utorok 21. mája 2013

Ako sa popasovať s výcvikom

Skôr než sa pustíte do cvičenia vášho psíka, je nevyhnutné ho dobre poznať. Pýtate sa prečo? Odpoveď je jednoduchá: pretože na malých bíglikov vo väčšine prípadov neplatia klasické príručky. Je pre vás iba výhodou, ak už máte odskúšané, čo naňho platí a akým spôsobom by ste teda mali viesť výcvik. Práve preto sa odporúča začať s cvičením šteniatok (to však neplatí o "Nesmieš!", ktoré sa učí psík už od prvého momentu) až od 4 - 5 mesiacov, u dospelých psíkov zasa po najmenej 2-3 týždňoch strávených u vás.
Bíglici sú už od prírody pahltní a túto vlastnosť je dobré pri výcviku využiť. Pamlsky majte vždy pri sebe, najlepšie v uzatvárateľnom vrecúšku, aby sa k nim psík nedostal a nezískal tak nečakanú odmenu. Pred vykonávaním povelu podržte psíkovi obľúbenú maškrtu pred ňufákom, aby ste prilákali jeho pozornosť a vydajte povel, napríklad "Sadni!". Ak si psík sadne (nezáleží či z vlastnej iniciatívy alebo ste mu museli dopomôcť) odmenu mu s pochvalou dajte. Niektoré psíky, najmä už väčšie ( a maškrtnejšie) zvyknú po odmene doslova skočiť a vytrhnúť vám ju z ruky. V tom prípade radšej popremýšľajte o inej forme odmeny ako je napr. pohladenie, ktoré je pre takých spoločenských psíkoch ako sú bígli jednou z najvzácnejších odmien. Pre veľmi hravé psíky je silným podnetom aj obľúbená hračka, ktorú po splnení povelu dostanú. Nevýhodou však môže byť to, že sa vám ju už psíkovi nepodarí vziať. Veľmi dôležité je odmeniť psíka hneď po vykonaní povelu, pričom je vhodné kombinovať slovné a potravinové odmeny. Slovné odmeny by mali byť hovorené veselým, povzbudivým hlasom a sprevádzané milým výrazom tváre. Mnohé psíky poteší už to, že vám urobia splnením príkazu radosť. Postupne, ako bude psík poslúchať, maškrty obmedzujte a používajte iba slovné odmeny a pohladenia. Ak máte viacerých psíkov, cvičte vždy iba jedného, zatiaľ čo iní sú mimo dohľadu, inak bude ťažké získať si pozornosť všetkých naraz.
Pri vydávaní povelov platia tri zásady:
- povely vydávajte iba vtedy, keď sa psík na vás pozerá
- predvídajte správanie psíka a povely vydávajte, keď si všimnete, že stráca koncentráciu, nie už keď nepočúvne
- psíky a najmä šteniatka nevydržia dlho sústredené, preto by mal výcvik trvať max. 15 minút, nikdy necvičte unaveného psíka. Pokúste sa nájsť čas, keď je psík aktívny. Najvhodnejší je čas pred kŕmením, kedy je psík najčulejší a najlepšie reaguje na odmenu. Nikdy psíka necvičte, ak ste vy sám unavený a nesústredený, pretože psíky sú veľmi vnímavé a len čo zaregistrujú, že pri výcviku vaša pozornosť ochabuje, využijú to vo svoj prospech.

Ako začať?
Skôr než vydáte psíkovi povel, na upútanie jeho pozornosti ho oslovte menom, pre povzbudenie mu ukážte odmenu. Pamätajte, že psíky najlepšie reagujú na krátke a výrazné príkazy. Intonácia hlasu je rovnako dôležitá ako výraz tváre. Usmievajte sa, ak vás psík poteší a zamračte, ak vás úmyselne nepočúvol. Tiež si rozmyslite či psíka naučíte iba na slovné povely, alebo aj na ich kombináciu s vizuálnymi príkazmi. Pretože ak je psík od vás ďaleko, môžete ho ovládať aj signálmi rúk. Pri výcviku vyberajte pokojnejšie prostredie, až neskôr zvoľte aj rušnejšie miesta, aby sa psík vedel správať v akomkoľvek prostredí. Dbajte, aby ste mali situáciu vždy pod kontrolu a dokázali presadiť splnenie povelov. Lekciu vždy ukončite niečím, čo má psík rád, napr. hrou, no najväčšiu odmenu si neschovávajte až na koniec, pretože psík by sa tak snažil výcvik čo najskôr ukončiť. Pokiaľ psík odmieta splniť vaše povely a neustále odbehuje inam, skúste najskôr použiť vôdzku a tak psíka pritiahnuť vždy späť k výcviku. Takisto si tým môžete vynútiť, aby k vám na zavolanie prišiel, až kým sa sám povel nenaučí.

Privolanie psíka



1. Postavte sa neďaleko psíka a v dlani držte maškrtu tak, aby ju šteniatko videlo.
2. Zavolajte ho menom (prípadne doplňte "Ku mne!" len čo sa začne približovať.)
3. Šteniatko pochváľte po splnení príkazu slovami "Dobrý psík!" alebo "Výborne!" a nastavte mu náručie.
4. Kľaknite si, aby ste sa dostali na jeho úroveň, opäť ho pohlaďte a odmeňte jedlom.

Sadni



1. Privolajte k sebe psíka.
2. Ruku, v ktorej držíte odmenu, pomaly presuňte nad jeho hlavu, čo prinúti vášho psíka sadnúť si.
3. Len čo si začne sadať, vyslovte povel "Sadni!".
4. Psíka za splnenie povelu pochváľte a odmeňte.

Niektorí psíci si však nemajú potrebu sadnúť, aby videli na odmenu a naopak začnú po nej chniapať. V tomto prípade iba ukážte psíkovi, že máte odmenu v ruke. Psík urobí čokoľvek, aby ju získal a to je treba využiť. Vydajte povel a rukou jemne stlačte zadok psíka nadol. Hneď, ako si sadne, mu dajte odmenu a pochváľte ho. Po pár razoch si psík zapamätá, že odmenu dostane iba vtedy, ak si sadne a bude to robiť dokonca veľmi rád.

Ľahni



1. Kľaknite si k sediacemu psíkovi, pričom mu ukážte, že v ruke držíte maškrtu.
2. Ruku pomaly spúšťajte až na zem a posúvajte ju dopredu .
3. Len čo si psík bude líhať za maškrtou, vydajte povel.
4: Odmenu posúvajte stále viac, až pokiaľ si psík neľahne úplne, potom ho pochváľte a odmeňte.

Ak si psík napriek tomu nebude chcieť ľahnúť, opäť vydajte povel "Sadni!" a psíka z tejto polohy zdvihnite do tzv. "prosiacej polohy" t. j zdvihnete mu predné labky, pričom stále sedí a spustite ho do ľahu, vyslovujúc povel "Ľahni!". Pokiaľ šteniatko vstáva z ľahu pred ukončením cviku, pridržte ho na zemi jemným zatlačením na chrbát. Po chvíľke ho so slovami "Dobrý psík!" uvoľnite.

Zostaň



1. Vydajte povel "Sadni!".
2. Vykročte smerom vpred o jeden krok a vydajte povel "Zostaň!". Neustále udržiavajte so psíkom očný kontakt.
3. Po poslúchnutí povelu, psíka odmeňte. Pokiaľ vstal a išiel za vami, vráťte ho na miesto a povel opakujte dovtedy, pokiaľ nezostane sedieť.
4. Postupne predlžujte vzdialenosti.

Chôdza na vôdzke



1. Nechajte šteniatko, aby si vôdzku oňuchalo s pripnite mu ju na obojok.
2. Psík by mal byť po vašom ľavom boku, pravou rukou držíte vôdzku a maškrtu a ľavou pridržiavate voľnú časť vôdzky.
3. Vykročte ľavou nohou a keď váš psík nasleduje, vydajte povel "K nohe!". Ak sa psík ťahá, jemne ho stihnite dozadu (ak už vie povel sadni, prikážte mu, aby si sadol a tak získajte jeho pozornosť).
4. Keď je psík opäť pri nohe, pochváľte ho a odmeňte. Postupne predlžujte prejdenú vzdialenosť.
5. Ak už psík vie chodiť pekne pri nohe, začnite so zatáčaním doprava či doľava a vždy, keď zmeníte smer, vydajte povel "K nohe!"

Ak psík odmieta ísť, nenúťte ho ani sa naň nezlostite ale, naopak, lákajte a povzbudzujte ho odmenou či hračkou. Vždy ho aj za malý prejdený kúsok pochváľte. Tak si psík zafixuje tento povel ako pozitívny.
Ak na vás psík začne vyskakovať alebo hrýzť vôdzku, prikážte mu "Nesmieš!" či "Dolu!" a začnite s cvičením od začiatku.


6 komentárov:

  1. cvičí sa od 3 až 4 mesiacov čím skôr tým lepšie je pravda že psa treba spoznať no spoznávať sa môžete počas cvičenia matka šťenatá vychováva hned čo začnú vidieť

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Inak je to veľmi pekná stránka a dosť nápomocná(y) :-) mohli by ste du dať napr. niečo o športoch?

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Ďakujem za pochvalu :) Som veľmi rada, že sa vám môj blog páči. Máte pravdu, naozaj je lepšie s výcvikom začať čo najskôr, každá kniha a odborník však uvádzajú iné údaje o veku a najčastejšie je to práve v 4 -5 mesiacoch.
    V blízkom čase sa pokúsim pridať aj niečo o športoch :) Je to super tip na článok!

    OdpovedaťOdstrániť
  4. Nie je zač :). Je pravda že všade píšu niečo iné a bohu žiaľ nie všetko je pravda :( Ešte raz fakt pekny blog a teším sa že som Vás mohla inšpirovať, keď som si pozrela po mesiaci Váš blog tešila som sa že tu vidím dalšie články :):):)

    OdpovedaťOdstrániť
  5. A ešte mohli by ste sa prosim pozrieť na moju stránku a mojom mazlíčkovi Dantem http://preview.dante-z-poslednych-certov4.webnode.sk/ potom mohli by ste ju prosím zverejniť na blogu , ja som Váš blog už dala do odkazov dakujem za odpoveď :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Hneď sme sa boli s Charliem pozrieť na Danteho stránku a obom sa nám veľmi páčila :) :) Veľmi radi sme si ju pridali do našich obľúbených stránok. Dante je naozaj veľký fešák a sme radi, že máme nového kamaráta :) Ideme si ju ešte lepšie prelúskať, najmä pamlskové hlavolamy ;)
      A samozrejme ďakujeme za odkaz!

      Odstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Moje obľúbené stránky