sobota 23. novembra 2013

Cestovanie so psíkom


CESTOVANIE AUTOM

Váš bíglik by si mal začať zvykať na tento druh prepravy už od útleho veku a to napriek tomu, že s ním neplánujete chodiť na výstavy ani na výlety. Prinajmenšom s ním budete chodiť aspoň raz za rok k veterinárovi, nehovoriac o tom, že sa vždy môže vyskytnúť situácia, kedy budete musieť svojho psíka niekam odviezť. Ak neviete ako na to, tu je niekoľko užitočných rád:


  • Najbezpečnejší spôsob ako psíka v aute prevážať je v prepravnej klietke alebo s použitím bezpečnostného postroja pre psíky, ktorý je ľahko dostupný v špecializovaných obchodoch pre zvieratá a pre psíka predstavuje niečo ako je pre nás v aute bezpečnostný pás. V každom prípade by váš psík mal mať dostatok priestoru, v kufri alebo boxe by sa mal vedieť otočiť. Základným pravidlom je, aby sa psík v aute nemohol voľne pohybovať, pretože možno vás na 100 % poslúcha, no len jedným neuposlúchnutím môže vodiča rozptýliť a  spôsobiť tak vážnu  haváriu. Takisto sa váš psík môže zraniť, keď prudko zabrzdíte a on bude zotrvačným pohybom odhodený smerom dopredu.
  • Pri dlhších výletoch so sebou vždy berte aj misku a fľašu s vodu, aby sa psík mohol napiť a nezaškodí ani zopár starých handier, keby mu prišlo nevoľno alebo by sa náhodou zranil. 
  • Pri takýchto cestách dbajte na pravidelné prestávky, aby sa mal psík možnosť vyprázdniť.  Veterinári odporúčajú, aby ste počas cesty zastavili približne každé 2 – 3 hodiny. Psika vyložte z auta, prejdite sa s ním, aby vykonal potrebu a trochu si natiahol končatiny. 
  • Dbajte na to, aby psík hlavu ani končatiny z auta nevystrkoval von. Psy milujú prúdiaci vzduch a rady vystrkujú hlavu von oknom, aby zachytili pachy z okolia. Pri tejto "zábave" však môžu prechladnúť, alebo dostať prievan, príp. hrozí iný úraz alebo si môžu vážne poškodiť sluch. Tak isto by ste mali zabrániť tomu, aby mu z auta trčali labky. Ohroziť ho môžu aj drobné odlietavajúce kamienky, alebo rôzne úlomky. 
  • Pri akejkoľvek ceste vždy so sebou zoberte potrebné doklady aj pre psíka. V prípade núdze ich môžete potrebovať. 
  • Svojho miláčika môžete nechať aj poistiť. 
  • Nezabudnite psíka viditeľné označiť. Mal by mal obojok s identifikačnou známkou, kde bude jeho meno, adresa a telefónne číslo. 
  • Psíka nenechávajte v aute. Aj keď sa mnoho majiteľov psov domnieva, že ak psíkovi nechá pootvorené okienko, nemôže sa mu nič stať. Opak je ale pravdou. V aute zaparkovanom na slnku pri vonkajšej teplote 27 °C môže teplomer ukazovať v priebehu 10 minút až 49 °C. V priebehu ďalších minút sa teplota vo vozidle odstavenom na priamom slnku môže vyšplhať až na neuveriteľných 70 °C. Pes začne mať zrýchlený pulz, problémy z dýchaním a pomaly sa u neho prejavuje dehydratácia. Stráca koordináciu, zvracia, začína byť letargický, stráca vedomie a kolabuje. Taktiež dajte pozor na vysoký teplotný rozdiel, ak používate klimatizáciu. Klimatizáciu nastavte tak, aby maximálny rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou bol 7 °C.
Dovolenka na Slovensku
Ak ste sa rozhodli tráviť dovolenku na Slovensku, môžete byť pokojní. Stačí, ak je váš miláčik pravidelne odčervovaný, očkovaný a má platnú registračnú známku mesta, kde je evidovaný. Tú vám totiž môžu skontrolovať v ktoromkoľvek meste. Nezabudnite si do tašky samozrejme pribaliť veterinárny očkovací preukaz, ktorým môžete preukázať identitu zvieraťa, platnosť očkovaní a potvrdenie o dobrom zdravotnom stave psíka.

Dovolenka v zahraničí

Na ceste do zahraničia sa musíte pripraviť už v predstihu viacrých mesiacov, pretože v rôznych krajinách patria rôzne predpisy týkajúce sa prevozu zvierat a tak budete možno musieť zabezpečiť zvláštne lekárske osvedčenie alebo očkovania, pre ktoré platia určite časové termíny. Pri cestovaní do zeme, kde sa nevyskytuje besnota ako je VB budete okrem potvrdenia o očkovaní proti tomuto ochoreniu musieť počítať aj s dlhou karanténou.
Na cetách musíte krmivo pre psíka dôkladne skladovať, inak môže byť napadnuté hmyzom, plesňou alebo spórami. Otvorené ho je treba spotrebovať do 90 dní, inak stráca svoju vitamínovú hodnotu.
Pri cestovaní do zahraničia so zvieraťom platia v rámci členských krajín EÚ nasledujúce požiadavky:
  • označenie čipom, príp. tetovaním (Európska komisia povolila cestovanie aj tetovaným zvieraťom, ktoré musí byť čitateľné a vykonané do 3.júla 2011). Niektoré krajiny však umožňujú vstup len s očipovaným psom, tetovanie nie je pre ne relevantné.)
  • pas spoločenského zvieraťa (pet pass)
  • očkovanie proti besnote

Pas spoločenských zvierat je od 1. októbra 2004 jediným platným a legálnym dokladom, s ktorým môžete cestovať do zahraničia. Pasom, ako majiteľ preukazujete identitu zvieraťa (plemeno, pohlavie, dátum narodenia, druh srsti, príp. špecifické znaky, číslo tetovania, resp. kód mikročipu), platnosť vakcinácie, resp. revakcinácie proti besnote a iným chorobám, ošetrenie proti vonkajším a vnútorným parazitom.

Pred cestou nezabudnite navštíviť veterinárneho lekára, ktorý do pasu potvrdí dobrý zdravotný stav psa. Toto potvrdenie o zdravotnom stave psa nesmie byť staršie ako tri dni pred vycestovaním. Pokiaľ cestujete mimo územia Slovenska, nezabudnite zviera preventívne ošetriť proti ektoparazitom a endoparazitom. Všetky úkony by mali byť zaznačené v pase a potvrdené veterinárnym lekárom.
Zistite si, či nepotrebujete mať pred vstupom do krajiny, ktorú plánujete navštíviť, potvrdenie o sérologickom vyšetrení na besnotu. Ak áno, pred vycestovaním budete musieť mať v pase zaznačené, že zviera vyšetril veterinárny lekár a má aspoň 0,5 IU/ml neutralizačných protilátok proti besnote.
Mnohé krajiny majú okrem pravidiel zavedených v rámci celej EÚ aj svoje národné. Aby ste sa pred vstupom do dovolenkovej destinácie vyhli nedorozumeniam a prípadným problémom, odporúčame, aby ste si zistili ďalšie podmienky vstupu do krajiny (podmienky premiestňovania zvierat platné od 1.1.2012 nájdete na Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, na stránkach Komory veterinárnych lekárov SR a na veľvyslanectve danej krajiny). Niektoré krajiny nedovolia vstup šteniat mladších ako 3 mesiace bez vakcinácie besnoty, iné povolia vstup až 6 mesiacov po prvom očkovaní besnoty. V niektorých krajinách  okrem splnenia podmienok pre vstup existujú dokonca aj iné obmedzenia, ktoré sa týkajú napr. „bojových“ plemien psov. Väčšinou je povolené prevážať maximálne tri zvieratá. Pri prevážaní celého vrhu šteniat musí byť prevážaná i matka.



CESTOVANIE LIETADLOM
Rozhodli ste sa vycestovať na dovolenku, alebo sa sťahujete a cesta autom nie je možná? V takom prípade zvažujete cestovanie lietadlom. Aké sú podmienky prepravy psíka lietadlom? Existujú obmedzenia? Ako pripraviť štvornohého miláčika na leteckú prepravu?
Ešte predtým, než si kúpite letenky, oboznámte sa s podmienkami vstupu zvierat do daného štátu. Existujú totiž krajiny, ktoré majú stanovené veľmi prísne opatrenia proti zavlečeniu infekčných chorôb. V týchto krajinách sa váš miláčik často nevyhne pobytu v karanténe. Samozrejme, informácie si zistite na veľvyslanectve danej krajiny alebo príslušných úradoch. Zvieratá totiž môžete prepravovať len tam, kde to nie je zakázané.

Na palubu či do podpalubia?
Malé psy a mačky umožňujú niektorí prepravcovia prevážať na palube lietadla. Podmienkou je však bezpečná a pevná prepravka. Súčet váhy prepravky a zvieraťa nesmie prekročiť stanovenú hmotnosť a rozmery boxu nesmú presiahnuť predpísaný rozmer prepravcu. V kabíne lietadla sa zväčša môžu prepravovať iba psíky, ktorých hmotnosť nepresahuje 5 kg a teda určite nie dospelý bíglik. Ten musí abosolvovať túto cestu v predpísanej prepravke , ktorú zvyknú letecké spoločnosti prenajímať. Psíkovi pred letom môžete dať do prepravky jeho obľúbenú deku alebo hračku a zminimalizovať tak jeho jeho stres. Dôležité je tiež aby bol psík na prepravku zvyknutý a aby ste 6 hodín pred odletom už nekŕmili. Psík však musí mať strikne v prepravke aj pri krátkych letoch vodu. Ďalej je nevyhnutné, aby bol prepravke uvedený váš konkrakt a aby bol psík označený napr. aj na obojku. Zvieratá zvyčajne cestujú v inej časti lietadla ako ľudia.
Ak máte domáceho miláčika, ktorý váži viac ako je predpísaná hmotnosť zvieraťa na palube, váš miláčik zrejme poputuje do cieľovej krajiny v priestore v podpalubí lietadla. Aj tu platí, že zviera musí byť vo vlastnom transportnom boxe, v ktorom sa bude počas cesty cítiť pohodlne. Zviera by sa v boxe malo vedieť postaviť, otočiť, sadnúť a ľahnúť si. Pes by mal byť na pobyt v prepravke zvyknutý. Začnite s nácvikom niekoľko týždňov pred odletom.
Poplatky za prepravu psa či už na palube alebo v podpalubí lietadla závisia od veľkosti a váhy zvieraťa, samozrejme často aj od cieľovej krajiny a leteckej spoločnosti, ktorou poletíte.
Prepravku označte rovnako ako aj psíka. Prepravka musí byť označená identifikačnou visačkou s menom, adresou, telefónnym číslom majiteľa a menom psa, prípadne cieľovou destináciou. Box nezabudnite označiť nálepkou „Neklopiť" a "Živé zvieratá", samozrejme s medzinárodným označením. Psíkovi nechajte pripnutý obojok alebo postroj s identifikačnými známkami.

Na čo by ste ešte nemali zabudnúť

  • Zvážte, či zdravotný stav umožňuje vášmu psíkovi cestu lietadlom. Veľmi mladé, staré alebo choré zvieratá by ste mali radšej nechať doma, alebo zvážiť iný spôsob prepravy.
  • Nezabudnite aj psíkovi včas rezervovať miesto v lietadle. Niektoré spoločnosti prepravia len obmedzený počet zvierat.
  • Pokiaľ cestujete so svojím miláčikom mimo územia SR, mal by byť označený mikročipom. Podmienkou vycestovania z krajiny je i platný vlastný cestovný pas zvieraťa – pet passport (viac o potrebných dokladoch).
  • Pes by mal byť riadne vakcinovaný proti infekčným chorobám, odčervený a ošetrený proti kliešťom. Informujte sa, aké ďalšie očkovanie musí váš miláčik absolvovať, aby mohol vstúpiť do krajiny.
  • Okrem toho by ste mu mali pred vycestovaním vybaviť potvrdenie o zdravotnom stave. To vám vydá veterinárny lekár. V niektorých prípadoch budete potrebovať aj potvrdenie o sérologickom vyšetrení proti besnote.
  • Psíka zoberte už vopred na rušné miesta. Zvykne si na ruch na letisku a davy ľudí.
  • Pokiaľ je vás psík pred cestou nervózny, alebo viete, že cestu lietadlom bude zle znášať, poraďte sa so svojím veterinárom. Stres sa môžete pokúsiť eliminovať upokojujúcimi tabletkami.
  • Ak váš miláčik nie je pod sedatívami, upokojiť ho môžete aj levanduľovou vôňou, ktorá mu pomôže upokojiť sa a relaxovať. Niekoľko týždňov pred cestou zvyknite psíka na tento pach, potrite si ruky, keď pôjdete na prechádzku, alebo keď budete psíkovi dávať jesť. Vôňu si spojí s pozitívnou asociáciou a let pre neho nebude stresovou záležitosťou.
  • Pred cestou zoberte psíka na prechádzku. Fyzicky ho unavte, aby počas letu spal.
  • Na letisko príďte včas. Nechajte si pre istotu časovú rezervu. Vyhnete sa stresu a nervozitu neprenesiete na svojho miláčika.
  • Psíkovi pred cestou ostrihajte pazúriky, aby sa niekde nezachytil a neublížil si.
  • Psíkovi pribaľte do transportného boxu deku, hračku.
  • Pokiaľ letíte skorým ranným letom, zviera radšej nekŕmte, aby mu potrava nespôsobila v žalúdku problémy. Psíka nakŕmte najmenej 5 hodín pred odletom. 
  • Pribaľte si fotografiu svojho miláčika. V prípade, že prepravka nepríde, alebo ju nebudete vedieť nájsť, fotografia vám pomôže vášho psíka nájsť.
Keď dorazíte do cieľa, otvorte transportný box a skontrolujte svojho psíka. Ak sa vám niečo nezdá v poriadku, zájdite ihneď k veterinárovi.




CESTOVANIE VO VLAKU
Vo vlaku malého psíka (alebo iné malé domáce zviera) uzavretého v boxe či taške s nepriepustným dnom, ktorú si môžete dať pod nohy alebo na kolená, prepravujete bezplatneZa veľkého psíka zaplatíte polovičné cestovné. Psík musí byť na vôdzke a musí mať náhubok. V kupé s ním môžete cestovať, len ak s tým súhlasia aj ostatní cestujúci! Miestenka sa na psíky nevydáva. Ak ste svojmu miláčikovi nekúpili lístok, zaplatíte vo vlaku okrem cestovného aj prirážku podľa platného Cenníka.
Je zakázané prepravovať choré zvieratá!

CESTOVANIE AUTOBUSOM

Pokiaľ by ste cestovali autobusom, pes musí rovnako mať náhubok a byť na vôdzke. V tom prípade si pýtajte naňho v prímestských linkách osobitný cestovný lístok (je to približne polovica zo základného cestovného). Za malého psíka v taške alebo v prepravke zaplatíte dovozné podľa počtu kilometrov. Na diaľkových linkách zaplatíte za psíka polovičné cestovné, ak je v prepravke alebo v taške platíte dovozné 0,40 €.
Pozor! Na linke 102506 Bratislava – Prešov sa zvieratá neprepravujú. 
           Medzinárodné linky (okrem Bratislava – Viedeň) zvieratá takisto neprepravujú.

zdroj: http://www.psisvet.sk

         http://www.york-jenny.estranky.sk/clanky/cestovanie-so-psikom.html

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Moje obľúbené stránky