piatok 6. februára 2015

Psie športy

Máte doma aj vy aktívneho predstaviteľa psieho rodu? Chceli by ste sa so svojím psím kamarátom niečomu venovať? Chceli by ste spolu zažiť kopu zábavy a zároveň aj zhodiť pár kíl?
Ponúkame vám niekoľko tipov, ako začať:

  • Agility
Psík sa predvádza na prekážkach, ktoré pripomínajú konský parkúr, sú ale menšie a veľmi rôznorodé (napr. hojdačka, tunel). Psíka navádza na jednotlivé prekážky jeho psovod. Tento šport nie je ale tak jednoduchý, ako vyzerá a vyžaduje od psa absolútnu ovládateľnosť a tiež aj trošku šikovnosti presnosti a talentu. Agility je však šport naozaj pre všetkých – dôležitý je iba zdravotný stav či už človeka alebo psíka. Môžu ho robiť deti i dôchodcovia, čistokrvní psíci i kríženci.
Psíci sú rozdelení do kategórií podľa kohútikovej výšky:
>> S – small (malý) – do 34, 99 cm,
>> M – medium (stredný) – od 35 do 42, 99 cm,
>> L – large (veľký) – od 43 cm.
Ďalšie rozdelenie je podľa náročnosti trate a výkonnostných tried skúšok – A1, A2, A3 – k tomu sú samozrejme priradené odpovedajúce veľkosti psíkov.
 
Agility diagram


 
  • Flyball – lietajúca lopta

Psík je vyslaný psovodom cez štyri rovnaké prekážky až k „vrhaciemu boxu“. Tam psík labkou stlačí latku a tým si odpáli loptičku, ktorú musí chytiť a čo najrýchlejšie cez prekážky priniesť psovodovi. Tejto hre sa môžu venovať všetky kategórie psíčkarov i tí, ktorí nemajú žiadnu fyzickú kondíciu. Športuje hlavne psík. Nezáleží na plemene ani na veľkosti, ale menšie plemená majú pre svoju pohyblivosť na závodoch predsa len väčšie šance než napríklad plemená obrie. Dôležitý je predovšetkým zdravotný stav psíka, dobrá ovládateľnosť, rýchlosť, chuť hrať sa a záujem o aport. Pokiaľ by sme sa chceli venovať závodom profesionálne, tak by náš psík ale rozhodne nemal byť agresívny a ani príliš bojazlivý. Pri závodoch medzi sebou súperia dve družstvá, každé má štyroch psovodov a štyroch psíkov, takže psík sa môže dostať do kontaktu s cudzími psíkmi i ľuďmi, preto by nemal byť neznášanlivý. K flyballu naozaj nepotrebujeme veľa a to je aj jeho veľká výhoda - stačí nám odpaľovací box, tenisové loptičky a štyri rovnaké skokové prekážky
  • Frisbee disk – lietajúci tanier
Psovod rôznymi spôsobmi hádže svojmu psíkovi lietajúci tanier. Frisbee disk je zábavná a efektná hra, ktorá psíka trénuje v obratnosti a pohotovosti. Je to skvelá hra – hlavne pre majiteľov temperamentných a hravých psíkov. Avšak by sme mali i pri tejto zdanlivo nenáročnej hre zvážiť jeho fyzické možnosti. U mladých psíkov veľkých plemien by sme mali počkať s intenzívnym tréningom až bude ukončený vývoj jeho pohybového aparátu. Staršiemu zdravému psíkovi táto hra však len a len prospeje.
  • Dog dancing (Musical Canine Freestyle) – tanec so psíkom
Psovod so svojim psíkom predvádza za určitý čas (spravidla len niekoľko minút) zostavu cvikov v rytme doprovodnej hudby. V súčasnosti veľmi obľúbený a ľahko uskutočniteľný šport pre všetky vekové kategórie a všetky plemená :)
  • Coursing – športový hon na zajaca

Sú to prírodné dostihy, predchodcovia dostihov na dráhach. Behajú sa na dráhe v prírodnom teréne, kde psík (môžu bežať rôzne plemená) zdoláva rôzne prekážky – stromy, kríky, vodu a snaží sa dobehnúť umelú vlečenú návnadu. Podstatný je najmä zdravotný stav psíka.
  • Dostihy (“races”) – dráhové dostihy

Zúčastňujú sa ich chrty vybiehajúci zo štartovacích boxov, a po upravenej dráhe (tá musí mať pravidelný tvar napr. ovál) sledujú umelú návnadu – vlečený igelitový strapec. U nás mediálne nepreferovaný, ale veľmi napínavý a zaujímavý šport.
  • Dog-packing – nosenie záťaže

Psík nesie na chrbte špeciálne malé batohy. Je to skôr užitočný doplnok k iným športom, vychádzkam do prírody alebo i k bežným denným nákupom. I na nosenie bremena musí byť psík však trénovaný a samozrejme aj fyzicky stavaný!
  • Weight Pulling – ťah bremena
Psík ťahá na určitú vzdialenosť (10 metrov) špeciálny vozík alebo sane s daným nákladom. Na súťaži potom záleží na tom, ktorý psík utiahne najviac kilogramov v danom časovom limite. Dnes už je to u nás rozšírený šport na vysokej úrovni a vhodný skôr pre väčšie a silnejšie plemená.
 
  • Dog-trekking – náročná horská turistika so psíkom
Psík v postroji alebo len s obojkom je spojený ťažnou šnúrou so svojim psovodom, ktorý musí v prípade, ak ide o závody, niesť povinnú výbavu predpísanej hmotnosti. Obaja, odkázaní niekoľko dní len sami na seba, prekonávajú v zložitom prírodnom teréne až stokilometrové etapy – podľa trasy vyznačenej organizátorom na mape. Jedná sa o extrémny individuálny šport pre dobrodruhov a samorastov, ktorí dokážu prežiť v prírode v akýchkoľvek podmienkach.
  • Canicross – terénny beh so psíkom

Psovod a jeho psík bežia prírodnou cestou. Psík v postroji ťahá na ťažnom lane svojho psovoda a pomáha mu tak ľahšie prekonať obtiažny terén.
  • Bikejöring – cyklista a psík

Psík v v postroji (alebo i dvaja) ťahá na ťažnom lane psovoda na bicykli. Táto disciplína vyžaduje absolútnu poslušnosť psíka a súhru oboch v rámci ich bezpečnej jazdy. Tento šport nie je povolené ani vhodné prevádzkovať na verejných komunikáciách!
  • Skijöring – lyžiar a psík
Psík v postroji (alebo i dvaja) ťahá na ťažnom lane psovoda na bežkách. I táto disciplína, ak má byť bezpečná, vyžaduje dokonalú ovládateľnosť psíka a dobrú kondíciu lyžiara.
  • Pulka – lyžiar, boby a psík

Psík v postroji ťahá boby člnkovitého tvaru, nazývaných „pulka“, s povinnou záťažou a za ním ide bežkár, spojený s bobami ťažným lanom. Tento tandem takisto vyžaduje celkovú súhru psíka i lyžiara a kladie na oboch vyššie tréningové nároky.
  • Rollpulka – psík, vozík a psovod

Psík v postroji ťahá dvojkolesový vozík s povinnou záťažou prenasledovaný psovodom (i na bicykli), ktorý je s ním spojený ťažným lanom. Usporiadanie využívané dnes viac pri turistike než na závodoch.
  • Mushing – jazda so psím záprahom

Dva a viac psíkov v postrojoch ťahajú svojho psovoda = mushera na špeciálnych saniach alebo na riaditeľnom vozíku. I cez svoju vysokú úroveň a vynikajúce výsledky našich pretekárov na medzinárodnom poli je  však tento šport spoločensky a mediálne u nás v ústraní.
  • Agility cross – beh psovoda so psíkom v prírodnom teréne

Tím prekonáva prírodné i umelé prekážky vo vyznačených úsekoch (tie sú spravidla štyri so štyrmi rozhodcami). Prírodným terénom môže byť park, les a iné. Pravidlá sú z veľkej časti obdobné pravidlám u agility.
  • Triatlon

Psovod so svojim psíkom prekonáva niekoľkokilometrovú dráhu na bicykli, v behu a plávaním. Závody sú spravidla rozdelené na kategórie, napríklad podľa veľkosti psíka. Rozhodujúci je čas, za ktorý bola dráha prekonaná.
 
  • Športový kynologický výcvik

Psovod svojho psíka cvičí podľa stanovených skúšobných poriadkov, ktoré majú športový charakter (napr. národný skúšobný poriadok alebo medzinárodný skúšobný poriadok).
  • Mondioring

Športový kynologický výcvik podľa medzinárodného skúšobného poriadku Mondio – Ring. Psovod svojho psíka cvičí podľa tohto poriadku, ktorý sa svojím charakterom blíži športovému výcviku. Prvky poslušnosti sú podobné ako u ostatných skúšobných poriadkov, ale podstatnou a neobvyklou časťou sú cviky obrany. Psík totiž musí čeliť neobvykle sa brániacemu figurantovi a ešte pred jeho zadržaním prekonať komplikovanú prekážku.
  • High jump – výskok do výšky

Psík vyskakuje čo najvyššie na zavesenú návnadu. U tohto zdanlivo bezpečného športu však môže dôjsť (zvlášť u jedincov s horšou priestorovou orientáciou) k vážnym zraneniam a treba si dať na to pozor!
  • Hang time – záhryz psíka do visiacej návnady na čas

Psík výskokom chytí zavesenú návnadu (v základnej výške 1,5 metra). Potom sa meria čas, ako dlho sa psík na návnade udrží.
  • Preťahovanie lanom

Dvaja psíci sa preťahujú o silné, dvojito pletené lano, dlhé asi 1 meter. Každý psík je z bezpečnostných dôvodov na svojej strane pripútaný dlhou reťazou k pevnému bodu, aby sa súperi nemohli dostať k sebe. Prehráva ten, ktorý sa s kôr pustí lana. Toto predstavenie zaujme nielen diváky, ale hlavne súťažiace psíky.

Pri každom športe samozrejme treba zohľadniť požiadavky, ktoré budú na psíka kladené a psíkove možnosti. Pokiaľ máme psíka malého plemena, nemôžeme ho zapriahnuť do saní či pokúšať sa ho naučiť ťahaniu bremena alebo noseniu záťaže. A naopak, väčší psík zasa môže mať problémy s kĺbami, ktoré ho budú obmedzovať v prudkých pohyboch, nie však v ľahkom aporte. Psíkovia plemien "bull" majú zasa prirodzený talent k preťahaniu či hang time.
Nemyslite na seba a na to, čo by sa páčilo robiť vám. Myslite predovšetkým na svojho športovo založeného psieho parťáka!!!

zdroj: http://pes.eu.sk/psie-sporty/

 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Moje obľúbené stránky