Väčšina z nás považuje starostlivosť o psie labky za
vedľajšiu, no pravda je taká, že by sme mali o ne dbať najmä v zime. V
tomto období číhajú na labky nášho miláčika nemilé nástrahy či už ide o soľ
alebo ľad. Posolené cesty, veľké teplotné výkyvy na povrchu kože, ktoré sú
vyvolané prechodom z teplého prostredia na premrznutý chodník alebo do snehu
môžu spôsobiť vážne kožné problémy.
Veterinári jednoznačne neodporúčajú venčiť psíkov na miestach, ktoré sú chemicky ošetrované. Keďže psíkovia nenosia topánky, tak ako my, treba ich labky jednoznačne chrániť. Ak môžete, nechajte psíka kráčať po čistom snehu, mimo chodníka. Choďte sa prejsť do lesa alebo na lúku. Labky však tiež ošetrite, aby sa na srsti nezachytával sneh.
Pokiaľ ale bývate v meste, ešte predtým než sa vyberiete ne prechádzku, labky namažte špeciálnym krémom, sprejom, lekárskou vazelínou alebo indulonou. Do vankúšikov treba votrieť len tenkú vrstvu masti. Prebytočnú masť zotrieme napríklad papierovou vreckovkou a 5 – 10 minút, kým sa masť dobre vstrebe a labky vyschnú, psíka zabavíme – trebárs škrabkaním po brušku. Ak mu ich natierame aj pred vychádzkou, tak až tesne pred odchodom.Po návrate domov umyte psíkovi nohy vlažnou vodou alebo čajom z dubovej kôry. Usušte ich a natrite špeciálnym krémom určeným na psie labky, alebo opäť vazelínou či indulonou.
Suchý zimný vzduch môže spôsobiť vysušenie psích vankúšikov a následne psie labky môžu popraskať. Používajte preto balzamy, krémy na labky, ktoré sa nanášajú v tenkej vrstve jeden až dvakrát denne a chránia labky pred mrazom, snehom, ľadom i soľou.
V zime zvoľte radšej krátke častejšie prechádzky. Ak máte u psíka podozrenie na podchladenie alebo omrzliny, navštívte ihneď veterinára. Tiež, pokiaľ je vankúšik popukaný tak, že psík vám začne krívať. Zápal by totiž mohol prejsť na kosti, kĺby, prípadne vyššie.
Ďalšou príčinou boľavých labiek sú snehové alebo zmrznuté ľadové guličky, ktoré sa tvoria na srsti medzi vankúšikmi. Úlomky ľadu alebo zamrznutý sneh môžu na nechránených labkách spôsobiť povrchové, no i hlboké rezné a bodné rany.
Ich vznik môžete eliminovať strihaním srsti v týchto miestach, aby sa sneh zachytával na srsti čo najmenej. Ak natriete vankúšiky krémom, tiež zabránite ich vzniku. Po návrate z vychádzky zbavte psíka snehových guličiek vlažnou sprchou a ošetrite labky tukom, resp. krémom.
Môžu sa labky natierať aj bežnými kozmetickými prípravkami, napríklad telovým mliekom?
Môžu sa labky natierať aj bežnými kozmetickými prípravkami, napríklad telovým mliekom?
Ak je parfumované a môže mu spôsobiť alergiu, tak nie. Existuje špeciálna veterinárna bylinková masť pre psíkov a dá sa kúpiť vo veterinárnej ambulancii. V lekárni dostať bez predpisu Infadolan, ale postačí aj klasická modrá, prípadne nechtíková Indulona. Určite netreba používať Framykoin či inú antibiotickú masť, ak nie je indikovaná, aby sa na ňu psovi zbytočne nevytvorila rezistencia.
V prípade, že má psík labky poranené, nakrémujte ich jelením lojom. Aby si ich neolízal, použite psie topánočky. Tie sa vyrábajú v rôznych veľkostiach. Veterinári túto ochranu veľmi nepreferujú, lebo psy papučky nie veľmi znášajú. Preto ich treba nasadiť, len ak majú zapálenú ranu.
Použiť ich môžete ako ochranu pred soľou, snehom i ľadom, ochránia labky aj pred poranením. Dokonca mnohí musheri „obúvajú" svojim psím pretekárom práve topánky, pretože tuk nechráni labky dostatočne pred ostrým ľadom.
Krátkosrsté plemená a staršie psíky chované v prekúrených bytoch je určite vhodnejšie obliecť do kabátika. Najmä na dlhšiu prechádzku, ak psík na ňu nie je zvyknutý.
Krátkosrsté plemená a staršie psíky chované v prekúrených bytoch je určite vhodnejšie obliecť do kabátika. Najmä na dlhšiu prechádzku, ak psík na ňu nie je zvyknutý.
Psíky bývajú tiež reumatici, najmä staršie trpia v jesennom a zimnom období na problémy chrbtice. Nemali by preto veľmi skákať a chodiť po schodoch, aspoň nie smerom dole. A potrebujú zvýšený prísun vitamínov A, D a E.“
Treba psíkom v zime obmedziť alebo zvýšiť príjem potravy?
To rozhodne závisí od aktivity psíka. Ak chodí každý deň na dve-tri hodiny von a chodil aj predtým, treba mu v zime potravy pridať. Ale gaučovým psíkom treba dennú dávku potravy rozdeliť na dve menšie a ešte z nich trocha ubrať. Kvalitní výrobcovia ponúkajú aj odľahčené, light granulky.
http://bratislava.sme.sk/c/779276/psom-osetrite-labky-nech-si-ich-nelizu.html
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára