Skôr než začneme rozoberať túto problematiku do hĺbky, je potrebné si objasniť, čo to vlastne hyperaktivita je, pretože mnoho ľudí si môže mýliť prirodzenú energickosť bíglov či iného plemena s týmto stavom, prejavujúcim sa abnormálnou aktivitou. Hyperaktivita nie je to, keď váš psík odmieta s vami sedieť na gauči alebo si vyžaduje prinajmenšom 3 vychádzky denne, ničí váš krásny mahagónový nábytok či je iba podľa vás prehnane veselý :)
Som to ja ale hyperaktívec ;)
Je to fyzický stav, pri ktorom váš psík počas dňa takmer vôbec nespí alebo spí iba veľmi málo (odporúča sa až 8 hodín spánku počas dňa) a je prakticky stále v pohybe, neunaviteľný napriek veľkému množstvu podnetov a aktivít či už fyzických alebo mentálnych. Z nedostatku spánku je potom psík nesvoj, nervózny a unavený (hoci to možno nie je na ňom vidieť) a môže byť až deštruktívny. Udržať takéhoto psíka v pokoji aspoň na pár minút je čin hodný hrdinu, pretože ako správny hyperaktívec je po celý čas v pohybe a reaguje na akékoľvek podnety od štekotu psov na ulici až po záhradnú kosačku vášho suseda. Zábava bez chvíle odpočinku je u neho na prvom mieste. Takéto psíky sa často neustále dožadujú vašej pozornosti a aj prítomnosti, chcú vás pri každej príležitosti vtiahnuť do hry, pretože samy sa zahrať nedokážu, zasahujú do vášho priestoru i času až zistíte, že z vášho malého poddajného šteniatka sa stal dospelý jedinec, ktorý si berie zo dňa takmer všetkých 24 hodín. Napriek tomu sa jedná o dominantné správanie, musíte si to preto uvedomiť a snažiť sa to čo najskôr zaraziť.
Hyperaktivita vychádza z rôznych príčin a preto existujú aj rôzne spôsoby, ako ju zmierniť, ba dokonca úplne odstrániť. Medzi hlavné príčiny sa radí najmä skoré odstavenie šteniatok od matky (v 4- 6 týždni), kedy ich učí sebaovládaniu a určuje im hranice ich správania. Tiež sú veľmi dôležité aj podmienky, v ktorých bol psík vychovaný v prvých 12 týždňoch života. Pri nedostatku podnetov z prostredia si mohol ľahko vypestovať práve hyperaktivitu. Takisto, ak je zviera izolované od okolitého sveta a nemá kontakt s inými psíkmi či ľuďmi, môže sa uňho ľahko prejaviť abnormálna aktivita. V niektorých prípadoch je príčinou aj ľahostajnosť matiek k mláďatám v chovoch s vysokou toleranciou k bolesti, kde v prípade, že majiteľ neprevezme rolu vychovávateľa, mláďatá môžu trpieť hyperaktivitou.
Ty si ideš sadnúť? A nejdeš sa hrať s drievkom?
Tak teda ako na takého hyperaktívca?
- V prvom rade je treba psíkovi vyčleniť stabilný a nemenný čas na oddych. Môžete si zvoliť napr. povel "Ideme spať!" alebo niečo podobné, sadnete si, vezmete si časopis/knihu a psíka si nebudete všímať. Odoláte jeho volaniu ku hre a prosiacim pohľadom. Psík sa bude musieť prispôsobiť a ľahnúť si či už pri vás alebo na inom mieste. Zo začiatku to bude trvať aj 2 hodiny pokiaľ sa upokojí a bude ochotný spolupracovať, no nesmiete sa podvoliť. Tiež tento povel môžete využiť, keď budete zaneprázdnená a psík vás nebude môcť vyrušovať. Dostane tento pokyn a bude vedieť, že sa nemôžete spolu hrať, že nesmie reagovať na štekot psíkov, že to bude preňho znamenať, že si bez známky aktivity zdriemne na svojom miestečku. Tento povel však nezneužívajte na celodenné "zbavenie sa" psíka, pretože to nielenže nebude fungovať, ale váš problém sa ešte zhorší!
- Iné psíky je potrebné iba unaviť rôznymi typmi aktivít ako sú dlhé prechádzky, hry s loptičkou, preťahovanie sa, naháňanie, frisbee, agility... Pamätajte, že ak psíka zamestnáte, presmerovávate jeho nahromadenú energiu inde (to znamená: od ničenia vecí k užitočnejším činnostiam). Hry by však nikdy nemali byť považované za náhradu fyzického pohybu, t.j prechádzok. No ak si myslíte, že toto všetko úplne stačí, v tom prípade sa mýlite. Hyperaktívneho psíka žiadnou hrou len tak nevyčerpáte, kedže jeho zásoby energie siahajú až niekam po koniec sveta. Treba preto dbať, aby mal psík okrem fyzickej aktivity a dostatku vychádzok s upevňovaním disciplíny aj dostatok mentálnych aktivít, pri ktorých si potrápi svoju hlavičku. Môžu nimi byť napríklad hľadanie predmetov či osôb, rozpoznávanie vecí, ktoré vám môže priniesť a uľahčiť vám tak prácu, triky, tanečné kroky... existuje množstvo možností :)
- A v neposlednom rade sú tu psíky, ktoré nadmerné množstvo energie prejavujú iba v určitých momentoch dňa. Napríklad ich veľmi rozruší už príprava na prechádzku, jedlo či príchod návštevy a nie je ich možné upokojiť. V týchto prípadoch je riešenie naozaj jednoduché a spočíva v tom, že si psíka jednoducho nebudete všímať. Ak je to možné, prestanete v činnosti, ktorá ho rozrušila. Nechcem tým povedať, aby ste nikdy nerobili to, o čom viete, že ho rozruší, iba v tej chvíli túto činnosť prerušíte a keď sa psík upokojí, budete v nej neskôr pokračovať. Táto taktika je založená na tom, že psíka váš pohľad a pozornosť iba podporia a budú motivovať v neželanom správaní, preto je potrebné ho ignorovať, nerozprávať sa s ním, nenapomínať ho, nehladkať, nepozerať sa na neho. Po upokojení ho samozrejme za dobré správanie pochválite a ani netreba pripomínať, že počas celého jeho "výbuchu" ste v absolútnom pokoji.
- Ďalším účinným riešením môže byť tiež aromaterapia. Takisto ako niektoré vône pôsobia ukľudňujúco na ľudí, môžu zapôsobiť rovnako aj na vášho psíka. V prípade, že by ste chceli vyskúšať aj tento spôsob, radšej sa poraďte s veterinárom či iným profesionálom, ktorý sa venuje zvieratám a to nielen preto, aby ste zistili, ktoré vône by mohli na vášho psíka fungovať, no hlavne ako ich použiť, aby boli pre psíka čo najbezpečnejšie.
Ja spať nebudem a nebudem a nebudem!
A napokon je treba zdôrazniť ešte jednu vec, na ktorú mnoho ľudí zabúda a podceňuje ju. Je ňou naša vlastná energia, ktorú vydávame a správanie psíka môže byť iba jej odrazom. Ak sa stresujeme kvôli dôležitej skúške či máme obavy kvôli práci, sme nervózni a napätí, čo sa prejavuje v tóne nášho hlasu aj v reči tela, je ťažké požadovať od nášho psíka, aby bol úplne pokojný.
Prajem Vám veľa šťastia pri náprave vašich hyperaktívcov a verím, že vám môj článok aspoň trochu pomohol :)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára