štvrtok 29. decembra 2016
nedeľa 25. decembra 2016
Rôzne druhy štekotu
- Zavolaj ostatných
- súvislé, rýchle a stredne hlasné štekanie
- Podozrivý problém
- stredne hlasný štekot v rýchlych intervaloch s krátkymi pauzami
- Som osamelý
- predĺžené alebo neprestávajúce štekanie s intervalmi
- Pozdrav
- jeden alebo dva krátke a stredne hlasné, no ostré zaštekania
- Prestaň!
-osamelý, ostrý, krátky a nízko položený brechot
- Čo je toto?
-osamotený, ostrý, krátky a hlasný štekot
- Au!
- osamotené zjojknutie alebo veľmi krátky vysoký štekot
- Som zranený
- séria zjojknutí, resp. volaní o pomoc
- Poďme sa hrať
- prerušovaný a stredne hlasný štekot
- Toto je zábava
- zväčšujúce sa štekanie, takmer zjojknutie, hoci nie tak hlasné
sobota 24. decembra 2016
Spánok u psíkov
My ľudia väčšinou spávame v pomere 8:12. To znamená osem hodín spánku k najmenej dvanástim hodinám činnosti, resp. práce. Psíkovia však bežne spia iba 50% z tohto času, t.j 4 hodiny z našich 8, 20% sú aktívny a 30% sú hore, no nie celkom aktívny.
Prečo je to tak?
Ľudia strávia 25% spánku v režime REM, zatiaľ čo psíci iba 10%. Preto psíkovia potrebujú viac spánku a oddychu všeobecne, aby dosiahli potrebné množstvo hlbokého spánku.
(REM - v tomto štádiu prebieha tiež aktívne snívanie.)
Bežný psík spáva 12-14 hodín denne, šteniatka a veľké plemená spávajú až 18 hodín denne.
Kedy psík spí a koľko, záleží od množstva aktivity. Čím je psík aktívnejší, tým menej spánku potrebuje (napr. záchranarsky psík alebo policajný psík). Nakoľko väčšinu dňa pracujú, nedostáva sa im toľko spánku.
Môžete však skúsiž zopár trikov, aby ste svojich miláčikov udržali rovnako aktívnych:
- denný pohyb - už krátka prechádzka udrží vášho psíka zdravého a šťastného, iba skúste obmeniť cestu, aby váš psík mohol okúsiť aj nové pachy a vnemy
- stimulujúce hračky - dnes je už veľa puzzle hračiek navrhnutých špeciálne pre rozvoj psíkovej hravosti bez toho, aby ste museli opustili teplo domova
- schovávajte - mňamky i hračky po celom dome, aby bol nosík vášho psíka stále zamestnaný
- stretnutia psíkov - psíkovia sú spoločenské tvory a radi sa zoznamujú s inými psíkmi, čo spolu s novým prostredím tvorí ideálnu podnetnú činnosť (perfetkným miestom môže byť napr. park)
- dobrovoľníctvo - ak má váš psík dobrú povahu, trpezlivosť a nemá problém s cudzími ľuďmi, môže pracovať ako terapeutický psík
Psíkovia možu trpieť aj poruchami spánku a tak o každej zmene v spánkovom režime psíka, informujte veterinára.
Narkolepsia - nadmerné denné spanie, hlboký spánok s paralýzou svalov
Nespavosť - spôsobená najmä chorobami ako artritída, alergie, choroby pečene a tkaniva
Hlasné chrápanie - niekedy sprevádzané zastavením dýchania s tým, že sa psík zobudí, čo vedie k extrémnej únave počas dňa a prerušovanému spánku
štvrtok 22. decembra 2016
Strava - čo áno a čo nie?
ÁNO:
jablká
banány
čučoriedky
mrkva
syr (s mierou)
kura
vajíčka
zelený hrášok
med
kiwi
mango
broskyne
arašidové maslo
hrušky
ananás
zemiaky (varené a bez šupky)
tekvice
ryža
sladké zemiaky
jogurt
ovsená kaša
NIE:
alkohol
avokádo
kofeín
čokoláda
mastné odrazky
cesnak
žuvačka
hrozno
makadamské oriešky
mlieko
hríby
semiačka (z ovocia a pod.)
zemiakové šupky a surové zemiaky
hrozienka
rebarbora
slané jedlá (najmä vo veľkých množstvách)
čaj
lieskové oriešky
droždie a cesto
xylitol - prírodné sladidlo = brezový cukor
nedeľa 11. decembra 2016
Charlieho 4.narodeniny
Charlieho oslava prebehla v prvý novembrový deň (áno, on je doslova taká naša malá bláznivá dušička) v plnom prúde a hoci bolo už k večeru sychravo a chladno, zábava v lístí a s novou hračkou nesmela chýbať :)
A ako bodka ku koncu - veľká piškótková torta, naša najobľúbenejšia :) Fotka z nej sa však bohužiaľ nezachovala, nakoľko ju pán Charlie spapal skôr, než sme ju stihli odfotiť.
Áno, všimli ste si správne, nemal som ani náladu na pózovanie. Museli sa zaobísť bez dokumentácie.
Pac a haf, pozdravuje Charlie :D
A ako bodka ku koncu - veľká piškótková torta, naša najobľúbenejšia :) Fotka z nej sa však bohužiaľ nezachovala, nakoľko ju pán Charlie spapal skôr, než sme ju stihli odfotiť.
Áno, všimli ste si správne, nemal som ani náladu na pózovanie. Museli sa zaobísť bez dokumentácie.
Pac a haf, pozdravuje Charlie :D
piatok 11. novembra 2016
Bolesť hlavy u psíka
Časté zmeny počasia v tomto chladnom jesennom počasí neprospievajú ani vášmu psíkovi. Príznaky si dokonca ani nemusíte všimnúť a spojiť si ich s nepríjemnou bolesťou hlavy, ktorá trápi vášho miláčika: psík je nervóznejší, viac šteká, je mrzutý. Tak ako vás, i jeho pri nízkom tlaku bolí hlava a tieto výkyvy znáša ťažko. Ako mu môžete uľaviť?
Recept je veľmi jednoduchý - postačí, ak mu dáte masáž šije a krku. Jemne stláčajte body za uškami a ťahajte smerom nahor. Takýmito ťahmi postupujte pozdĺž celej oblasti krku a to viackrát. Môžete tak urobiť i s prestávkami a to pri každej príležitosti, nielen na upokojenie. Náš Charlie si dokonca na tento rituál tak zvykol, že si ho sám pýta a oprie si hlavu o moje koleno, aby som ho masírovala.
Neváhajte a vyskúšajte túto relaxačnú masáž s vaším psíkom!
P.S Niektorí psíci dokonca zvyknú robiť tzv. stojky na svojom vankúšiku a hoci to môže vyzerať niekedy naozaj nebezpečne, váš psík vie, čo si môže dovoliť ;) stačí mu iba zabezpečiť mäkkú podložku (podobnú vankúšu), na ktorej by sa mohol odreagovať a dopriať úľavu svojej krčnej chrbtici pomocou správneho tlaku. Nebojte sa, on vie, čo robí :)
Neváhajte a vyskúšajte túto relaxačnú masáž s vaším psíkom!
P.S Niektorí psíci dokonca zvyknú robiť tzv. stojky na svojom vankúšiku a hoci to môže vyzerať niekedy naozaj nebezpečne, váš psík vie, čo si môže dovoliť ;) stačí mu iba zabezpečiť mäkkú podložku (podobnú vankúšu), na ktorej by sa mohol odreagovať a dopriať úľavu svojej krčnej chrbtici pomocou správneho tlaku. Nebojte sa, on vie, čo robí :)
sobota 29. októbra 2016
Psík sa škriabe
Takmer každý psík si minimálne raz za život prejde nejakým kožným ochorením. Kedy je škriabanie sa môjho psíka v poriadku a kedy už dôvodom k návšteve veterinára? Aké ochorenia môžu spôsobiť, že môj psík sa začne intenzívne škriabať?
Prvé podozrivé príznaky
Poznáte to - doteraz bolo všetko v poriadku, psík sa z času na čas poškriabal raz za uchom, raz na labke, sem tam sa vykusoval. V podstate všetko v norme. Iba zrazu sa psík začal škriabať intenzívnejšie, a to v priebehu niekoľkých dní či týždňov, ale prečo? Nevyzerá, že by mu však niečo bolo. Papá, pije,hrá sa... Čo robiť v takomto prípade?Čo všetko môže spôsobiť, že psík sa škriabe
U psíkov poznáme veľké množstvo ochorení, ktoré spôsobujú intenzívne svrbenie. Niektoré ochorenia sú typické pre šteniatka, iné pre dospelých psíkov, u ďalších až tak na veku psíka nezáleží. Svrbenie u psíka môžu spôsobovať baktérie, parazity, kvasinky, rôzne druhy alergií.Medzi najčastejšie dôvody patrí:
1, intenzívne škriabanie jedného či oboch uší
2, vykusovanie si okolia konečníka a sánkovanie sa zadkom po zemi
3, celotelové svrbenie a kožné zmeny (vyrážky, fľaky, hnisavé vriedky, chrasty...)
4, vykusovanie si labiek
1. Ochorenie uší
S ochoreniami uší sa každý veterinár stretáva pomerne často. U psíka sa problém s ušami môže prejaviť intenzívnym svrbením a následným neustálym škriabaním si jedného alebo oboch uší. Niektorí psíci viacej trasú hlavou, iní sa intenzívne labkou škriabu za uchom, ostatní si ucho otierajú o zem. Uši môžu byť bolestivé na dotyk.Pri podozrení na ochorenie uší je potrebné kontaktovať veterinára, ktorý psíka vyšetrí otoskopicky, to znamená, špeciálnym prístrojom sa psíkovi pozrie do ucha, zoberie z uší vzorku a podľa potreby psíkovi uši aj vyčistí. Vzorky sa po usušení a zafarbení špeciálnym farbivom pozerajú pod mikroskopom a vyhodnocuje sa prítomnosť baktérií, kvasiniek či ušných parazitov.
Najčastejší ušný parazit, ktorý sa vyskytuje v populácii psíkov a mačiek je Otodectes cynotis, ktorý spôsobuje ušný svrab. Ušný svrab je prenosný medzi zvieratami, takže ak sa stretne psík s týmto ochorením so svojím kamarátom, je veľká pravdepodobnosť, že daného parazita na neho prenesie. Toto ochorenie je našťastie ľahko diagnostikovateľné a aj pomerne jednoducho liečiteľné, chce to len čas.
V uchu sa ďalej často stretávame s bakteriálnymi či kvasinkovými infekciami.
To, o akú infekciu presne ide, nám povie mikroskopické vyšetrenie. Niekedy je nutné aj špeciálne vyšetrenie vzorky z ucha v laboratóriu, aby sme vedeli, akú terapiu je potrebné nasadiť.
V jarnom a letnom období sa veterinári pomerne často stretávajú s tzv. osinami, kúskami ostrých tráv, ktoré môžu byť u psíka zapichnuté aj hlboko v uchu a tiež môžu vyvolávať intenzívne svrbenie. Je dôležité, čo najskôr osinu objaviť a z ucha ju šetrným spôsobom odstrániť.
Na vonkajšej strane ucha môže u psíka narobiť veľa problémov svrab. V tomto prípade sa však nejedná o svrab ušný, tento druh svrabu spôsobuje Sarcoptes scabei (zákožka svrabová), čo je svrab celotelový. Príznaky však môžu začínať na uchu. Psík má na vonkajšej strane ucha miesta s vypadanou srsťou, resp.vykúsanou, často, keď ucho psíka chytíte medzi prsty a pošúchate nimi, psík sa začne škriabať nohou za uchom na príslušnej strane. Hovorí sa tomu z angličitiny pinal-pedal reflex. Často je prvým a niekedy aj jediným príznakom svrabu.
Pozor!!! Svrab je prenosný aj na človeka. Svrab je prenosný nielen na iných psíkov, ale aj na človeka. U človeka sa prejaví červenými vyrážkami najčastejšie na rukách a v oblasti brucha. S vyliečením sa psíka, miznú aj príznaky u človeka. Liečba samotného svrabu trvá cca 2-3 mesiace, kým je psík úplne zdravý. Ušný svrab na človeka prenosný nie je.
2. Vykusovanie sa okolo konečníka (Problémy s paranálnymi vačkami)
Paranálne vačky nájdeme pod kožou v oblasti konečníka, sú dva. Keby sme si predstavili hodiny, nachádzajú sa na číslach 4 a 8. Sekrét z análnych vačkov slúži na značkovanie si prostredia. Štandardne sa vyprázdňujú pri kakaní psíka.Malé plemená psíkov (trpasličí pudli, yorkshiry, čivavy, maltézsky psíkovia) majú často problémy s ich vyprázdňovaním. To sa prejavuje intenzívnym vykusovaním sa v okolí konečníka, vykusovaním si srsti v oblasti stehien, vozením sa po zadku (sánkovaním). Ak u Vašeho psíka tento problém nastane, je potrebné kontaktovať veterinárneho lekára, ktorý análne vačky vyprázdni a stanoví podľa konzistencie sekrétu vhodný interval na ich manuálne vyprázdňovanie.
Nepodceňujte tento problém, často sa stretávame s upchatými análnymi vačkami, či ich prasknutím. To sú stavy, ktoré sú pre zvieratko dosť bolestivé , je nutné častokrát ich liečiť aj antibiotikami. Je zbytočné nechať to zájsť až takto ďaleko.
3. Celotelové svrbenie
Príčin, prečo sa psík škriabe po celom tele je veľké množstvo. Asi medzi najčastejšie patria:- parazity (blchy, zákožky spôsobujúce svrab, cheyletiella, demodex)
- alergie (alergie na niektoré zložky krmiva alebo rôzne druhy tráv)
- kvasinkové infekcie
- bakteriálne infekcie kože
Parazity
- Blchy
Prípravkov proti blchám je na našom trhu veľké množstvo, stačí sa len poradiť s veterinárom, ktorý prípravok bude pre Vášho psíka ten najvhodnejší. Sú dostať vo forme vodičiek, ktoré sa vylievajú na krk priamo na kožu psíka (Frontline, Advantix, Advocate, Exspot, Certifect, Duowin) alebo vo forme obojkov (Scalibor, Kiltix, Foresto). Vodičky vydržia 4-5 týždňov, obojky max. 8 mesiacov, záleží na konkrétnom výrobku.
Svrab
Cheyletiellóza
Cheyletiella je prenosná na človeka aj medzi psíkmi navzájom. U človeka sa prejavuje červeným fľakmi, prípadne vyrážkami, príznaky miznú spolu s vyliečením psíka.
Demodikóza
Demodikóza nie je prenosná zo psíka na človeka, doteraz sa tvrdilo, že nie je prenosná ani medzi psíkmi navzájom, avšak podľa najnovších poznatkov sa táto možnosť v niektorých prípadoch a podľa druhu samotného Demodexa zvažuje.
Alergie
U psíkov poznáme dva základné druhy alergií:- alergia na kontaktné a vdychované alergény
- alergia na krmivo
Alergia tak isto ako u človeka ani u psíka nie je liečiteľná, dá sa však diagnostikovať a následne zabrániť výrazným klinickým príznakom. Pri alergii na krmivo psík dostáva hypoalergénnu diétu, pri alergii na kontaktné a vdychované alergény je možné psíka desenzibilizovať (znížiť citlivosť psíka na jednotlivé alergény, ktoré mu vadia).
Pre podrobnosti o diagnostike alergií a následnom postupe sa prosím poraďte s veterinárnym lekárom.
Kvasinkové a bakteriálne infekcie
Tieto infekcie, ktoré sa prejavujú ako zápalové zmeny na koži, sa u psíka vyskytujú málokedy ako primárny problém. Väčšina psíkov trpí parazitárnym, alergickým alebo endokrinným ochorením. Ak tieto primárne príčiny nie sú odhalené a liečené dostatočne skoro, u psíka dochádza k pomnoženiu baktérií alebo kvasiniek a k vzniku zápalovým zmien na koži, ktoré spôsobujú intenzívne svrbenie a nútia psíka neustále sa škriabať. Ak sa už zápalové zmeny objavia, je dôležité ich liečiť aj spolu s liečbou primárneho ochorenia, ktoré celý problém spôsobilo.4. Psík si vykusuje a líže labky
S týmto príznakom sa najčastejšie stretávame pri alergických kožných ochoreniach, ďalej pri kvasinkových alebo bakteriálnych zápaloch.Psi s kožnými problémami patria medzi najčastejších pacientov veterinárov
Ochorenia kože sú veľmi rôznorodé, viacero ochorení môže vyzerať úplne rovnako a preto je veľmi dôležité pri príznakoch ako je škriabanie sa u psíka, klásť veľký dôraz na diagnostiku samotného ochorenia, ktorá sa určite nezaobíde bez vyšetrenia niekoľkých vzoriek odobratých z kože. Len tak je mozné stanoviť správnu diagnózu a príslušné ochorenie úspešne liečiť a vyliečiť.
zdroj: http://www.veterinarna-ambulancia.eu/moj-pes-sa-skriabe/
zdroj: http://www.veterinarna-ambulancia.eu/moj-pes-sa-skriabe/
štvrtok 13. októbra 2016
Charlie a jeho obľúbená hračka
Pac a haf. Minulý týždeň som dostal od paničky tú najkrajšiu hračku na svete.
Tu ešte vyzerala byť celá.
Vraj by sa mala používať na preťahovanie... také mrhanie!
Ja som jej vysvetlil, že bude výlučne na žužlanie.
Odvtedy sa s ňou hrám každý deň.
Rozjímam pri nej.
Stíham sa aj rozprávať.
Spinkám s ňou.
Pózujem pre paničku na blog :)
Zväčšujem hračku.
Tu sa hrám na zombíka.
Ochutnávam hračku...
Konečne sa podľa paničkinýh slov aj preťahujeme.
Ja samozrejme vyhrávam!
Požičal som ju aj Garčibaldovi, ako vidíte.
Čo by som pre toho kocúra neurobil...
sobota 9. júla 2016
Charlie na záhradke
Charlie dumá na schode...
Dumanie č.2
Premýšľam na trávičke, čo dobrého by som vyparatil...
Dumanie smerom na ulicu...
Slním si chrbátik...
Driemkam...
Slním si ľavý bok...
Slním si pravý bok...
Čo tak ukradnúť papučku?
Alebo sa radšej zahrabať v perinkách na hojdačke... všimli ste si, že som už aj pomaľovaný?
Dumanie pod hojdačkou...
Mám svoj vlastný prírodný vankúšik...
Detail vankúšika...
Mäkkučký vankúšik iba pre mňa ;)
sobota 25. júna 2016
Charlie a letná idylka
Prihlásiť na odber:
Príspevky (Atom)