V posledných rokoch, tak ako vonkajšie parazity získavajú na odolnosti voči antiparazitárnym prípravkom, tak sa zvyšuje tiež výskyt kliešťami prenosných parazitárnych ochorení. Jedná sa hlavne o Anaplasmu, Ehrlichiu, Babesiu, Borreliu a Dirofiláriu. Prvé štyri spomenute su vnútrobunkové parazity, ktoré napádaju podľa afinity jednotlivé bunky krvi. Borrelia je baktéria spôsobujúca multisystémové ochorenie zvané Lymská borelióza. Dirofilária je parazit známy tiež pod pojmom srdcové červy.
Jedno však majú spoločné. Dokážu vyvolať veľké zdravotné problémy, ktoré aj napriek diagnostike pri prejavenom ochorení, možu skončiť fatálne. Preto sa dá povedať, že kľúčom k úspešnému zvládnutiu je skorá diagnostika. A preto určite odporúčam dať na jeseň urobiť test, ktorý pokrýva zväčša štyri z týchto parazitárnych ochorení a každá dobrá klinika ho Vášmu psíkovi vie urobiť do 10 minút.
Hoci sa tieto ochorenia zvyknú po istom čase prejaviť, imunitný a krvný systém vášho psíka už môže byť veľmi v tom čase už veľmi napadnutý alebo v horšom prípade, ochorenie môže v tele psíka ticho prebiehať aj dlhší čas, nakoľko inkubačná doba je aj niekoľko mesiacov. Proti tejto infekcii nie je k dispozícií žiadna očkovacia látka, preto je potrebné dbať na účinnú ochranu proti prenosu ochorenia.
U nášho Charlieho sa našťastie prejavila dosť skoro vďaka náročnejšej prechádzke, ktorá naštartovala z jedného dňa na druhý teplotu, apatiu, nechutenstvo a hlavne rozsiahlu bolesť kĺbov a krívanie na prednú labku. Nebyť prechádzky, pri pokojnom režime si Anaplasma napáda bunky ďalej. Nikto z nás nepripisoval bolesť kĺbov práve parazitnému ochorenie a az negatívny rontgen a navonok dobré výsledky krvi bez akéhokoľvek zápalu doviedli lekára k napokon pozitívnemu testu na túto konkrétnu baktériu (zvyšné tri baktérie boli negatívne). Našťastie už po prvom týždni nastalo zlepšenie, no antibiotiká je nutné brať až 6 týždňov.
Rada by som Vám preto priblížila tohto najnovšieho nepriateľa našich štvornohých kamarátov:
Parazit
Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus), parazituje na psoch a prenáša baktériu Anaplasma.
Nejbežnejšie príznaky infekcie
zníženie energie
vysoká teplota
opuchy a silná bolestivosť
nechutenstvo
zvracanie
hnačka
- infekcia môže byť aj bezpríznaková
Ak nie je liečená...
Veľmi nízky počet doštičiek a bielych krviniek, chronická bolesť kĺbov vedúca až k ochrnutiu, vzácne nervové príznaky. Ochorenie môže postihnúť aj orgány ako je pečeň, slezina a obličky alebo oči. V niektorých prípadoch môže zviera aj oslepnúť.
Diagnostika
Krvný test v ordinácií – výsledky sú k dispozícií do 10 minút
Ďalšie testy – hematologické vyšetrenie, biochemické vyšetrenie, rozbor moču, ďalšie špeciálne testy podľa výsledkov základného vyšetrenia a klinických príznakov
Liečba
Antibiotiká (dlhodobo) – doxycyklin, tetracyklin + probiotiká
Prognóza
Pri včasnej diagnostike a liečbe sú obvykle výsledky veľmi dobré a symptómy môžu býť úplne vyliečené. Niektoré z infekcié nie je možné vyliečiť úplne, ale najlepšiu prognózu prináša včasný liečebný zásah.
Prevencia
Každodenná prehliadka psíka, odstránenie kliešťov a používanie ektoparazitík. Prípadne každoročná jesenná preventívna prehliadka pozostávajúca z testov, ktoré odhalia ochorenie už na začiatku.
zdroj: http://www.vetvill.cz/cs/m-75-anaplazmoza