si v byte teoreticky určite zvykol. Prví majitelia sa o to snažili. Takisto aj tí druhí, no púšťali ho aj na dvor, aby sa vybehal. Bohužiaľ, náš malý Superman si skrátka v byte nevedel zvyknúť a napriek tomu, že sa o to všetci snažili a nejaké danosti tam boli, on si potreboval pobehať po veľkej záhrade a behať si tak celý deň, nie iba niekedy. Medzi štyrmi stenami sa jeho nahromadená energia prejavovala veľmi devastačne, no na dvore sa tento jav postupne zminimalizoval.

    Každý bíglik je osobnosť, ako môžete vidieť :) a preto treba psíkove danosti rešpektovať a nesnažiť sa ho nútene pretvárať - to však neznamená, že ho nemáte vychovávať. Vychovávať psíka musíte, avšak pokiaľ vidíte, že si v byte ani po 3 mesiacoch nezvykne, netrápte ho a pokúste sa mu nájsť ten správny domov.

    Pevne verím, že pre akúkoľvek možnosť sa rozhodnete, vytvoríte svojmu bíglikovi krásny domov a spoločným snažením prídete k vášmu ideálnemu riešeniu :)
     
     

    streda 14. januára 2015

    Charlie a snehová nádielka

    Charlie -  náš malý snežný muž, si tento rok snehu naozaj užil :)
    Nebolo to pre neho nič nové - už ho videl aj minulý rok, no iba veeeľmi málo.
    Tento rok však prišla kompenzácia. On sa doň dokonca aj zamiloval a tak sa naša denná spotreba zvýšila na neuveriteľného najmenej pol kila zjedeného snehu.
    A naša nová "olympijská" disciplína sa nazýva futbal s ľadovým diskom - môžeme vrelo odporúčať.

    A teraz pár fotečiek nášho Yetiho (ktorý tak trošku trucoval a nechcel sa na snehu fotiť, pretože to je vraj veľká nuda):


    "Nuž, ale aj keď sa mi nechcelo fotiť, že som veľký  fešák?"
     
     
    "Vždy som chcel vedieť, aké je to mať na ňufáčiku kopček zo snehu..."
     
     
    "Rozhodne to chladí... "
     
     
    "No aj keď mi je veľká zima, aj tak strážim!"
     
     
    "Sľúbil som paničke, že aspoň jedna fotka bude poriadna, viete?"
     
     
    "Vrrrr, ja som snežný grizzly!"
     
     
    "Čože si to vravela? Že ten sneh nemám jesť?"
     
     
    "A ešte aj slniečko vyšlo..."
     
     
    "Ach, tá panička ma musí fotiť pri všetkom..."
     
     
    Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

    Moje obľúbené stránky