sobota 21. februára 2015

Parazity u psíka

Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie vášho psíka ako aj vaše vlastné. Psíka môže infikovať množstvo vonkajších (ekto-) i vnútorných (endo-) parazitov. Medzi najrozšírenejšie vonkajšie parazity patria blchy, kliešte a svrab.
Najrozšírenejšími vnútornými parazitmi sú škrkavky, pásomnice a jednobunkové parazity. Parazity vedia infikovať rovnako bytových psíkov (napr. z prinesených vajíčok parazitov na podrážkach topánok) i psíkov žijúcich prevažne vo vonkajšom prostredí (napr. požieraním hlodavcov), a to v ktoromkoľvek ročnom období
Vonkajšie parazity okrem znepríjemňovania života zvieraťu (svrbivosťou a bolestivosťou) môžu viesť k rôznym kožným ochoreniam, rozvoju alergických reakcií a v extrémnych prípadoch až k anémii. Nemenej dôležité je riziko prenosu rôznych zákerných ochorení.

Vnútorné parazity majú nešpecifické príznaky ako napríklad apatia, striedavá hnačka, kašeľ či zhoršená kvalita srsti. Tie nemusia byť natoľko výrazné, aby vyvolali v majiteľovi obavu z ochorenia. Pri silnej infestácii však môžu spôsobiť celkové chradnutie, stratu dôležitých živín, urputné vysilujúce hnačky, kožné problémy a v niektorých prípadoch aj úhyn.

Prevencia spočíva najmä v pravidelnom odčervovaní psíka. Každého nového psíka je vhodné vyšetriť trus na zistenie prítomnosti parazitov. Pred týmto vyšetrením nie je vhodné začleniť psíka do existujúcej zvieracej komunity pre vysoké riziko nákazy ostatných členov.

Pre zdravie majiteľov je dôležité dodržiavanie základných hygienických zásad vzhľadom na to, že niektoré psie parazity môžu infikovať aj človeka.

  • Endoparazity - vnútorné parazity
Škrkavky:
Dospelé štádiá škrkaviek psíkov (Toxocara canis) a mačiek (Toxocara cati) parazitujú v tenkom čreve. K nákaze dochádza prehltnutím vajíčok parazitov, ktoré sa nachádzajú vo vonkajšom prostredí (pôde, prachu...).

Larvy sa z čreva dostávajú do krvného obehu, ktorým prenikajú do pečene, pľúc a iných orgánov. Po ich vykašľaní a následnom prehltnutí sa dostávajú do tenkého čreva, kde dorastajú (až do cca 18 cm) a dlhodobo parazitujú už dospelé škrkavky. Tie produkujú vajíčka (jedna až 200 000 denne), ktoré sa trusom dostávajú do vonkajšieho prostredia. Prakticky všetky lokality, kde sa nachádza trus psíkov a mačiek, sú zamorené vajíčkami škrkaviek. Parazit poškodzuje tkanivá, cez ktoré migruje a následkom môžu byť napr. tráviace problémy, zápal pľúc, resp. iné komplikácie súvisiace s narušenými orgánmi. Veľká časť šteniatok sa rodí nakazená, pretože už počas gravidity sa larvy škrkaviek dostávajú cez placentu do plodu. Po narodení sa šteniatka najviac infikujú mliekom fenky.

Pásomnice:
Môžu dosahovať dĺžku až 5m. Ich hlavička je vybavená háčikmi, ktoré slúžia na uchytenie parazita na črevnej stene. Zrelé články z koncových úsekov pásomnice sú z tela vylučované výkalmi a vyzerajú ako zrnká ryže. V každom článku sa nachádza veľké množstvo vajíčok schopných samooplodnenia.

Medzi najčastejšie pásomnice psíkov patrí Dipilidium caninum. Ich vajíčka slúžia ako potrava bĺch. Psík tieto blchy pri starostlivosti o srsť prehltne, a tým sa vajíčka dostávajú opäť do čriev.

Taenia spp. - dospelé pásomnice parazitujú v čreve psov, mačiek, líšiek a vlkov. Larválne štádium pásomnice parazituje vo vnútorných orgánoch mnohých zvierat a niekedy aj človeka, ktorý sa nakazí požitím vajíčok z okolia. Psíky a mačky sa nakazia zjedením medzihostiteľov pásomníc, napr. hlodavcov.

Trichuris vulpis patrí medzi hlístovce, ktoré parazitujú na sliznici slepého a hrubého čreva. Nakazenie týmto parazitom môže byť sprevádzané vodnatou hnačkou s prímesou krvi a stratou hmotnosti.

Machovce:
Sú drobné, asi 1cm dlhé parazity. Živia sa krvou hostiteľa. Psíky sa nakazia (Ancylostoma caninum) aktívnym prienikom larvy cez neporušenú kožu alebo ich zjedením.

Protozoa:
Protozoárne parazity psíkov a mačiek sú menej spomínané, ale ich nález pri koprologickom vyšetrení nie je vôbec zriedkavý. Vyskytujú sa najmä v prostredí s väčšou koncentráciou zvierat a zhoršenými zoohygienickými podmienkami (útulky, „množitelia“ väčšieho počtu zvierat...). Najčastejšími z nich sú kokcídie a giardie.

Kokcídie:
Častými kokcídiami u psov a mačiek sú Isospory. Klinická kokcidióza sa vyskytuje najčastejšie u mačiatok a šteniatok. Je pozorovaná zvyčajne v období odstavu. Z klinických príznakov prevláda hnačka (niekedy krvavá), strata hmotnosti a dehydratácia.

Giardie:
Väčšina infekcií prebieha bez príznakov. Pokiaľ sa objaví u mladých zvierat, hnačka býva jedným z príznakov. Postihnuté zvieratá vo väčšine prípadov strácajú hmotnosť, ale apetít ostáva nezmenený. Trus je väčšinou nezvyčajný, bledý, zapáchajúci a mastný. Giardie ničia jemnú výstelku čreva a tým bránia vstrebávaniu výživných látok. Je pomerne ťažko diagnostikovateľná, lebo sa nevylučuje v každom truse.

Ako ohrozujú vnútorné parazity zdravie?
•    zapríčiňujú nepríjemné symptómy ako je hnačka, zvracanie, chudnutie, anémia..., ktoré, pokiaľ nie sú výrazné, môžu byť považované za príznaky iných ochorení
•    larvičky niektorých parazitov migrujú aj cez vnútorné orgány ako pečeň, pľúca, svalovina... a tým spôsobujú ich vážne poškodenie
•    niektoré z parazitov sú prenosné na človeka a môžu spôsobiť vážne ochorenia
•    vo vhodných podmienkach sú schopné vajíčka prežiť až 5 rokov

Niekoľko zásad:
1. Odčervujte vášho psíka raz za 3 mesiace.
2. Dodržiavajte hygienické pravidlá. Umývanie rúk po kontakte so zvieratami
3. Zbierajte exkrementy po vašom psíkovi z chodníkov, parkov, záhrad a pod...
4. Ošetrujte vášho psíka pravidelne proti blchám. Blchy môžu prenášať larvy parazitov.
5. Udržujte vášho psíka v čistote.



  • Ektoparazity – vonkajšie parazity
 Psíky sú hostiteľmi nejedného druhu vonkajších parazitov. Medzi najčastejšie patria blchy, kliešte a svrab. Okrem všeobecnej nervozity, svrbenia a následného škrabania sa, sú aj príčinou viacerých vážnych zdravotných komplikácií.

Blchy:
Blchy ( Ctenocephalides canis, Ctenocephalides felis) pri cicaní krvi mechanicky narušujú celistvosť kože, a tým často otvárajú vstupnú cestu infekciám.

Kožné zmeny, spôsobené alergiou na blšie hryznutie, sú častou príčinou návštev u veterinára. Alergia sa prejavuje svrbením, vypadaním srsti a silným zápalom kože. Najčastejším miestom týchto kožných lézií je medzilopatkový priestor, krk, chrbát. Pokiaľ sa stav nelieči, postupne prechádza do celkových zdravotných komplikácii.

Blchy sú zodpovedné napríklad aj za prenos pásomnice (Dipylidium caninum) a baktérií (Salmonela spp., Staphylococcus spp., Clostridium tetani, Bartonella spp...).

Blchy na psíkovi sú len vrcholom pyramídy. Až 95% všetkých vývojových štádií (vajíčka, larvy, kukly) je prítomných v prostredí, t.j. napríklad vo vašej domácnosti.

Kliešte:
Kliešte sú nepríjemné parazity, ktoré spôsobujú nielen lokálne zápaly kože po ich prisatí, ale sú aj zdrojom rôznych vírusových, bakteriálnych a protozoálnych chorôb (spôsobených jednobunkovými organizmami, prvokmi).

Medzi najznámejšie z ochorení prenášaných kliešťom patrí lymská borelióza a kliešťová encefalitída.

Kliešte prenášajú aj babézie a ehrlichie, sú to parazity napádajúce krvinky a vyskytujú sa v teplejších oblastiach, i keď v posledných rokoch sa začínajú objavovať aj na Slovensku.

Ak je zviera napadnuté veľkým množstvom kliešťov, môže dôjsť k tzv. kliešťovej obrne, ktorú spôsobujú neurotoxíny, produkované týmto parazitom.

Svrab:
Tento roztoč sa u psíkov (Sarcoptes canis) vyskytuje relatívne málo. Napáda hlavne zvieratá imunitne slabšie (mladé, staré, choré) a žijúce v priestoroch so zlou hygienou. Prioritne napáda zvukovody, a teda spôsobuje ich zápal (otitis externa parasitaria). Keďže je voľným okom neviditeľný, diagnostikuje sa z ušného steru pomocou mikroskopu. Ak sa problém nerieši, roztoč napáda širšie plochy tela (ušnice, tvárová časť, hlava a postupne celé telo). Následkom je silne zhrubnutá, zrohovatená koža, zapálené ložiská s chrastami a dochádza k celkovému zhoršeniu zdravotného stavu zvieraťa.

Pri veľkom premnožení svrabu psíov alebo mačiek v blízkosti človeka je možná istá forma nákazy, a to vo forme drobných uštipnutí (hlavne na bruchu, rukách), ale parazit na človeku neprežíva.

Komáre a moskyty:
Tento bodavý hmyz u nás znepríjemňuje pobyt v prírode nie len ľuďom, ale aj zvieratám. Po ich útoku si zviera dokáže svrbivé miesta silne poškodiť, poraniť(škrabaním, vyhrýzaním) a následne dochádza k zápalom kože sekundárnou infekciou.

Komáre sú nositeľmi ochorenia nazývaného dirofilarióza. Pôvodcovia sú červy (Dirofilaria immitis, Dirofilaria repens), ktoré parazitujú hlavne v pľúcnych tepnách, srdci a podkoží infikovaných zvierat.

V južnejších krajinách (Maďarsko, Stredozemné more) tento hmyz prenáša na psíkov protozoálne ochorenie nazývané leishmanióza. Pôvodca (Leishmania canis) postihuje hlavne kožu na tvárovej oblasti.


piatok 6. februára 2015

Psie športy

Máte doma aj vy aktívneho predstaviteľa psieho rodu? Chceli by ste sa so svojím psím kamarátom niečomu venovať? Chceli by ste spolu zažiť kopu zábavy a zároveň aj zhodiť pár kíl?
Ponúkame vám niekoľko tipov, ako začať:

  • Agility
Psík sa predvádza na prekážkach, ktoré pripomínajú konský parkúr, sú ale menšie a veľmi rôznorodé (napr. hojdačka, tunel). Psíka navádza na jednotlivé prekážky jeho psovod. Tento šport nie je ale tak jednoduchý, ako vyzerá a vyžaduje od psa absolútnu ovládateľnosť a tiež aj trošku šikovnosti presnosti a talentu. Agility je však šport naozaj pre všetkých – dôležitý je iba zdravotný stav či už človeka alebo psíka. Môžu ho robiť deti i dôchodcovia, čistokrvní psíci i kríženci.
Psíci sú rozdelení do kategórií podľa kohútikovej výšky:
>> S – small (malý) – do 34, 99 cm,
>> M – medium (stredný) – od 35 do 42, 99 cm,
>> L – large (veľký) – od 43 cm.
Ďalšie rozdelenie je podľa náročnosti trate a výkonnostných tried skúšok – A1, A2, A3 – k tomu sú samozrejme priradené odpovedajúce veľkosti psíkov.
 
Agility diagram


 
  • Flyball – lietajúca lopta

Psík je vyslaný psovodom cez štyri rovnaké prekážky až k „vrhaciemu boxu“. Tam psík labkou stlačí latku a tým si odpáli loptičku, ktorú musí chytiť a čo najrýchlejšie cez prekážky priniesť psovodovi. Tejto hre sa môžu venovať všetky kategórie psíčkarov i tí, ktorí nemajú žiadnu fyzickú kondíciu. Športuje hlavne psík. Nezáleží na plemene ani na veľkosti, ale menšie plemená majú pre svoju pohyblivosť na závodoch predsa len väčšie šance než napríklad plemená obrie. Dôležitý je predovšetkým zdravotný stav psíka, dobrá ovládateľnosť, rýchlosť, chuť hrať sa a záujem o aport. Pokiaľ by sme sa chceli venovať závodom profesionálne, tak by náš psík ale rozhodne nemal byť agresívny a ani príliš bojazlivý. Pri závodoch medzi sebou súperia dve družstvá, každé má štyroch psovodov a štyroch psíkov, takže psík sa môže dostať do kontaktu s cudzími psíkmi i ľuďmi, preto by nemal byť neznášanlivý. K flyballu naozaj nepotrebujeme veľa a to je aj jeho veľká výhoda - stačí nám odpaľovací box, tenisové loptičky a štyri rovnaké skokové prekážky
  • Frisbee disk – lietajúci tanier
Psovod rôznymi spôsobmi hádže svojmu psíkovi lietajúci tanier. Frisbee disk je zábavná a efektná hra, ktorá psíka trénuje v obratnosti a pohotovosti. Je to skvelá hra – hlavne pre majiteľov temperamentných a hravých psíkov. Avšak by sme mali i pri tejto zdanlivo nenáročnej hre zvážiť jeho fyzické možnosti. U mladých psíkov veľkých plemien by sme mali počkať s intenzívnym tréningom až bude ukončený vývoj jeho pohybového aparátu. Staršiemu zdravému psíkovi táto hra však len a len prospeje.
  • Dog dancing (Musical Canine Freestyle) – tanec so psíkom
Psovod so svojim psíkom predvádza za určitý čas (spravidla len niekoľko minút) zostavu cvikov v rytme doprovodnej hudby. V súčasnosti veľmi obľúbený a ľahko uskutočniteľný šport pre všetky vekové kategórie a všetky plemená :)
  • Coursing – športový hon na zajaca

Sú to prírodné dostihy, predchodcovia dostihov na dráhach. Behajú sa na dráhe v prírodnom teréne, kde psík (môžu bežať rôzne plemená) zdoláva rôzne prekážky – stromy, kríky, vodu a snaží sa dobehnúť umelú vlečenú návnadu. Podstatný je najmä zdravotný stav psíka.
  • Dostihy (“races”) – dráhové dostihy

Zúčastňujú sa ich chrty vybiehajúci zo štartovacích boxov, a po upravenej dráhe (tá musí mať pravidelný tvar napr. ovál) sledujú umelú návnadu – vlečený igelitový strapec. U nás mediálne nepreferovaný, ale veľmi napínavý a zaujímavý šport.
  • Dog-packing – nosenie záťaže

Psík nesie na chrbte špeciálne malé batohy. Je to skôr užitočný doplnok k iným športom, vychádzkam do prírody alebo i k bežným denným nákupom. I na nosenie bremena musí byť psík však trénovaný a samozrejme aj fyzicky stavaný!
  • Weight Pulling – ťah bremena
Psík ťahá na určitú vzdialenosť (10 metrov) špeciálny vozík alebo sane s daným nákladom. Na súťaži potom záleží na tom, ktorý psík utiahne najviac kilogramov v danom časovom limite. Dnes už je to u nás rozšírený šport na vysokej úrovni a vhodný skôr pre väčšie a silnejšie plemená.
 
  • Dog-trekking – náročná horská turistika so psíkom
Psík v postroji alebo len s obojkom je spojený ťažnou šnúrou so svojim psovodom, ktorý musí v prípade, ak ide o závody, niesť povinnú výbavu predpísanej hmotnosti. Obaja, odkázaní niekoľko dní len sami na seba, prekonávajú v zložitom prírodnom teréne až stokilometrové etapy – podľa trasy vyznačenej organizátorom na mape. Jedná sa o extrémny individuálny šport pre dobrodruhov a samorastov, ktorí dokážu prežiť v prírode v akýchkoľvek podmienkach.
  • Canicross – terénny beh so psíkom

Psovod a jeho psík bežia prírodnou cestou. Psík v postroji ťahá na ťažnom lane svojho psovoda a pomáha mu tak ľahšie prekonať obtiažny terén.
  • Bikejöring – cyklista a psík

Psík v v postroji (alebo i dvaja) ťahá na ťažnom lane psovoda na bicykli. Táto disciplína vyžaduje absolútnu poslušnosť psíka a súhru oboch v rámci ich bezpečnej jazdy. Tento šport nie je povolené ani vhodné prevádzkovať na verejných komunikáciách!
  • Skijöring – lyžiar a psík
Psík v postroji (alebo i dvaja) ťahá na ťažnom lane psovoda na bežkách. I táto disciplína, ak má byť bezpečná, vyžaduje dokonalú ovládateľnosť psíka a dobrú kondíciu lyžiara.
  • Pulka – lyžiar, boby a psík

Psík v postroji ťahá boby člnkovitého tvaru, nazývaných „pulka“, s povinnou záťažou a za ním ide bežkár, spojený s bobami ťažným lanom. Tento tandem takisto vyžaduje celkovú súhru psíka i lyžiara a kladie na oboch vyššie tréningové nároky.
  • Rollpulka – psík, vozík a psovod

Psík v postroji ťahá dvojkolesový vozík s povinnou záťažou prenasledovaný psovodom (i na bicykli), ktorý je s ním spojený ťažným lanom. Usporiadanie využívané dnes viac pri turistike než na závodoch.
  • Mushing – jazda so psím záprahom

Dva a viac psíkov v postrojoch ťahajú svojho psovoda = mushera na špeciálnych saniach alebo na riaditeľnom vozíku. I cez svoju vysokú úroveň a vynikajúce výsledky našich pretekárov na medzinárodnom poli je  však tento šport spoločensky a mediálne u nás v ústraní.
  • Agility cross – beh psovoda so psíkom v prírodnom teréne

Tím prekonáva prírodné i umelé prekážky vo vyznačených úsekoch (tie sú spravidla štyri so štyrmi rozhodcami). Prírodným terénom môže byť park, les a iné. Pravidlá sú z veľkej časti obdobné pravidlám u agility.
  • Triatlon

Psovod so svojim psíkom prekonáva niekoľkokilometrovú dráhu na bicykli, v behu a plávaním. Závody sú spravidla rozdelené na kategórie, napríklad podľa veľkosti psíka. Rozhodujúci je čas, za ktorý bola dráha prekonaná.
 
  • Športový kynologický výcvik

Psovod svojho psíka cvičí podľa stanovených skúšobných poriadkov, ktoré majú športový charakter (napr. národný skúšobný poriadok alebo medzinárodný skúšobný poriadok).
  • Mondioring

Športový kynologický výcvik podľa medzinárodného skúšobného poriadku Mondio – Ring. Psovod svojho psíka cvičí podľa tohto poriadku, ktorý sa svojím charakterom blíži športovému výcviku. Prvky poslušnosti sú podobné ako u ostatných skúšobných poriadkov, ale podstatnou a neobvyklou časťou sú cviky obrany. Psík totiž musí čeliť neobvykle sa brániacemu figurantovi a ešte pred jeho zadržaním prekonať komplikovanú prekážku.
  • High jump – výskok do výšky

Psík vyskakuje čo najvyššie na zavesenú návnadu. U tohto zdanlivo bezpečného športu však môže dôjsť (zvlášť u jedincov s horšou priestorovou orientáciou) k vážnym zraneniam a treba si dať na to pozor!
  • Hang time – záhryz psíka do visiacej návnady na čas

Psík výskokom chytí zavesenú návnadu (v základnej výške 1,5 metra). Potom sa meria čas, ako dlho sa psík na návnade udrží.
  • Preťahovanie lanom

Dvaja psíci sa preťahujú o silné, dvojito pletené lano, dlhé asi 1 meter. Každý psík je z bezpečnostných dôvodov na svojej strane pripútaný dlhou reťazou k pevnému bodu, aby sa súperi nemohli dostať k sebe. Prehráva ten, ktorý sa s kôr pustí lana. Toto predstavenie zaujme nielen diváky, ale hlavne súťažiace psíky.

Pri každom športe samozrejme treba zohľadniť požiadavky, ktoré budú na psíka kladené a psíkove možnosti. Pokiaľ máme psíka malého plemena, nemôžeme ho zapriahnuť do saní či pokúšať sa ho naučiť ťahaniu bremena alebo noseniu záťaže. A naopak, väčší psík zasa môže mať problémy s kĺbami, ktoré ho budú obmedzovať v prudkých pohyboch, nie však v ľahkom aporte. Psíkovia plemien "bull" majú zasa prirodzený talent k preťahaniu či hang time.
Nemyslite na seba a na to, čo by sa páčilo robiť vám. Myslite predovšetkým na svojho športovo založeného psieho parťáka!!!

zdroj: http://pes.eu.sk/psie-sporty/

 

streda 4. februára 2015

Psík v posteli - áno alebo nie?

Mnohým psičkárom sa zdá  krásne, keď sa ich verný psí kamarát s nimi nielen zabáva, prechádza, večeria, pozerá TV, ale aj spí a odpočíva, a keď sa zobudia, môžu spolu veselo vykročiť do nového dňa.
Je to však naozaj správne? Na otázku či psík do postele patrí alebo nie však neexistuje jednoznačná  odpoveď. Je len na nás, ako sa rozhodneme a hlavne, akú povahu má váš psík.

  
K rozhodovaniu si musíme položiť tieto otázky:
  • Je v posteli ešte niekto? 
Je v mojej posteli okrem mňa ešte niekto ďalší, komu by psia prítomnosť vadila?
Ak je odpoveď kladná, treba hľadať riešenie vhodné pre oboch partnerov. Buď psíkovi položiť jeho pelech alebo vankúš na dlážku v spálni, alebo ak je to potrebné, dať ho spať do predsiene či inde v byte.
Ak tento postup dodržiavate všetci v domácnosti dôsledne a od začiatku príchodu psíka domov, tak je celkom jednoduché, aby si psík zvykol.
  • Otázka zvyku
Ťažšia je situácia, keď bol psík v minulosti zvyknutý na (vašu) posteľ (či predchádzajúcich majiteľov), ale v novej situácii to treba zmeniť.
Samozrejme, je to možné, avšak tam už je proces odvykania psíka dlhší a postupuje sa individuálnym tréningom vezmúc do úvahy mnoho faktorov.
  • Je môj psík socializovaný?
Najmä ak ide o šteniatko - skôr než ho pustíme k nám do postele, bude potrebné ho naučiť, kde sa môže venčiť a kde to nie je dovolené!
Vyspíme sa všetci doružova? Ja a aj môj pes? Nebude jeden z nás trošku utláčaný? Takže pokiaľ máme plemeno veľkého psíka, treba zvážiť náš životný priestor.
  • Má pes povahový problém?
Je môj pes dominantný? Je agresívny? Alebo trpí nejakou úzkosťou?
Kým je to tak, psík rozhodne nepatrí do postele majiteľa. Dominanciu, agresivitu, úzkosť zvieraťa je potrebné najprv úplne zlikvidovať. Treba sa poradiť so skúseným kynológom, so svojím trénerom alebo s veterinárom a dobre popísať špecifiká správania svojho psíka.
  • Je môj psík zdravý?
Do postele môžeme pustiť len zdravého a čistého psíka, ktorého pravidelne odčervujeme, češeme, staráme sa o to aby nemal žiadne parazity a aby jeho pazúriky boli zastrihnuté.
Nikdy ale nepúšťajte psíka do vašej postele hneď v prvú noc po jeho príchode k vám domov. Nechajte ho, aby najprv porozumel vašim domácim zvykom a mohol sa im aj on prispôsobiť. Zároveň vy budete najprv skúmať jeho povahu a správanie.

Na záver ešte pár slov. Ak aj má psík dovolené spať v našej posteli, mnohokrát sa stane, že si sám vyberie radšej spánok na zemi. Pre nás, ktorí sme mu kúpili ten najlepší pelech a mäkučký vankúš a pustili ho do postele je to síce nepochopiteľné, ale on sa niekedy radšej vystrie na tvrdej drevenej podlahe. Spí pokojne, lebo vie, že je oňho dobre a s láskou postarané.
Nech sa rozhodnete akokoľvek, vedzte však, že váš psík bude spokojný a šťastný vtedy, ak budete spokojný a šťastný vy.

zdroj: http://zvery.rodinka.sk/zvierata-a-dieta/pes/so-psikom-v-posteli/

 

nedeľa 1. februára 2015

Charlie oslavuje 2 rôčky :)

Aj keď oneskorene, no i tak podávame stručný prehľad oslavy krásnych 2. narodenín, ktoré naša malá ušatá dušička oslavovala ešte 1. novembra.
 


 
 















 
 
 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Moje obľúbené stránky