utorok 25. februára 2014

Podávanie liekov

Veľa psíkov nemá rado, keď sa im pokúšate dať do očí alebo do uší kvapky či masť a snažia sa vám vytrhnúť. Ak aj vám už dochádza fantázia a neviete si dať so svojím štvornohým miláčikom rady, tu je niekoľko bodov, ktoré vám možno pomôžu túto situáciu zvldádnuť s prehľadom :)



Ako podať psíkovi tabletku?
  • Ak je váš psík pažravý (tak ako väčšina bíglov), môžete mu lieky vmiešať do jedla a on ich zvyčajne prehltne spolu s ním. V tomto prípade je najlepšie vybrať si jeho obľúbené jedlo, ktoré s istotou zje a podať mu ho v čase, kedy je hladný a vašej lákavej ponuke neodolá.
  • V súčasnosti sa už dajú kúpiť aj tabletky, ktoré naozaj psíkovi dobre chutia a väčšina psíkov vám ich zje bez problémov aj z ruky ako keby to bol jeden z pamlskov. Preto neváhajte a spýtajte sa svojho veterinára, či liek, ktorý váš psík potrebuje by bol dostupný aj v tejto forme.
  • Ak ani jeden z týchto spôsobov nefunguje, môžete skúsiť psíkovi otvoriť papuľku a vložiť mu tabletku cez ohyb jazyka čo najďalej do krku. Papuľku po potom zavrite a pohladkajte ho po brade a krku, čím sa prirodzene aktivuje reflex prehĺtania. Pre niektoré psíky však tento spôsob podávania môže byť veľmi stresujúci, a preto nie je naškodu si v lekárni zakúpiť pomôcku na podávanie tabliet. 
  • Ďalším pomerne efektívnym spôsobom je aj ukrytie tabletky do malého kúska jedla - salámu či šunky. Skutočného psieho Sherlocka Holmesa potom môžete prekabátiť tak, že mu najskôr dáte prvý kúsok bez tabletky a až ten druhý bude obsahovať aj tabletku. Respektíve mu môžete pre nosom týmto kúskom zamávať, aby ho náhlivo a bez rozmýšľania prehltol. 
  • Tabletku však taktiež môžete rozpustiť vo vode, potom ju nabrať do striekačky a vstreknúť ju psíkovi priamo do papuľky. Striekačku vždy vkladajte psíkovi do papuľky bočnou stranou medzi zuby a tekutinu sa snažte vstreknúť čo najďalej.
Mnohým starším psíkom treba podávať tabletky každý deň. Niektoré treba podať pred jedlom, iné po jedle a to presne v určených časových intervaloch. Ani keby sa stav vášho psíka akokoľvek zlepšil, nikdy neprestaňte psíkovi podávať lieky bez predošlej konzultácie s veterinárom, pretože by to mohlo viesť k opätovnému navráteniu choroby či zhoršeniu zdravotného stavu psíka.
Ak máte strach, že by ste mohli na podanie tabletky zabudnúť, v lekárni sú k dostaniu škatuľky s oddeleným priestorom pre každý deň v týždni. Túto škatuľku si môžete vopred na celý týždeň naplniť tabletkami a tak si byť istý, že ste na nijakú nezabudli. 
Ak ste našli na zemi ležaťjednu z tabletiek, ktoré svojmu psíkovi dávate, môže to byť spôsobené tým, že niektorí psíci sú skutočne veľmi šikovní a tabletku neskôr vypľujú. Ak ste tabletku našli do dvoch hodín od podania poslednej dávky a ste si absolútne istý, že je to tabletka určená vášmu psíkovi, môžete mu podať túto tabletku znovu. Ak si však nie ste istí, je lepšie nerobiáť nič. Radšej počkajte, kým má váš psík dostať ďalšiu tabletku a podajte mu bežnú dávku. Pamätajte, že predávkovkovanie je v každom prípade horšie ako jedna nepodaná dávka.


Ako podať psíkovi kvapky?
  • Rovnako ako pri tabletkách, aj tento úkon môžete psíkovi spríjemniť tým, že mu kvapky nakvapkáte do jedla.
  • Ak tento postup nemôžete aplikovať alebo na vášho psíka nezaberá, použite plastovú striekačku a vstreknite kvapky psíkovi bokom do papuľky
  • Niekedy, ak psík potrebuje iba jednu alebo dve kvapky, stačí, ak mu ich nakvapkáte na ňufák a on si ich potom oblíže. Teno spôsob však nie je zaručený.
  • Poslednou možnosťou môže byť zriedenie kvapiek s vodou či hovädzím bujónom, aby psíkovi lepšie chutili.


Ako podávať očné kvapky a očnú masť?
  • Ak chcete psíkovi podať očné kvapky, odporúča sa palcom a ukazovákom jemne roztiahnúť vrchné a spodné očné viečko. Potom kvapky môžete aplikovať do oka a uvoľniť viečko. Je dôležité, aby ste sa aplikátorom nikdy nedotkli žiadnej časti oka, inak sa baktérie môžu preniesť z oka na aplikátor. Následne by sa očné kvapky mohli celé infikovať a spôsobiťpsíkovi očnú infekciu. Možno by bolo preto lepšie kúpiť dávky na jedno použitie namiesto fšaštiiček. 
  • Pri podávaní mastičky môžete začať rovnako. Ak sa chcete vyhnúť zašpineniu aplikátora, môžete si naniesť masť na prst a jemne ju aplikovať na spodné očné viečko. Buďte však veľmi opatrní, aby ste sa nedotkli povrchu oka. 

Ako podávať ušné kvapky a mastičku?
  • Vždy pred podávaním mastičky psíkovi do ucha, zohrejte fľaštičku s ušnými kvapkami v rukách, aby pri podávaní nebola príliš chladná. Podržte psíkovi ucho a potom nadvihnite ušnicu hore a dozadu, aby ste mohli vidieť do vnútra ucha. Vsuňte konček aplikátora resp. tuby do ušného kanálika, no iba toľko, ako sa odporúča v príbalovom letáku lieku. Väčšina ušných kvapiek a mastičiek sa predáva s návodom na podávanie. Následne nakloňte fľaštičku, kým nepodáte potrebnú dávku, potom ju odložte tak, aby sa k nej psík už nedostal, ušnicu uvoľnite a psíka samozrejme odmeňte.

Ako podávať mastičku na telo?
  • Podľa typu predpísanej mastičky možno budete musieť pri podávaní mať na rukách jednorázové rukavice. Ak psík nemá žiadnu ranu či ekzém, môžete mu natrieť mastičku priamo na kožu, aby sa s istotou dostala na správne miesto a nezostala len na srsti. Najťažšia časť aplikácie spočíva v zabránení psíkovi, aby si masť zlízal. Možno mu budete musieť nasadiť na nejaký čas ochranný golier. Pokiaľ nechcete, aby si psík postihnutú oblasť škrabal, natiahnite mu na zadné labkydetské ponožky alebo špeciálnu psiu obuv. Ďalšou možnosťou môže byť aj prikrytie potrebnej oblasti kúskom oblečenia či špeciálnou látkou od veterinára či z obchodu pre zvieratá. Odvrátenie pozornosti tiež dosiahnete tým, že pokiaľ sa mastička vstrebe, psíka vezmete na prechádzku. 


sobota 22. februára 2014

Reč psieho tela

Aj vy ste si už niekedy hovorili, že by nebolo naškodu vedieť, čo vám váš psík chce povedať? No ako sa vyznať v tej zmesi štekania, pohybov tela a výrazu tváre? S mojimi radami vám to odteraz pôjde úplne jednoducho :)





Pokojný psík je spokojný psík
Vzpriamené uši, vľúdny výraz, záujem o okolie – to všetko sú hlavné charakteristické znaky pokojného, spokojného a zvedavého psíka. Najlepšie tieto znaky môžeme pozorovať na nemeckom ovčiakovi, ktorý má prirodzený pud strážiť a bdieť. Výraz tohto psíka vyjadruje, aký má byť – ostražitý, veľkorysý a inteligentný.
Nešťastný či chorý
Držanie tela naznačuje, že psík je skľúčený a nešťastný. Tento postoj zaujíma psík, ktorý cíti vo svojom prostredí napätie (má dojem, že ho ohrozuje iný pes, neznáša rušnú domácnosť, trpí telesným i duševným týraním alebo ho niečo bolí, je chorý).
Vŕŕŕŕ alebo agresia z bojazlivosti
Výraz strachu a obrannej agresie. Uši vzadu, papuľa široko otvorená, pysky povytiahnuté, aby bolo vidieť zuby, hlava smeruje nahor, pripravená uhryznúť. Oči sú uprené na protivníka, aby pes mohol v prípade potreby opätovať útok. Výraz sprevádza séria výbušných výštekov, ktoré majú útočníka odradiť.
Vyľakaný psík
Vyľakaný psík bude cúvať od zdroja znepokojenia. Chvosť a uši sú schované mimo nebezpečenstva v prípade útoku. Oči uprene sledujú to, čoho sa psík bojí, aby mohol rýchlo utiecť. Vidieť bielka očí. To znamená, že oči sú široko roztvorené, aby mohli nazbierať čo najviac informácií. Srdce bije zrýchlene a telo sa pripravuje na rýchly útek.
Agresívny
Toto je úmyselný prejav sily, ktorým je súperovi daná možnosť ustúpiť. Ten však musí byť pomalý a zjavný, aby nevyvolal útok. Týmto výrazom pes dáva najavo, akú má impozantnú výzbroj (zuby). Pysky má vytiahnuté celkom nahor; preto kútiky papule smerujú dopredu, nie ako pri agresii bojazlivosti, keď sú stiahnuté dole.
Haf haf ako hra
Tento signál hovorí “Rád by som sa s tebou hral”. Psy ho používajú voči ľuďom aj iným psom a zvieratám. V tejto pozícii zostanú niekoľko sekúnd, vrtia chvostom, potom vyskočia, odbehnú a pozrú sa cez plece, aby videli, či ich pozvanie bolo prijaté. Veľa psov ho používa ako privítanie a “usmievajú sa”, aby ukázali, že sa približuje človek, ktorého poznajú.
Nesvoj (nepokojný, stiesnený)
Postoj tohto psa a držanie tela ukazujú, že sa bojí a je znepokojený; nevie o bezpečnom mieste, kam by sa ukryl. Nešťastne čaká, že sa stane niečo nádejné. Uši má zdvihnuté, aby ho upozornili aj na ten najtichší zvuk, ktorý mu naznačí, čo bude ďalej.
Veľmi opatrný
 Psy, najmä tie, ktoré boli v minulosti týrané, tento prístup znepokojí a snažia sa cúvnuť od “ohrozenia”. Uši sú vzadu (aby boli v prípade útoku chránené), oči široko roztvorené (aby lepšie videli hrozbu) a chvost schovaný medzi nohami (aby sa mu niečo nestalo). Siahať na psa spredu a pozerať sa mu priamo do očí, znamená naznačovať mu útok.
Psík nikdy neprestane byť výskumníkom
Oňuchávaním ľudí, zvierat a všetkého ostatného v okolí psík nachádza dôležité informácie o tom, či objekt v blízkosti je jeho priateľ alebo nepriateľ, akého je pohlavia, či je pripravený na párenie, prípadne či je to niečo na zjedenie. Majitelia prinesú na svojom oblečení množstvo vôní, najmä ak sa stretli s inými psami alebo zvieratami. Psík prirodzene chce všetky tie vône preskúmať. Ak nenájde nič zaujímavé, často začne čuchať ľuďom pri slabinách, aby nabral pach človeka, ktorého chce preskúmať. Je to často trápne pre majiteľa i pre návštevy, ktoré táto dotieravosť obťažuje.



Podrobenie alias podriadenosť
Pes sa prevráti na chrbát, ukazuje brucho a zraniteľnosť. Je to dôkaz, že prijíma vyššie postaveného jedinca. Táto strategická poloha umožní psíkovi dostať sa zo situácie, v ktorej by inak dostal bitku.
Podrobený (submisívny) široký úsmev
Tento submisívny široký úsmev si ľudia často pletú s agresiou. V skutočnosti sú tieto široké úsmevy obdobou ľudského úsmevu a pes nimi víta ľudí, ktorých pozná, alebo odpovedá na karhanie. Tieto úsmevy sú vyhradené skôr ľuďom než psom, a sklon takto sa smiať je pravdepodobne dedičný a vrodený.
Štekanie, štekanie, štekanie
Štekanie je rečou každého psíka a slúži na vyhlásenie poplachu a varovanie ostatných členov svorky (ľudskej i zvieracej) pred votrelcom. Je to účinný spôsob odradzovania mnohých nepriateľov a naznačuje aj vysoké vzrušenie, napríklad pri hre. Veľa psíkov šteká aj z trucu, keď ich majitelia včas a dobre nepripravili na samotu doma, alebo to majú jednoducho v povahe. Existuje zopár "štekacích" plemien - väčšinou malé psy, ktoré si týmto vydobíjajú rešpekt a uznanie. Často chcú väčších psov svojim štekaním zastrašiť. 

Kňučanie

Kňučanie môže znamenať smútok za majiteľom, alebo iným kamarátom, ale rovnako i bolesť či strach. Pokiaľ ste so svojím psom, a momentálne sa nemá čoho báť, skúste ho prehmatať, či nereaguje na niektorú časť tela bolestivo. Môže to byť upozornenie na bolesť bruška, nadúvanie, ale aj iných, závažnejších ochorení. Ak máte pocit, že psíka nič nebolí, skúste ho hladiť a upokojiť – možno má len psiu clivotu.

Načúvanie novému

Nastavením hlavy na bok psík natáča ucho, aby lepšie zistil zdroj a smer zvuku.
Vauuu ako zavýjanie 
Zavýjanie je dobrý spôsob komunikácie s ostatnými psami, keď sú ďaleko. Pri odlúčení od svorky (ľudskej alebo ďalších psov) vytie a čakanie na odpoveď pomôže stratenému psíkovi opäť nájsť správny smer. Psy chované v kotercoch a niekedy aj tie, ktoré sú celé dni doma samy, bez majiteľa, zavýjajú, akoby chceli svorku zasa zjednotiť.
Zívanie a olizovanie pyskov
Zívanie a vystrkávanie jazyka je jedným z prvých znamení, že situácia psa znepokojuje. Možno je v spore sám so sebou; pokúša sa rozhodnúť, či má ísť preč alebo naznačuje, že ho niečo trápi. Ľudia sa často mylne domnievajú, že pes je unavený a nevšímajú si tento dôležitý signál.
Žobranie alebo domáhanie sa pozornosti
Veľa psov sa naučí, že dvíhaním labky alebo škriabaním a dobiedzaním nosom donúti človeka, aby sa mu venoval alebo mu dal nejakú maškrtu. Hlava psa smeruje nahor a jeho zmysly sú upriamené na to, čo chce. Psík tak naznačuje sebadôveru a odhodlanie. Na druhej strane psík, ktorý dvíha labku, ale so sklonenou hlavou (čo naznačuje, že zuby sú v nečinnosti) je submisívny.
Odpočívajúci a uvoľnený
Psy spiace so zavretými očami a celkom uvoľneným telom ukazujú, že sa vo svojom prostredí cítia bezpečne. Psy, ktoré spia s jedným okom otvoreným a uchom napoly vztýčeným, nie sú celkom uvoľnené a boja sa zaspať. Sú pripravené na akciu, keby sa náhodou prihodilo niečo vzrušujúce.



  • Uši smerujúce dozadu znamenajú hrozbu, najmä ak pri tom cerí zuby.
  • Uši dozadu a zovretá tlama sú výrazom neistoty.
  • Ak pes leží na svojom obľúbenom mieste s ušami voľne zvesenými, cíti sa dobre.
  • Ak má jasné, pekne otvorené oči, je šťastný.
  • Ak na nás pozerá s hlavou šikmo zdvihnutou, chcel by asi vedieť, kedy už asi vyrazí s pánom na prechádzku.
  • Doširoka otvorené oči, na ktorých vidno až beľmo, znamenajú, že pes má strach.
  • Ak sťahuje kútiky úst dozadu, otvára tlamu a dvíha horný pysk pri zdvihnutých ušiach, usmieva sa a dáva nám znamenie, že sa chce hrať.
  • Ak okrem toho kýve chvostom a behá okolo nás sem a tam, chce sa vyblázniť.
  • Ak dvíha pysk, cerí zuby a vraští čelo, varuje.
  • Ak ježí srsť a začína vrčať, je lepšie sa mu vyhnúť, lebo naznačuje, že by mohol uhryznúť.
Psíci a ich chvostíky
- charakteristické vrtenie chvostom signalizuje radosť a priateľstvo
- pokiaľ je vrtenie prehnané, skôr ako bičovanie, je to prejav podriadenosti
- pomalé, akoby stuhnuté švihanie označuje hnev
- chvost stiahnutý medzi zadnými nohami je prejavom strachu
- bojazlivé a nervózne psy často strnulo vrtia chvostom na znamenie uzmierenia
- chvost zodvihnutý v uhle 45 stupňov značí záujem alebo poplach

Ušká
- pokiaľ je vyplašený alebo v strehu, má vztýčené uši
- uši sklopené dozadu vyjadrujú potešenie, alebo strach

Očká
- pravidelný a mierny očný kontakt medzi psom a jeho pánom posilňuje vzájomný vzťah
- pokiaľ pes vyjadruje potešenie alebo podriadenosť, potom má zúžené alebo napoly zatvorené oči
- upretý a dlhý pohľad je výzvou k bitke. Pokiaľ si potzerajú zvieratá uprene do očí, skončí to buď bitkou, alebo sklonením hlavy podriadeného.

Čo psík olizovaním vyjadruje?
  • Som rád, že ta vidím. Čo si mi priniesol?
  • Som taký šťastný, že si konečne tu.
  • Potrebujem trochu utešiť a upokojiť.
  • Som smutný, alebo naštvaný.
  • Podriaďujem sa ti. Neubližuj mi.
  • Si zranený, nechaj, ja ťa ošetrím.
  • Mám depresiu, som osamelý a potrebujem trochu tvojej pozornosti.
  • A teraz som ťa olízal a patríš iba mne


A podávanie labky? 
  •  „Hej ty tam, tu som.  Chcem upútať tvoju pozornosť – TERAZ!“ 
  • „Chcem sa hrať! Ideš sa so mnou hrať ty?“ Vzhľadom na to, že pes netuší, že vy neovládate jeho reč, bude na vás labku vykladať až dovtedy, kým od vás nedostane akúkoľvek reakciu. 
  • Podávanie labky môže byť však aj prejavom ospravedlnenia. V takom prípade pes so smutnými očami hovorí: „prosím, nekrič na mňa. Potrebujem utešiť a upokojiť. Ospravedlňujem sa za to, čo som urobil. Prosím, odpusť mi. „ V jednoduchom preklade do psej reči toto gesto v psom svete znamená: „Áno, viem, ty si šéf a ja som submisívny.“


http://www.havko.sk/pes/rec-psieho-tela-cast-1
http://pes.eu.sk/porozumenie-psom-a-rec-psieho-tela/
http://www.psisvet.sk/index.php/o-psoch/vychova-a-vycvik/953-rec-psieho-tela-preco-ma-pes-olizuje
http://www.psisvet.sk/index.php/o-psoch/vychova-a-vycvik/162-rec-psieho-tela-preco-mi-dava-pes-labku
Zdroj: C. Davis: Môj pes, OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, Praha, 2005

nedeľa 16. februára 2014

Čo je to BARF?


Tento nový trend v kŕmení si získal v posledných rokoch mnoho priaznivcov, no zároveň aj mnoho odporcov. Čo teda BARF v skutočnosti je? V tom spočíva jeho úspech?

Slovo BARF je v skratka a dá sa preložiť rôznymi spôsobmi, najčastejšie ako: Born Again Raw Feeders, Born And Raw Food alebo Biologically Appropiate Raw Food.
Ide v podstate o návrat k prirodzenej strave - kŕmenie surovou stravou. Priaznivci prirodzenej stravy sa domnievajú, že surové mäso, kosti a orgány sú podstatne vhodnejšie pre kŕmenie psíka ako komerčné krmivá.
Voči tomuto novému spôsobu kŕmenia sa stavia mnoho odporcov, no naopak mnoho majiteľov psíkov ho obhajuje a vyzdvihuje jeho pozitívny vplyv na zdravie. 
Existuje mnoho dôvodov, prečo kŕmiť psíka surovou stravou. Najčastejším argumentom je práve jeho pôvod. Pes patrí k mäsožravcom a k tomu je prispôsobená celá tráviaca sústava. Žalúdočné šťavy psa obsahujú desaťkrát viac kyseliny soľnej ako má človek. Črevo psa je v porovnaní s bylinožravcami podstatne kratšie a tak úplné strávenie mäsa a kostí spravidla nepresiahne 24 hodín.
Kŕmenie surovým mäsom a kosťami je podstatne bližšie k potrave, ktorou sa dodnes živí jeho predok – vlk. Pes sa vyvíjal po mnoho miliónov rokov na prírodnej surovej strave, a tak logicky, je to pre neho ideálny zdroj živín.
Vysoké teploty, ktoré sa využívajú pri výrobe komerčných krmív, znižujú množstvo živín, vitamínov, minerálov a enzýmov obsiahnutých v pôvodných potravinách. Mnohé štúdie preukázali, že stráviteľnosť aminokyselín sa mení v závislosti od tepelného spracovania.
Tráviaca sústava psa je podstatne kratšia ako bylinožravcov a žalúdočné šťavy majú pH menej ako 1. Tieto vlastnosti umožňujú psovi stráviť prirodzenú potravu do 24 hodín, na rozdiel od komerčných granúl, ktoré pes trávi nezriedka niekoľko dní.
Komerčné krmivá často využívajú na získanie bielkovinovej zložky predovšetkým rastliny (sóju, obilie), ktoré však nikdy neboli zastúpené v potrave psa v takom množstve. Nedostatok mäsa spôsobuje nedostatočnú stimuláciu pre vytváranie žalúdočných štiav a tak dochádza k nafukovaniu, premnožujú sa parazity a hrozí torzia žalúdka. Pre trávenie obilia sú potrebné enzýmy, ktoré vďaka tepelnému spracovaniu v tejto potrave chýbajú. Proces trávenia je preto náročný na slinné žľazy, ktoré sú tak preťažované.
V granuliach často bývajú obsiahnuté zdraviu potenciálne škodlivé látky ako rôzne farbivá a konzervanty. V závislosti na intenzite kŕmenia takýmto druhom potravy vznikajú rôzne alergie a zdravotné komplikácie. Často sú tieto látky na etikete označované ako: „Doplnkové látky povolené v EÚ“
BHA alebo butylhydroxyanisol (E 320) je konzervačná látka proti niektorým plesniam a baktériám. Môže spôsobovať alergie a podľa niektorých štúdií môže byť príčinou rakovinového bujnenia v tráviacom trakte.
BHT alebo butylhydroxytoluen (E 321) je jedným z najpoužívanejších emulgátorov v potravinárstve. Zabraňuje oxidácii tukov a olejov. Môže mať toxické účinky na niektoré orgány ako pečeň, obličky, pľúca. Pokusmi bolo preukázané, že dlhodobé podávanie tejto látky vedie k vzniku rôznych abnormalít na psychickej úrovni a zvýšenie rizika nádorov.
Propylgallát (E 310) je antioxidant, ktorý môže vyvolávať žalúdočné problémy a alergie.
Sorban draselný spomaľuje rast plesní a je používaný ako konzervant.
Obsah čistého mäsa obsiahnutého v komerčných krmivách je často veľmi nízky (4-8%) a dopĺňa sa tzv. vedľajšími živočíšnymi produktami. Môžu to byť uhynuté zvieratá, kosti, kože, odrezky mäsa pri výrobe potravín, zobáky a pod. Obdobne môžeme nájsť aj vedľajšie produkty rastlinného pôvodu.
Obsah takto pripraveného krmiva je len veľmi ťažké určiť. Čo však úplne zrejmé je, že má veľmi ďaleko od prirodzenej potravy, ktorou sa psy a ich predkovia v prírode živili.
Čo sa týka rizík takéhoto spôsobu kŕmenia, najväčším rizikom pri kŕmení BARF sú možné parazity na ktoré upriamujú pozornosť najmä nepriaznivci kŕmenia BARF. Nie je totižto celkom pravda, že kyselina v žalúdku psov úplne všetko „zlé“ zničí – ako napríklad salmonelózu či toxoplazmózu. Je úplne logické, že dosť kyslá kyselina v žalúdku nezničí všetky parazity.
Salmonelóza, ktorá sa môže nachádzať v hydinovom (najmä v kuracom) mäse a vo vajíčkach (bielok) sa zničí len varom – ináč by na ňu mohli mačky či psy ochorieť, takže hydinové mäso stratí varom mnohé živiny, no na bielkoviny bude bohaté, alebo toxoplazmóza ( vôbec to nie je iba ochorenie mačiek) ktorá sa nachádza v hovädzom mäse zničíme pri 2 dňovom premrazení aspoň pri –20°C, takže hovädzie mäso netreba variť a tým pádom si zachová všetky živiny.
Lenže problém je v tom,že naše obyčajné mrazničky takú nízku teplotu nedosahujú a kvalitný mrazák stojí bežne cez 400 Eur.
Taktiež pri BARF-ke si musíte dať veľký pozor na to, aby ste dali svojmu psovi všetko čo ku zdravému rastu, vývoju a k zdraviu potrebuje, aby mu niektoré živiny nechýbali. 

Táto metóda však má aj veľa viditeľne pozitívnych výsledkov ako je

• žiadny zubný kameň 
• žiadny nepríjemný psí zápach
• menej parazitov
• silný imunitný systém
• podstatne menšie množstvo trusu
• silné šľachy a väzivá
• lepšia muskulatúra
• uľahčenie pri artritíde
• menej rastových problémov
• výrazne znížené riziko torzie žalúdka
• pekná, zdravá, lesklá srsť



Kateřina Novosádová vo svojej knihe "BARF - krmení psa přirozenou stravou" uvádza ďalšie výhody kŕmenia surovou stravou:

1. Vždy vieme, čo dávame do misky. Mäso, zelenina, ovocie, prílohy, všetko je "čisté" a bez "tajných" prísad. Čerstvé mäso neobsahuje žiadne konzervanty, farbivá a pod.
2. Potrava je vždy čerstvá. Kvalita záleží vždy iba na nás.
3. Zdravotné výhody - menej problémov s rastom v šteňacom veku, pevné svaly a šľachy, silný imunitný systém, zdravá a lesklá srsť.
4. Fungujúce trávenie. Žalúdok psa kŕmeného čerstvou potravou nie je "lenivý" a dokáže tráviť rôzne druhy potravy. Trénovaný žalúdok strávi prakticky čokoľvek, a tak sa minimalizujú tráviace problémy v podobe vracania a hnačiek.
5. Obmedzená tvorba zubného kameňa. Tým, že je pes nútený žuť veľké kusy mäsa, požiera šľachy, chrupavky a kosti, prirodzeným spôsobom tak čistí svoje zuby.
6. Menej parazitov. Pretože žalúdok a celá tráviaca sústava pracuje tak, ako má, poradí si omnoho lepšie s prípadnými parazitmi. Okrem toho, čerstvá potrava zostáva v tráviacom trakte maximálne 24 hodín, a tak sa parazity nemajú čas zabývať. Granule sa však trávia až 3 dni.
7. Využitie potravy. O tom, ako pes predloženú potravu využíva, sa najlepšie presvedčíme na odpade, ktorý potom vyprodukuje. Pri kŕmení čerstvou potravou je odpad minimálny.
8. Možnosť okamžitej zmeny. Pretože pri kŕmení čerstvou potravou máme k dispozícií mnoho druhov potravín, môžeme denne reagovať na rozdielne potreby psa. Jeho potreby predsa nie sú stále rovnaké.
9. Chutnosť. Veľká väčšina psov prijíma čerstvú potravu s nadšením a na jedlo sa vždy veľmi teší.

 Nevýhody:

1. Časová náročnosť. Príprava surovej stravy je oveľa zložitejšia a časovo náročnejšia než nasypanie granulí do misky. Naporciovanie zmrazeného mäsa vyžaduje dosť času (a aj sily), príprava zeleniny a ostatných príloh taktiež. Preto je dobré pripraviť si balíčky na niekoľko dní (alebo týždňov, ak máte dosť veľký mraziak. 
2. Nákup mäsa. Zo začiatku  s tým mnéhí majitelia mali problémy, avšak v SR a ČR existujú firmy, ktoré sa špecializujú na predaj kŕmneho mäsa. Je lacnejšie ako mäso v mäsiarni, ale je kvalitné. Mäso vám privezú až domov. V niektorých mäsiarňach sa dajú objednať napríklad hovädzie odrezky, ktoré sú často veľmi kvalitné.
3. Skladovanie mäsa. Pre človeka, ktorý má veľkého psa a nedisponuje dostatočne priestranným mraziakom, môže byť skladovanie surového mäsa veľký problém. 
4. Kŕmenie na cestách. Existuje niekoľko možností, ako toto vyriešiť. Ak nemáme tú možnosť, aby sme so sebou brali mrazené surové mäso, môžeme si pomôcť granulami, konzervami alebo sušeným mäsom. Je však dôležité dbať na to, aby sme nový druh potravy začali podávať aspoň 3 dni pred odchodom. Ak by psovi kŕmenie nesadlo, máme čas, aby sme si zvolili inú alternatívu.

Každý majiteľ sa musí rozhodnúť, akým spôsobom bude svojho psíka kŕmiť. Tí, čo začali kŕmiť svoje psíky stravou založenou na BARF zbadali zlepšenie ich zdravotného stavu. Zmizli problémy s kožou, psy mali viac energie a fenky oveľa menej problémov s graviditou a starostlivosťou o potomstvo.
Dnes existuje na internete mnoho stránok a fór, kde sa dajú získať informácie a rady ohľadom prirodzenej stravy. Nikdy však nemiešajte BARF s granulami v jednej kŕmnej dávke!

zdroj: http://www.barf.sk/
         http://www.baff.sk/barf
         http://baxterbc.blog.cz/1203/barf-krmenie-surovou-stravou


nedeľa 9. februára 2014

Vystavovanie psíka: triedy, tituly a súťaže

DRUHY VÝSTAV:
oblastná - - - národná - - - medzinárodná - - - európska - - - svetová
kluby pre jednotlivé plemená alebo skupiny plemien organizujú :
špeciálne a klubové výstavy

TRIEDY:
baby (3-6 mesiacov) - - - dorast (6-9 mesiacov) - - - mladých (9-18 mesiacov) - - - stredná (15-24 mesiacov) - - - otvorená (od 15 mesiacov) - - - pracovná (od 15 mesiacov) - - - šampiónov (od 15 mesiacov ) - - - veteránov(od 7 rokov) - - - čestná (bez nároku na titul)

TRIEDY BÍGL :)
Triedy:
trieda dorastu: 6-9 mesiacov
trieda mladých: 9-18 mesiacov
trieda stredná: 12-24 mesiacov
trieda otvorená: od 15 mesiacov
trieda pracovná: od 15 mesiacov so skúškou z výkonu
trieda šampiónov: od 15 mesiacov s titulom šampión alebo interšampión
trieda veteránov: od 9 rokov veku



ZNÁMKY, TITULY A ČAKATEĽSTVÁ:
V triede baby a dorastu sa tituly neudeľujú: 
nádejná – biela stužka 
veľmi nádejná – žltá stužka 
V triedach mladých, stredná, otvorená, pracovná, šampiónov, veteránov sa udeľujú známky:
výborná (modrá stužka)– môže sa udeliť len psíkovi, ktorý sa veťmi približuje k ideálu, ako ho popisuje štandard. Psík musí byť vo výbornej kondícii a musí mať harmonickú vyrovnanú povahu. Jeho kvality musia prevyšovať drobné nedostatky. 
veľmi dobrá (červená stužka) môže byť priznaná len psíkovi, ktorý musí mať vlastnosti popísané v štandarde, jeho proporcie musia byť vyvážené a musí byť vo veľmi dobrej kondícii. Drobné chyby sa dajú odpustiť, nesmú byť ale morfologické. Táto známka sa môže priznať len vysokokvalitnému jedincovi. 
dobrá (zelená stužka)– udeľuje sa psíkovi, ktorý síce má všetky znaky plemena, ale má viditeľné hrubšie chyby, 
dostatočná (fialová stužka)– toto ocenenie dostane psík, ktorý síce postačuje plemennému typu, ale je bez zvláštnych predností a do ideálu mu chýba veľa. 

TITULY
Víťaz triedy – udeľuje sa na všetkých výstavách osobitne psíkom a fenkám, ktorí získali v triede mladých, otvorenej, pracovnej, šampiónov (víťazov) ocenenie výborný 1, výnimku tvorí trieda mladých pri plemene nemecký ovčiak, kde výborný 1 môže získať aj jedinec ocenený známkou veľmi dobrá 1. Víťaz triedy sa neudeľuje v triede dorastu a v triedach, v ktorých sa udeľuje CAC. Víťaz triedy sa na týchto výstavách neudeľuje ani vtedy, ak rozhodca neudelí CAC. 

Najkrajší mladý pes (BIS Junior) – do súťaže nastupujú psík a fenka – víťazi triedy mladých, titul získava lepší z nich. 

Najkrajší veterán – do súťaže nastupujú psík a fenka – víťazi triedy veteránov, titul získava lepší z nich. 

Oblastný víťaz – udeľuje sa len na oblastných výstavách – získava ho najlepší psík a fenka z plemena, do súťaže nastupujú víťazi triedy otvorenej, pracovnej a víťazov alebo šampiónov. 

CAC – čakateľstvo na Slovenského šampióna krásy – neoprávňuje pre zaradenie do triedy víťazov a šampiónov udeľuje sa: 

a) na medzinárodných, národných, celoštátnych, špeciálnych alebo klubových výstavách, 

b) v triedach otvorenej, pracovnej víťazov alebo šampiónov, 

c) psíkom a fenkám osobitne, ak na výstave získali ocenenie výborná 1, a to aj vtedy, ak už predtým získali titul Slovenský šampión krásy.(Poriadok pre udeľovanie Slovenského šampióna krásy je súčasťou tohto výstavného poriadku a na výstavách s udeľovaním CAC možno psíka s titulom Slovenský šampión krásy prihlásiť len do triedy víťazov alebo šampiónov. – návrh na zrušenie) 

Reserve CAC – udeľuje sa psíkom a fenkám osobitne v triedach otvorenej, pracovnej, víťazov alebo šampiónov jedincom s ocenením výborný 2, ak v danej triede bol udelený CAC. 

CAJC – čakateľstvo na Slovenského šampióna krásy mladých – udeľuje sa na CAC a CACIB výstavách v triede mladých, osobitne psíkom a fenkám s ocenením výborný 1. (Poriadok pre udeľovanie Slovenského šampióna krásy mladých je súčasťou tohto výstavného poriadku. CAJC ani potvrdený šampionát mladých neoprávňujú psík pre zaradenie do triedy šampiónov a víťazov.) 

Víťaz Slovenskej republiky (Víťaz SR + rok získania titulu) – udeľuje sa len na národných výstavách, psíkovi a fenke osobitne, do súťaže nastupujú jedince, ktoré na výstave získali ocenenie výborný 1 v triedach otvorenej, pracovnej a šampiónov alebo víťazov. 

Klubový víťaz – udeľuje sa len na klubových výstavách, psíkovi a fenke osobitne, do súťaže nastupujú jedince, ktoré na výstave získali ocenenie výborný 1 v triedach mladých, otvorenej, pracovnej, víťazov a šampiónov. Majiteľ psíka alebo fenky musí byť členom príslušného chovateľského klubu. 

CACIB – čakateľstvo na Medzinárodného šampióna krásy (Certifikat d´aptitude au championat international de beautť)– môže sa navrhnúť len na medzinárodných výstavách organizovaných pod záštitou FCI (Fédération Cynologique Internationale) jedincom: 

a) ktoré získali v triedach otvorenej, pracovnej alebo šampiónov ocenenie výborný 1, 

b) ak v deň výstavy dosiahli vek najmenej 15 mesiacov, 

c) zapísaným v plemenných knihách uznaných FCI, 

d) najlepšiemu psíkovi a fenke plemena, ktoré majú v preukaze o pôvode aspoň 3 generácie predkov, 

e) ak bol v niektorej triede udelený titul CACIB, môže rozhodca ďalšiemu jedincovi navrhnúť titul Res. CACIB, pričom do tejto súťaže nastupujú jedince s ocenením výborný 1 z ostatných tried a výborný 2 z triedy, v ktorej bol udelený CACIB. 

Víťaz plemena (Best of Breed – BOB) – udeľuje sa na CAC a CACIB výstavách. Do tejto súťaže nastupujú psíky a fenky z každého plemena, ktoré získali CAC a CAJC a na MVP CACIB a CAJC. Titul získava najlepší z nich. 

Víťaz skupiny FCI (Best of Group – BOG) – udeľuje sa najlepšiemu jedincovi z plemien príslušnej skupiny FCI – do súťaže nastupujú víťazi plemien (BOB). 

Najlepší pes dňa (Best of Day – BOD) – do súťaže nastupujú víťazi všetkých skupín FCI (BOG) – titul získava jeden z nich. Udeľuje sa vtedy, ak sa nerobí súťaž Best in Show, resp. ak je výstava dvojdňová, súťaží sa o víťaza každého dňa osobitne. 

Víťaz výstavy (Best in Show – BIS) – do súťaže nastupujú víťazi všetkých skupín FCI (BOG), pri dvojdňových výstavách víťazi z každého dňa (BOD). 



Súťaže:
Chovateľská skupina
Do súťaže môže chovateľ prihlásiť chovateľskú skupinu najmenej troch jedincov rovnakého plemena, sfarbenia a veľkosti, ktoré boli na tejto výstave posúdený. Nemusia byť v majetku chovateľa, musia však pochádzať z jeho chovateľskej stanice a z rozličných vrhov, najmenej od dvoch rôznych matiek alebo otcov. Psík alebo fenka môžu byť prihlásené len do jednej chovateľskej skupiny. Vystavovateľ je povinný na požiadanie chovateľa požičať svojho psa do uvedenej súťaže.

Najkrajší pár psov
Do tejto súťaže môže vystavovateľ prihlásiť svojho psíka a svoju fenku rovnakého plemena, ktoré boli posúdené na tejto výstave. Určí sa poradie prvých troch.

Dieťa a pes
Do tejto súťaže môže vystavovateľ prihlásiť svoje dieťa vo veku od 3 do 9 rokov a psíka, ktorý bol posúdený na výstave.

JUNIOR HANDLING
Do tejto súťaže môže vystavovateľ prihlásiť dieťa a svojho psíka, bez zreteľa nato, či bol prihlásený na výstavu. Súťaží sa v dvoch vekových kategóriách: deti od 9 do 13 rokov a od 14 do 17 rokov. Určí sa poradie prvých troch najlepšie spolupracujúcich dvojíc.

Najkrajší dorast
Do súťaže nastupujú spolu psáci a fenky, ktoré získali v triede dorastu známku veľmi nádejný.

Najkrajší mladý pes a suka
Do súťaže nastupujú osobitne psíci a fenky, ktoré získali CAJC. Určí sa poradie prvých troch jedincov.

Najkrajší veterán
Do súťaže nastupujú jedince, ktoré v triede veteránov získali ocenenie výborný 1.

Viac informácií o vystavovaní psíka nájdete TU

Zdroj: http://www.springer.netkosice.sk/vyst.htm
          http://www.afgan.szm.com/clanky_tituly_cakatelstva.html


sobota 1. februára 2014

Vystavovanie psíka

PRED VÝSTAVOU
- zistíme si termín a miesto konania výstavy
- pri každej pozvánke je napísaný kontakt na osobu, ktorá nám poskytne bližšie informácie. Vyžiadame si prihlášku
- na prihláške sú vyznačené uzávierky (väčšinou sú dve, kde na druhej býva vyšší poplatok) - spravidla býva druhá uzávierka cca 6 - 4týždne pred samotnou výstavou
- pozorne vyplníme prihlášku a správne zaradíme psíka do triedy
- NIKDY nezabudnime ku prihláške priložiť fotokópiu preukazu pôvodu a doklad o zaplatení výstavného poplatku; pokiaľ hlásime psíka do triedy pracovnej, je potrebný pripojiť pracovný certifikát
- následne na poslanú prihlášku nám organizátor výstavy zašle potvrdenie o prijatí psa na výstavu (cca 10 dní pred výstavou)
- pri zápise na výstavu prihliadajme aj na to, či je pes vo výstavnej kondícii, či sa fenka nebude v období výstavy hárať a či nie je kotná (takéto fenky na výstavu nesmú!)
AKO NA VÝSTAVU?
A teraz niečo o tom, čo by mal váš psík pri predvedení v kruhu ovládať, čo bude rozhodca požadovať a čomu väčšina vystavovateľov venuje len veľmi málo pozornosti. Je to kontrola chrupu a pohlavných orgánov psa, meranie palicovou mierou, výstavný postoj, disciplinovaná chôdza a klus vo výstavnom kruhu. Prečo by mal psík toto všetko vedieť? Psík, ktorý nevie splniť tieto požiadavky a bráni sa im totižto veľmi zdržuje priebeh posudzovania. Rozhodca môže takéhoto psíka z posudzovania vylúčiť. 



AKO SA NAUČIŤ VYSTAVOVAŤ PSÍKA?


1. Tréning
S prípravou na súťaž vo výstavnom kruhu je potrebné začať už v ranom veku psíka. Už odmalička so psíkom manipulujeme- dvíhajme mu labky, češeme ho, čistíme mu uši, oči, pozeráme zuby. Má to význam na výstavách, kedy má psík zostať pokojný aj vtedy, ak sa mu na zuby pozerá neznámy človek. 
NIKDY sa však neponáhľame a nezačíname cvičiť psíka pár dní pred výstavou - síce niektorý psíkovia rýchlo pochopia, čo od neho očakávame, iní však na to potrebujú dlhší čas. Základom výborného predvedenia psíka je vždy ho chváliť, aj keď bol výborný iba pár sekúnd. 
Trénovať by sme spočiatku mali pravidelne- približne 1-2 krát za deň ale iba pár minút, pretože ak „prešvihneme“ časový interval a to hlavne u šteniatok, môžme ľahko docieliť namiesto výborného predvedenia nechuť a nezáujem. Každý tréning by mal byť zaujímavý a ukončený napr. hrou. Ak už na psíkovi vidíme nejaké pokroky, môžeme cvičiť 2-3 krát do týždňa. 
Spočiatku môže celý tréning prebiehať na nerušenom mieste, ale nezabúdajme na to, že výstava je miesto, kde je mnoho psov, ľudí a s tým spojený ruch a hluk. Preto neskôr začíname psíka trénovať taktiež na miestach s ľuďmi, s inými psíkmi. 
Vzhľadom na to, že váš psík sa má neskôr v kruhu predvádzať s radosťou, musíte dbať na to, aby ho bavil aj predchádzajúci tréning. To dosiahnete veľkou trpezlivosťou a pokojnou dôslednosťou bez preháňania. Tréning by sa mal podobať skôr na hru a v žiadnom prípade psíka nesmie neúmerne zaťažovať. Trénujte len tak dlho, pokým psík javí o tréning záujem a uvedomte si, že tento čas môže byť v jednotlivých dňoch rôzny. Berte do úvahy aj rôzne vývojové fázy mladého psíka. Je celkom možné, že sa napríklad v čase, keď mení zuby, necíti celkom dobre. Problematickým obdobím je aj prvé háranie feniek a často pozorovaný posun vo vývoji osobnosti v čase od 10 do 14 mesiacov. Takisto ako ľudia, aj psíky si musia v tomto období nájsť cestu k sebe samým. Ak sa vám vidí tréning v týchto obdobiach beznádejný, nevzdávajte sa a buďte trpezliví. Ak už psík svoju úlohu zvláda bez problémov, nemá zmysel trénovať ho ďalej. Takmer určite by ho to skôr či neskôr prestalo baviť, a to by bolo v budúcnosti vo výstavnom kruhu jasne vidieť. Úplne postačia príležitostné cvičenia na osvieženie pamäti.

2. Zaobchádzanie so psíkom
Ani pri bežnom zaobchádzaní s vaším štvornohým priateľom a pri jeho výchove nikdy nesmiete strácať zo zreteľa svoj cieľ. Uvediem jednoduchý príklad: 
Rodinného psa, ktorý sa bude bežne pohybovať v pouličnej premávke je nevyhnutné naučiť základné povely, napr. „sadni", keď zastavíte na rušnej ulici. V kruhu by s tým však nepochybne vznikli problémy. Veď  tam sa má psík správať práve naopak: má zostať stáť, a to dokonca dlhší čas, než je preňho prirodzené. Nie je neobvyklé pozorovať vystavovateľov, ktorí sa pasujú práve s týmto problémom. Preto myslite v predstihu a nikdy nedovoľte, aby sa situácia vyhrotila do tejto podoby.
Nezabúdajte, že zo psíka vo výstavnom kruhu by malo vyžarovať sebavedomie, prevaha a sila osobnosti. Podporujte to od začiatku tým, že budete pri každej príležitosti posilňovať tieto vlastnosti. Stále mu dávajte najavo dôveru v jeho schopnosti a nikdy nešetrite povzbudzovaním pochvalou a odmenou. Neverili by ste, ako veľmi možno psíka týmto spôsobom ovplyvniť. To všetko, samozrejme, neznamená, že svojmu psíkovi odpustíte každú neplechu. Láskavo, pokojne, ale dôsledne mu neustále dávajte najavo, čo smie a čo nesmie. Pokúste sa ho chrániť pred zlými skúsenosťami s ľuďmi a inými psíkmi, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť jeho nazeranie na ľudí.


3. Praktické cvičenia
Z požiadaviek, ktoré sú na psíka kladené v kruhu, možno odvodiť niekoľko praktických cvičení, ktoré patria k príprave na výstavu.
•  Váš psík musí dlhší čas zostať pozorne a pokojne stáť v správnom postoji, do akého ste ho uviedli.
•  Psík musí vedľa vás v kruhu veselo bežať bez toho, aby ťahal alebo zaostával, na čo najviac povolenej šnúre a v takej rýchlosti a smere, aké si sami určíte.
•  Psík si musí bez odporu nechať prehmatať celé telo aj od cudzieho človeka bez toho, aby zmenil polohu.
•  K ostatným psíkom v kruhu sa musí správať priateľsky, nesmie byť nedisciplinovaný, ani agresívny.


KONTROLA CHRUPU
Pri kontrole chrupu vystavovateľ chytí psíka ľavou rukou za hornú a pravou za dolnú čeľusť tak, aby čeľuste zostali tesne zovreté. Ľavým palcom pritom nadvihne horný pysk a pravým odtisne dolný, aby posudzovateľ mohol skontrolovať záhryz. Na jeho pokyn podobným spôsobom odhrnie pysky na ľavej i pravej strane papule. Pri kontrole chrupu sa psík musí správať pokojne, nesmie sa brániť alebo napádať posudzovateľa. Kontrolu chrupu treba nacvičovať s pomocníkom, ktorý vystupuje v úlohe posudzovateľa pokiaľ psík neukáže zuby bez akéhokoľvek kladenia odporu.



MERANIE PSíkA
Meranie psíka nacvičujeme najprv sami. Ak nemáme k dispozícii posuvnú palicovú mieru, pomôžeme si latkou, ktorú prikladáme psíkovi k úrovni pleca; druhou latkou pritláčame zhora tesne na kohútik. Podobne nacvičujeme aj meranie dĺžky psíka od pleca po sedací hrboľ. Ak už psík pri meraní neuhýba, skúšame merať s pomocníkom. Do výstavného postoja sa psík musí postaviť vždy, keď o to posudzovateľ požiada. Časť posudku totiž posudzovateľ vykonáva, keď psík stojí vo výstavnom postoji. Hrudníkové končatiny musia smerovať kolmo a rovnobežne k zemi. Panvové končatiny musia byť postavené tak, aby vnútorná končatina (smerom k posudzovateľovi) bola posunutá o tri až päť psích stôp dozadu do vonkajšej končatiny a aby podpätie smerovalo kolmo k zemi. Pri správnom korektnom postoji sú všetky štyri končatiny na dvoch líniách rovnobežných s osou tela.
POHYB VO VÝSTAVNOM KRUHU
Pohyb vo výstavnom kruhu nacvičujeme na voľnom, najlepšie trávnatom priestranstve. Ak je to možné, vytýčime aj kruh. Psíka vodíme v kruhu na ľavú ruku, t.j. proti smeru hodinových ručičiek. Psík nemá na výstave chodiť pri psovodovej nohe ako na cvičisku pri výcviku, ale pred psovodom; nesmie ho však ťahať. Vodidlo smie byť len mierne napnuté. Striedavo precvičujeme chôdzu v kroku a v kluse. Cval sa pri posudzovaní na výstave nepožaduje.  
                                                                               
Psík by si mal od začiatku zvykať na tzv. predvádzaciu šnúru, ktorá je výrazne užšia než bežné vodítka a pes má pri jej použití trochu iný pocit. Predvádzacie šnúry majú oproti bežným vodítkam tú výhodu, že menej odierajú krk a srsť okolo nich neodstáva. S tréningom behu začnite veľmi opatrne a spočiatku sa šteňaťu pokojne podvoľte, ak si vyberie iný smer než vy. Hrajte sa s ním a nešetrite povzbudzovaním a uznaním. Stále znova a znova ho hravou formou a len za jemného použitia šnúry učte, ako má vedľa vás bežať so zdvihnutou hlavou bez ťahania. V zásade by sa šnúra pri tomto cvičení mala nachádzať priamo za ušami psíka, na krku, aby ste mohli kedykoľvek okamžite reagovať, ak by váš pes dospel k názoru, že očuchávanie je predsa len zaujímavejšie. Nie náhodou tu kladiem dôraz na slovko „jemne". Aj v kruhu sme niekedy svedkami niečoho, čo hraničí s hrdúsením. Nehovoriac o tom, že psík v tomto prípade nemôže predviesť požadovaný voľný pohyb - ak vôbec má šancu dotknúť sa zeme všetkými štyrmi labami. Také zviera samozrejme stratí akúkoľvek radosť z pohybu v kruhu. Pri behu je preto žiadúca častá zmena „figúry" aj smeru. Psík sa bude pravdepodobne trocha čudovať, ale ak bude nasledovať pochvala, ochotne bude akceptovať vaše vrtochy.


Keď už ste vy i váš psík túto časť prípravy zvládli, mali by ste začať kombinovať postoj a pohyb - podobne, ako sa to neskôr bude vyžadovať v kruhu. Začnite s tým však naozaj až vtedy, keď budete mať pocit, že váš psík ovláda jednotlivo obidve cvičenia, inak by ste ho mohli pomýliť. Všetky prvky treba pred výstavou cvičiť denne niekoľko týždňov aj mesiacov, dokiaľ ich psík bezpečne neovláda. Tri až päť dní pred výstavou  musí psíka prehliadnuť veterinárny lekár a na základe vyšetrenia vydá súhlas na prevoz. V deň podujatia psíka ráno nekŕmime. Nenakŕmený psík ľahšie znáša ruch a nervozitu na výstavisku. Vezmeme so sebou však fľašu s vodou a misku, aby sme ich mohli podľa potreby použiť. Okrem obojka, náhubku a vodidla treba vziať tenké nenápadné vodidlo na predvádzanie v kruhu, čistiace potreby na srsť, vlhkú handru na utieranie tlamy a očí. Nesmieme zabudnúť na preukaz o pôvode psa, vstupný list na výstavu a veterinárny atest.



NÁCVIK VÝSTAVNÉHO POSTOJA:
Častokrát vidíme na výstavách psíky, ktoré sa na predvádzacej vôdzke dusia, škrtia, hlavu majú sklonenú k zemi. Dosť známe sú aj zápasy medzi vystavovateľom a psom, ktorý nechce ísť, ťahá sa do všetkých strán alebo sa jednoducho nevie predviesť. So psíkom nestačí prísť na výstavu s domnienkou, že sa to nejako zvládne. Musíme si uvedomiť jednu základnú vec- psík sa nerodí vychovaný ani vycvičený. Tak ako ho musíme krok za krokom učiť ako si má sadnúť, ľahnúť, tak ho musíme pripraviť aj na výstavu - predvedenie v postoji a v pohybe. Áno, sú psíky, ktorým stačí ukázať ľudí, ktorí sa na neho pozerajú, tlieskajú mu a psík je rodený fotomodel, lenže aj taký fotomodel sa musí pripraviť. 
Aj mladé šteniatko učíme stáť vo výstavnom postoji (pre každé plemeno je iný, aby najlepšie vynikli vlastnosti plemena). Nezabúdame upraviť jeho postoj na správny. Na začiatku ho pochválime aj za pár sekúnd, kedy zostane pokojný, neskôr čas predlžujeme. V ideálnom prípade môže chovateľ začať dokonca s nácvikom výstavného postoja, to značí s uvádzaním do pozície, ktorá sa od daného plemena požaduje v kruhu, ešte pred odovzdaním šteniatok novým majiteľom. Psík si zvykne na procedúru „státia" a nie je mu cudzí ani stôl, na ktorom sa majiteľ oňho stará a kde mu neskôr - ak je to potrebné - upravuje srsť.
Postavte svoje šteniatko tak, že ho jednou rukou chytíte pri krku pod hlavou a najprv jeho hrudné končatiny upravíte predpísaným spôsobom. Potom dajte do správneho postoja aj panvové končatiny, a to najlepšie tak, že zadok psíka podopriete druhou rukou medzi zadnými nohami. Nakoniec upravte postoj každej jednotlivej končatiny, až kým nie je správny, a podoprite hlavu a chvost do polohy požadovanej štandardom. Podľa možnosti by ste si pritom mali vziať odborníka, ktorý vás v prípade potreby opraví. Dobrú službu vám poskytne aj veľké zrkadlo, ktoré vám umožní kontrolovať svoje vlastné počínanie zo všetkých strán s určitým odstupom.
Keď sa váš psík naučí spoľahlivo stáť na stole, začnite s nácvikom toho istého na zemi. Nepredstavujte si však, že to bude jednoduché. Pre vášho malého priateľa je totiž veľký rozdiel v tom, či sa nachádza na stole, ktorého plocha je zreteľne ohraničená, alebo na zemi, ktorá poskytuje neobmedzené možnosti úniku. Aj tu vás k úspechu privedie iba trpezlivosť a dôslednosť.
Ak chcete psíka primäť k tomu, aby voľne stál v naučenej pozícii, musíte najprv niečím upútať jeho pozornosť. To „niečo" preň musí byť mimoriadne lákavé - inak psík to, čo si želáte, neurobí.
Pousilujte sa zistiť, na aký podnet je psík ochotný „stáť". Vo väčšine prípadov je to chutná maškrta, ktorú však pes môže prirodzene dostávať iba pri tréningu a potom v kruhu. Môže to však byť aj malá hračka, ktorú obzvlášť obľubuje. Pochopiteľne, aj túto vec mu môžete dať až vtedy, keď zostane dostatočne dlho v správnom postoji. Noste drobné maškrty počas tréningu vždy v tom istom vrecku. Váš psík veľmi rýchlo pochopí, že len čo sa vaša ruka bude približovať k danému vrecku, začne to preňho byť zaujímavé. Bude vás napäto sledovať - a presne tak sa má neskôr predviesť aj rozhodcovi v kruhu.

Posledná rada - ohodnotenie posudzovateľa, aj keby bolo veľmi nepriaznivé, vypočujte a prijmite pokojne a športovo. Posudok predsa nič na vašom vzťahu k psíkovi nemení.


Viac informácií o psích výstavách a oceňovaní psíkov nájdete TU

Zdroj: http://afgan.sweb.cz/clanky_ako_vystavovat_psa.html
         http://www.sosvetnr.sk/beagle/sk/36_vystava.htm
         http://www.springer.netkosice.sk/vyst.htm
         http://pes.eu.sk/priprava-na-vystavu/
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Moje obľúbené stránky