VYSKAKOVANIE
Skákanie na ľudí je pre psíka úplne normálnym prejavom, ktorý si nesie už od detstva. Šteniatko totižto vždy zdraví svoju matku vyskakovaním, aby mohlo olíznuť jej tvár. Niektoré psíky (najmä vo veku 6-18 mesiacov) však vo vyskakovaní pokračujú aj naďalej. Obyčajne v nich táto činnosťvyvoláva vzrušenie a radosť. Napríklad veľmi spoločenské plemená ako sú labradory a pudly majú tendenciu vyskakovať, pretože sa chcú pomaznať, zatiaľ čo iné plemená ako rotvajlery či dobermani chcú týmto spôsobom dokázať svoju dominanciu.
Ak má aj váš psík sklon zbesilo vyskakovať na vás aj vaše návštevy a počas daždivého počasia im vždy zašpiniť oblečenie, tu je pár rád ako tento zlozvyk odstrániť:
- V prvom rade najskôr prestaňte podporovať svojho psíka v tomto správaní tým, že sa po návrate domov budete plieskať do stehien a zvyšovať hlas. Takisto aj deti poučte o tom, aby sa správali pokojne a držali ruky pri tele. Rozhodne sa vyhýbajte stimulujúcemu zrakovému kontaktu so psíkom. Pamätajte, že pokiaľ sa budete správať pokojne vy, pokojný bude aj váš psík.
- Pri odstraňovaní tohto zlozvyku by sme mali určite začať upevňovaním základných povelov "Sadni" a "Zostaň". Pred tým, než príde návšteva psíkovi prikážte, aby si sadol. Tento postup je totižto oveľa účinnejší ako umožniť psíkovi skákať po vašich priateľoch a potom zaveliť "Dolu". Rozrušený a rozbláznený psík vás už nebude poslúchať, preto je najlepšie vydať psíkovi povel, ke´d je ešte pokojný. Pokúste sa nezvyšovať hlas ani nemávať rukami, pretože oboje psíka nabáda k vyskakovaniu. Vždy vydávajte povely rozhodným, no pokojným hlasom.
- Keď si psík na povel sadne, odmeňte ho a pohľaďte (najlepšie po bokoch alebo pod bradou). Pochváľte ho za pokojné správanie a za to, že zostal pekne na mieste a nezačal na vašu návštevu skákať. Cvik trénujte tak dlho, kým sa psík neodnaučí vyskakovať.
- Ďalšou účinnou metódou je psíkovo búrlivé vítanie skrátka ignorovať. Prejdite okolo psíka pri príchode bez toho, aby ste sa naňho pozreli. Keď psík zostane všetkými štyrmi labkami zasa na zemi, pochváľte ho za poslušnosť.
- Ak psík aj naďalej na návštevy vyskakuje, pokúste sa ho priviazať ešte skôr ako otvoríte dvere a prikážte mu "Sadni". Svojich priateľov požiadajte, aby vášmu psíkovi nabudúce priniesli maškrtu a dajú ju psíkovi, ak po ich príchode zostane poslušne sedieť.
Nevzdávajte sa pri odstraňovaní psíkovho zlozvyku a nezabúdajte, že tento hoci možno nepodstatný zlozvyk sa môže stať aj veľmi nebezpečným. Najmä veľké psíky môžu človeka zvaliť, nehovoriac o tom, že niektoré psíky ešte častejšie vyskakujú na deti. Jednak sú ich tváre bližšie a deti predstavujú pre psíka viac vzrušenia. Iné - menšie psíky vyskakujú, štekajú a kňučia, aby na seba upútali pozornosť alebo vylákali od svojho majiteľa odmenu. Nikdy by ste takéto správanie nemali tolerovať a psíkovo žobranie ignorujte. Ak sa necháte obmäkčiť, psík spozná, že je jeho správanie účinné.
Vždy sa snažte zvládnuť psíkovo správanie iba pozitívnymi metódami, t.j odmenami. Nikdy psíkovi nestúpajte po zadných labkách ani nepoužívajte iné násilné metódy. Buďte rozhodní, ale nie zlostní. Správanie psíka sa dá vždy zvládnuť so zdravým rozumom.
NUDA
Psíky sú už odpradávna veľmi spoločenské zvieratá žijúce v svorkách. Preto vás niekedy po príchode z práce môžu prekvapiť aj takou malou "domácou súšťou". Váš psík vám to však určite neurobil z pomsty za to, že ste ho nechali samého dom a vy ste odišli. Psíky neškodia úmyselne. Úzkostné prejavy, ktoré sprevádzajú váš odchod (vytie, ničenie vecí, hrabanie) to všetko sú problémy súvisiace s nudou a ktorým môžete niekedy aj veľmi ľahko predísť dostatočnou duševnou a telesnou stimuláciou.
Prečo váš psík vyje? Spravidla vlčie mláďatá vyjú, aby upútali pozornosť matky a z toho istého, veľmi prozaického dôvodu vyje aj váš znudený a frustrovaný psík, ktorý sa takto dožaduje vašej pozornosti.
Hrabanie je pre psíka častokrát veľmi efektívnym únikom z nudy, no treba brať do úvahy, že niektoré psíky hrabú iba preto, aby si schovali korisť a iné zasa preto, aby si vyhĺbili chladivé ležovisko. Keďže hrabanie si vyžaduje veľkú sústredenosť, psík pri ňom dokáže zabudnúť na váš pre neho traumatický odchod.
Psíky vedia byť niekedy aj poriadne deštruktívne, vyberajúc si za obeť veci našej najväčšej obľuby. Bežne hryzú vnútorné vybavenie, ničia koberce, oblečenie a bytové doplnky. Najčastejšie môžeme takéto prejavy pozorovať u neistých psíkov, najmä z útolku, ktorí sú doslova psychicky závislí na svojich pánoch, no tiež sa môže jednať aj o nevychovaných nespratníkov.
Unudený psík sa môže zabávať aj tým, že bude vyskakovať an plot, aby sa pozrel von či prechádzať sa vpred a vzad.
Ako teda tento problém riešiť?
- Ako vždy, najlepšie je problémom predchádzať a preto skôr, než psíka necháte doma samého, pokúste sa mu poskytnút dostatok podnetov v podobe dlhej prechádzky, agility, hry. Unavené psíky majú vždy menšiu tendenciu niečo ničiť ako psíky s prebytkom energie.
- Ak psíka necháte doma samého, dajte mu obľúbenú hračku, ktorá ho počas vašej neprítomnosti zabaví. Predtým ju môžete pošúchať v rukách, aby na nej zostal váš pach, ktorý psíka upokojuje. Psík sa bude cítiť istejšie. Existujú aj hračky, ktoré ak naplníte chutnými maškrtami, dokážu vášho psíka zabaviť aj na niekoľko hodín. Treba iba hľadať.
- Vzhľadom na to, že psíky milujú aktivitu, nemali by zostávať celé dni sami. Preto, ak vám to vaša práca dovoľuje, zoberte psíka so sebou. Zmiernite tak nielen jeho nudu, ale aj znížite možnosť jeho deštruktívne správanie na minimum.
- Ak musíte psíka nechávať doma na dlhší čas, môžete si najmúť šloveka (ochotného priateľa či suseda), aby sa vášmu psíkovi venoval či ho vzal na prechádzku.
- Psíka vždy opúšťajte pokojne a bez znepokojenia. Ak máte psíka vo vnútri, môžete mu nechať slabo pustené rádio či televíziu, ktoré ho rozptýlia a budú mu evokovať vašu prítomnosť.
- Trénujte! Nechajte psíka samého v izbe či na dvore najskôr na 10 minút, polhodinu a postupne čas predlžujte. Ak bol psík pokojný, pochváľte ho. Opakujte toto cvičenie aj v rôznych miestnostiach a na rôzne dlhý čas, kým váš psík nebude môsť zostať doma sám bez akýchkoľvek prejavov úzkosti.
- Psíky s plným žalúdkom sú zväčša menej aktívne a preto psíka pred vaším odchodom resp. ráno nakŕmte. Nakŕmennému psíkovi sa isto nebude chcieť hrabať jamu či skákať na plot.
- Účinné je aj presmerovanie túžby psíka hrabať tým, že mu poskytnete vlastné pieskovisko, kde sa mlže dosýtosti vyšantiť.
- Skákaniu na plot zabránite psíkovi tak, že si navlečiete na šnúru niekoľko plechiviek a zavesíte ich na plot približne 1 meter od zeme. Akonáhle psík vyskočí na plot, odtkne sa plechoviek a ich rachor ho odradí od ďalších pokusov.
- Miesta a predmety, ktoré psík s obľubou obhrýza, môžete postrieka nepríjemným sprejom.
- Ak psík po vašom odchode neustále šteká či zavýja, naučite ho povel "Ticho". Po vydaní povelu naoko odíďte z miestnosti a postavte sa za dvere. Ak psík šteká pokúste sa vydať nejaký hlučný zvuk, pustite na zem podnos alebo buchnite do dverí, aby psík od prekavpenia prestal štekať. V okamihu, ako je psík ticho, sa vráťte do mietsnosti a psíka pochváľte. Toto cvičenia však vyžaduje čas a veľkú dávku trpezlivosti!
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára